fbpx

Grilovací sezóna je tady! Připravte se na ni a staňte se mistrem v grilování

Konečně! Jaro je tady a se stále teplejším počasí se blíží také grilovací sezóna. Dokonalá chuť grilovaného masa a zeleniny, příjemná atmosféra s přáteli nebo rodinou na zahradě či terase a dobré drinky k tomu. Je na čase oprášit gril a pohledat grilovací náčiní nebo se na grilovací sezónu připravit úplně od začátku.

Výběr grilu

Pro začátek je nutné mít správně zvolený gril. Existuje mnoho různých druhů grilu jako je například gril plynový, elektrický, na dřevo či uhlíky. Každý gril má své výhody a nevýhody.

  • Plynové a elektrické grily jsou pohodlné a jednoduché na užívání,
  • zatímco grily na dřevo či uhlíky nabízejí autentickou chuť grilovaného jídla.

Při výběru grilu je důležité zohlednit také vaše potřeby a očekávání. Pokud chcete grilovat pro větší skupinu lidí, zvažte větší gril s větší kapacitou. Pokud plánujete grilování na cestách, volte menší a přenosný gril. Myslete také na čištění a údržbu grilu, což je nesmírně důležité.

Výběr správného topiva

Dalším kritériem pro výběr grilu je topivo. Nejčastější typy jsou dřevo, brikety a uhlí. I v tomto případě má každý druh paliva své výhody a nevýhody.

  • Dřevo může být přírodní a levné, ale může být náročné na přenosnost a rychlost ohřevu.
  • Brikety jsou dobře balené a snadno přenositelné, ale jejich cena může být mnohem vyšší než dřevo.
  • Uhlí je oblíbené pro svou autentickou chuť grilovaného jídla, ale může být náročné na údržbu.

Kvalitní vybavení

Na co byste rozhodně měli také při koupi grilu myslet, je vybavení ke grilu. Bez grilovacího nářadí jako jsou kleště, pinzety, rukavice, lopatky apod. se prostě neobejdete.

Výběr správného jídla

Pro grilování sáhněte vždy po kvalitních a čerstvých potravinách. Myslete také na to, že grilování může být časově náročné, takže zvažte použití hotových marinád nebo kořenících směsí. Na grilu se dají připravit nejen masové pokrmy, ale také zelenina, ryby, a dokonce i ovoce.

Příprava jídla

Bez přípravy surovin a ingrediencí grilování nebude ono. Právě příprava je možná tím nejdůležitějším. Pokud plánujete grilovat maso, myslete na to, že maso musí být měkké a šťavnaté, podle toho vybírejte druh masa. Nezapomeňte také na marinádu. Marináda dodá masu nejen chuť, ale také zabraňuje jeho vysoušení během grilování. Vhodné jsou marinády na bázi oleje, octa, citrusů a koření.

Jestliže chcete grilovat ryby, volte ryby s pevným masem, jako například losos, tuňák, žralok, sumec nebo makrela. Můžete se také inspirovat nejznámějšími rybami našich vod. Zelenina připravená na grilu je naprostou lahodou, ideální jsou grilované papriky, cibule, lilky nebo kukuřice.

Správné grilování

Správné grilování je klíčem k úspěchu. Pokud se vám podaří udržet konstantní teplotu a vyvarujte se tomu, aby se vám pokrmy připálily, může být vaše jídlo naprosto dokonalé. Ujistěte se, že máte správně vyhřátý gril a zvolte také správnou teplotu v závislosti na tom, co grilujete. Myslete také na použití grilovacích pánví a roštu, které pomohou zamezit spáleninám a umožní vám grilovat méně tučná jídla.

Nebojte se používat při grilování teploměr na měření teploty grilu. Správná teplota grilu závisí na druhu jídla, ale obecně se doporučuje teplota kolem 200-230 °C. Při grilování položte maso nejprve na roštu, aby se na něm vytvořila kůrka. Poté maso otočte a grilujte na druhé straně. Při otáčení masa používejte kleště, nikoli vidličku, aby se zachovala šťavnatost masa. Při grilování ryb je dobré používat speciální rošt na ryby, aby se ryba nedrolila a nepřilnula k roštu.

Bezpečnost

Ačkoliv je grilování zábava, která se neobejde bez zábavy a často i alkoholu, přesto nezapomínejte na bezpečnost. Držte se pokynů pro použití grilu a ujistěte se, že je na bezpečném místě, kde se nedostane k nežádoucím hořlavým materiálům. Mějte také po ruce zdroj vody nebo hasicí přístroj, aby bylo možné rychle zasáhnout v případě, že by se něco nechtěného stalo. A pokud kolem pobíhají malé děti, mějte oči na stopkách.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články