Počítače a notebooky se staly samozřejmou součástí profesního života řady z nás. Co by měl splnit takový notebook do kanceláře?
Podnikat jenom s notebookem je možné
Digitalizace prostupuje napříč všemi odvětvími ekonomiky a ze statistik vyplývá, že v práci využívá počítač už plných 56 % lidí. Bez počítače se dnes již neobejde řada profesí. Patří k nim třeba úředníci, techničtí a odborní pracovníci napříč obory nebo osoby pracující ve službách.
Počítačové kompetence jsou rozděleny do několika úrovni. K těm nejjednodušším se řad základní obsluha PC a jednoduchých programů, jako je pokladna či příjem zboží na sklad. Zaměstnavatelé v rámci pokročilé úrovně požadují zejména ovládání kancelářských programů. Pomyslný nejvyšší level pak představuje práce s databázemi, převod mezi kancelářskými aplikacemi a využívání funkcí jednotlivých aplikací (vzorce, grafická animace).
Mnohým pracujícím dokonce jako jejich primární pracovní nástroj stačí samotný notebook. Pracovat pak mohou odkudkoli. Pracovní závazky pak nebývají překážkou k tomu dokonce vyrazit sbírat zkušenosti i do zahraničí. Týká se to například programátorů, grafiků nebo lidí pracujících v digitálním marketingu.
Vykonávání těchto činností na dálku je ideální příležitostí k tomu vymanit se ze zaměstnaneckého poměru a zkusit si práci takzvaně sám na sebe. Mnoho lidí tak i zakládá vlastní projekty například v podobě e-shopů.
Co všechno musí splnit notebook pro práci
Obecně lze říci, že z hlediska hardwarových požadavků primárně záleží na tom, jak vysoký výkon potřebujeme. Což se odvíjí od nároků konkrétní profese.
Pro běžnou kancelářskou práci postačují základní modely, zatímco pro střih videa, modelování v programech, jako je například AutoCAD, je potřeba i adekvátně výkonný stroj. Grafický notebook klade velký důraz zejména na grafickou kartu. Další klíčové parametry představuje displej, procesor, disk a velikost RAM.
Podle toho, zda budete především pracovat v kanceláři nebo notebook častěji přenášet, je potřeba uvažovat také o hmotnosti a výdrži baterie. Na práci můžete ocenit taktéž matný displej nebo obrazovku s antireflexní úpravou.
Mimo to je na místě zvážit z hlediska častého přenášení i dostatečně odolnou konstrukci vašeho přístroje. Díky ní notebook tuto zátěž snadno zvládne a může vám sloužit i několik let. Vyhněte se tak v tomto směru levným plastovým notebookům.
Jak na nákupu pracovního notebooku ušetřit
Především osazení komponentami, které nabízejí adekvátní výkon, ale i materiálové zpracování na vyšší úrovni dokáží váš notebook poměrně prodražit. Za kancelářský model pak můžete zaplatit i 30 000 Kč a více.
Řešením pro uživatele s omezeným rozpočtem se mohou stát repasované notebooky. Jedná se v podstatě o notebooky použité. Ty pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo se vrátily v zákonné lhůtě. Specializovaná firma např. Eurotech.cz je vykoupí, vyčistí a po důkladném servisu prodá koncovému spotřebiteli.
K repasování se používají kusy z vyšších modelových řad renomovaných výrobců, u nichž se takovýto krok vyplatí. Jedná se o kvalitní stroje s potenciálem mnoha let úspěšné funkčnosti Uživatel se tak dostává ke kvalitnímu, výkonnému a současně citelně levnějšímu pracovnímu nástroji. Repas může být řádově levnější i o desítky procent.
Zdroj fotografií: Pixabay