fbpx

Buďte méně vytížení podle Tima Ferrise

Každý občas zažije šílený pracovní koloběh. Ráno vstát, vyřídit emaily, zjistit, co je třeba zařídit a udělat. Tu přijde zaměstnanec, tam se vyskytne nečekaný problém. Nástěnka přetéká úkoly. Už sedáme k počítači a hle, další telefonát. Najednou je čas na oběd. Domů se vracíme s pocitem, že jsme nic neudělali a ještě ke všemu jsme unavení! Znáte ten pocit? Pak vám kniha Tima Ferrise změní život.Cíl: Efektivita

Všude se mluví o produktivitě. Buďte produktivní, měli bychom být produktivní. Ale víte co? Existuje ještě jedna dovednost, která je mnohem důležitější. A tou je efektivita. Zní vám oba pojmy stejně? Kdepak.

Efektivní versus produktivní

Jsme-li produktivní, zpravidla sypeme jeden produkt, chcete-li úkol, za druhým. Stihneme přes den velké množství věcí, což zejména zaměstnavatelé rádi vidí. Zároveň odcházíme domů s pocitem, že jsme užiteční a potřební. Na druhou stranu? Necítíte se po produktivním dni často unavení? Efektivita znamená něco jiného. Budeme-li efektivní, stihneme během dne všechno podstatné během velmi krátké doby. Podnikatelé a manažeři si tak mohou dopřát mnohem kratší pracovní dobu. A přesně o tom Timothy Ferris hovoří!Zredukujte emaily

Hlavním bodem, který nás posune dál, jsou emaily. Když otevřeme svou emailovou schránku, co vidíme? Stovky nepřečtených emailů? Tisíce zpráv, které už nikdy neotevřeme? Desítky spamů a nežádoucích obchodních nabídek? Fajn. Věnujme si trochu času a svou schránku vyčistěme. Zbavme se všech emailů, které nejsou aktuální. Odhlasme nechtěné newslettery, vysypme koš, projděme si seznam kontaktů. V ideálním případě naše emailová schránka zůstane zcela čistá. Signalizuje-li nějaký email budoucí aktivitu, ponechme si ho.

Tip pro efektivnější den

Kontrolujme svou emailovou schránku jednou denně. Nikoli třikrát, pětkrát nebo desetkrát. Pokud neočekáváme nové nabídky klientů, Tim Ferris radí otevírat email jednou týdně.

Nastavte si nové hranice

Jsou zaměstnanci či kolegové zvyklí každou chvíli klepat na dveře a něčím nás zaměstnávat? Řekněme dost! Chceme-li mít více času na vlastní práci, vyhraďme si pro to několik hodin. Dejme jasně najevo, že je nepřípustné, aby nás kdokoli a jakkoli vyrušoval. Nejsme-li závislí na telefonních hovorech, vypněme si po tuto chvíli i mobil. Každé vyrušení znamená čtyřicet pět minut času navíc, než se opět začneme plně soustředit!Zvolte si priority

Každý den si vyjasněme, co nás čeká zítra. Vytyčme si tři hlavní cíle, kterým se toho dne budeme věnovat. Nepřehánějme to s počtem. Radši méně než více. Hlavní úkol je vždy ten nejnáročnější. Nejsnazší činnosti si ponechme na zbytek dne. Je škoda plýtvat ranní energii na drobnosti.

Dobrá rada

Nikdy nezačínejme den čtením emailů. Zabere to více času, než se zdá a opět dochází k plýtvání tvůrčí energie na nepodstatné úkony.

Hledejte jednoduchost

V každém činu, který děláme, hledejme tu nejsnazší možnou cestu. Pokud vidíme, že lze něco udělat jinak a lépe, udělejme to. Čím rychleji a snáze práci zvládneme, tím dříve nás čeká volno.

Delegujte úkoly

Máme na stole velké množství drobností, na které čas opravdu nezbývá, nebo by je mohl udělat někdo jiný? Svěřme je kolegům! Popišme jim, jaký výsledek očekáváme a nechme je, ať se zařídí po svém. Nemusíme mít kontrolu úplně nad vším. To nás stojí příliš úsilí.Důvěřujte lidem

Důvěra souvisí s předchozím úkolem a také chodem svobodné firmy. Věřme, že ostatní zvládnou naši práci stejně dobře, nebo i lépe, než my. Pokud je to možné, nechme pracovat ostatní lidi za nás. Jedině tak se zbavíme přebytečných povinností.

 

Pánové, patříte mezi příznivce efektivity nebo raději dáváte přednost produktivitě? Máte vlastní vychytávky, které zaručeně fungují?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články