fbpx

Luxusní materiály pro šatník každého gentlemana

Luxusní materiály pro satnik

Že gentlemani nosívají pouze drahé značkové šaty? Ale kdepak! Na místě je vkusné a padnoucí oblečení. Ani za to nemusíte utrácet nehorázné sumy. Bohatě postačí, když vsadíte na správné materiály. Které to jsou? A jakým byste se měli raději vyhnout?

Proč se zajímat o materiál?

Možná jste právě zaváhali, protože jste materiál nikdy neřešili. Přece stačí, že mi to padne, no ne? Kdepak. Prozradím vám tajemství. Luxusní materiály nejsou nutně drahé, zato jsou kvalitní a dlouho vydrží. A to je přece cílem, nebo ne?

Když to není ono

Určitě to známe všichni. Když zvolíme nekvalitní kousek, netrvá to dlouho a zjistíme, že barva se vymyla po prvním vyprání, to super tričko ztratilo svůj tvar, košile už je skoro průsvitná a ty odrbané kapsy na džínách už snad ani radši nekomentujeme. Takhle přesně to vypadat nemá!Nekvalitní materiály s nižší životností

Paradoxem je, že méně kvalitní materiály vyžadují mnohem méně péče. Zpravidla je nemusíme žehlit, rychle schnou, jsou vysoce elastické a dokonce se neodřou! Bohužel takové kusy nejdou příliš ruku v ruce s kvalitou a estetikou.

Tomuhle se raději vyhněme

 • Polyester
 • Polyamid
 • Nylon
 • Akryl

Všechna tato vlákna mají společných hned několik vlastností.

 • Jsou umělá
 • Brzy žmolkovatí
 • Je v nich horko
 • Nesají pot
 • Brzy ztrácejí svou původní strukturu
 • Jsou často nepříjemná na dotek
 • Působí laciněJaké materiály si zvolit?

Všechny materiály, které vydrží skoro všechno, jsou přírodní. Nejen, že jsou estetičtější, ale pyšní se také vysokou kvalitou. S tím se pojí i povinnosti. Musíme se o ně pečlivě starat.

Vlna

Vlna je skvělý tepelný izolant. V létě ochladí, v zimě zahřeje. Skvěle vypadá a drží si svou barvu. Nikdy nežmolkovatí. Na druhou stranu vyžaduje opravdu šetrné zacházení. Nesnese horkou vodu, žehličku, chemické prostředky a nešetrné sušení na ramínku. O tom jsme se již bavili v článku o svetrech.

Hedvábí

Hedvábí se v pánském šatníku vyskytuje především u kravat a menších doplňků. Hedvábí je svou hebkostí a leskem velice vzhledné a dokonale doplňuje jednoduchou košili. O hedvábí víme, že nesnáší žehličku a horkou vodu. Opět se vyvarujeme chemických pomocníků. Hedvábí neztrácí svou barvu ani tvar a je dlouhověkým parťákem. Ale pozor. Více než jinde hrozí zatrhnutí vlákna.

Kůže

Ačkoli se mnozí nahradit přírodní kůži tzv. eko kůží, já vám radím: Nedělejte to! Eko kůže má oproti pravé kůži pouze jednu výhodu, o které vím, ale zato dlouhou řadu nevýhod. Kůže je pružná a odolná. Krásně voní, absorbuje vlhkost a vydrží celé roky, aniž bychom na ní poznali známky stárnutí. Také je relativně prodyšná. Vyžaduje však pravidelnou péči v podobě kartáčování a krémování. Eko kůže je oproti tomu náchylná k odřeninám, je neprodyšná a má nižší životnost. O kůži jsme se bavili v článku o zavazadlech.

Len

Len je ideálním letním materiálem, jak já říkám. Má skvělé savé vlastnosti, vždy si zachovává svůj tvar a je velice příjemný. Nevadí mu vyšší teploty a můžeme ho i vyžehlit. Nevýhodou je, že se relativně snadno mačká. Pro letní volnočasovou košili si však nedovedu představit vhodnější materiál. Mívá vysokou hustotu vláken, proto dlouho vydrží.

Bavlna

Bavlna je „sporný“ materiál, protože značně závisí na její kvalitě. Může nám sloužit léta. Stejně tak se po několika vypráních může vytahat, odbarvit, změní tvar a nakonec zežmolkovatí. Také se snadno mačká. Bavlna je však velice pohodlná, snadno dostupná a má dobré savé vlastnosti.Pozor na výjimky

Nezapomínejme na výjimky jako je oblek. Obleky se zpravidla vyrábějí z různých druhů tkanin naráz. V látce proto najdeme vlnu, polyester, ale i řadu jiných vláken.

Jak na tom je váš šatník pánové? Co se v něm nachází? Máte nějaký svůj oblíbený materiál?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články