fbpx

Jak si správně vybrat snowboard a snowboardové vybavení?

Chystáte se v brzké době na hory, kde se konečně chcete naučit jezdit na snowboardu? Jenže kromě dobrého učitele a techniky byste měli mít také vhodné vybavení. Poradíme vám, jak se na snowboard pořádně vybavit.

Díky správnému snowboardovému vybavení si jízdu na snowboardu mnohem více užijete, jízda bude více plynulá. Pojďme se tedy spolu podívat, co byste rozhodně kromě kvalitního prkna neměli opomenout.

Snowboard

Snowboard je základní součástí vybavení, bez které byste tento typ sportu logicky nemohli provozovat. Měli byste vědět, že i snowboardy se rozlišují podle stylu a úrovní dovedností, které ovládáte.

  • Freestylové snowboardy – Tato prkna jsou kratší a pružnější než ta klasická, jsou určené pro skoky, otočky a nejrůznější triky a skoky přes překážky, které by s klasickým snowboardem šly zvládnout opravdu jen stěží.
  • Freeride snowboardy – Vyznačují se jízdou v prachovém sněhu.
  • All-mountain snowboardy – Tento typ snowboardů je univerzální pro jakýkoliv terén.
  • Carving snowboardy – Carvingové snowboardy se vyznačují mnohem delším a tužším prknem, jak sám název napovídá, jsou určené pro carving na upravených sjezdovkách.

Faktory ovlivňující výběr snowboardu

Při výběru snowboardu byste se měli řídit hned několika dalšími faktory jako je šířka, prohnutí a délka prkna. Šířka je závislá na botách, délka zase na vaší výšce a hmotnosti. Platí obecné pravidlo, že snowboard by měl dosahovat do místa mezi bradou a nosem. Pozor si dejte i na svou váhu, lehčí jezdci by měli vybrat takový snowboard, který se dostatečně prohne v oblouku, ti silnější by si měli dát pozor na přetížení prkna a jeho možné poškození.

Boty na snowboard

Další nezbytnou a důležitou součástí snowboardového vybavení jsou boty. Na trhu existuje nespočet všemožných druhů, jenže i výběr snowboardové obuvi je závislý na stylu a úrovni vašich dovedností. Začátečník a freestylový fanoušek by měl sáhnout po měkkých botách, mnohem pevnější boty jsou vhodné spíše pro jízdu all-mountain a carving.

Další faktory, na které byste měli dbát při výběru těch správných bot

Materiál – Zde platí pravidlo, že čím odolnější, tím lepší. Výběr materiálu byste měli podřídit vašemu pohodlí.

Tuhost – Tuhost a pevnost boty závisí na stylu jízdy, který preferujete.

Šněrování – Také šněrování byste měli přizpůsobit vašemu pohodlí.

Velikost – Ve snowboardové botě by vám neměla noha ani plavat, ani by vás neměla tlačit. Jestliže máte širší nohu, poohlédněte se po botách s širším opatkem, v opačném případě volte úzkou špičku pro užší nohu.

Vázání

Mezi důležitou součást snowboardového vybavení patří také vázání, které má hned několik typů a vlastností. I ty jsou podřízeny stylu jízdy, pamatujte si, že měkká vázání jsou vhodná pro jízdu freestyle, tuhá vázání preferují carving a all-mountain jezdci.

Abyste vybrali správné vázání, je potřeba vybírat podle vaší hmotnosti a velikosti. Tužší vázání jsou vhodnější pro vyšší osoby, ta měkčí jsou určena pro osoby menšího vzrůstu. Stejně jako snowboardová obuv, tak výběr vázání je závislý na pohodlí jezdce a odolnosti materiálu.

Oblečení

Pro příjemnou jízdu se bez kvalitního a funkčního oblečení na snowboard prostě neobejdete. Právě oblečení vám zajistí, že při pádech (zejména u začátečníků) do sněhu zůstanete v suchu a teple. Oblečení vybírejte v závislosti na stylech a úrovních vašich dovedností. Začátečníci a ti, kteří preferují jízdu all-mountain mohou sáhnout po silnější zateplené bundě, zatímco vyznavači freestylu by měli zvolit lehkou a prodyšnou bundu.

Na co byste při výběru vhodného oblečení rozhodně neměli zapomenout, je materiál, voděodolnost a izolace. Míra voděodolnosti se určuje pomocí tzv. vodního sloupce, který vyjadřuje objem vody, kterému je oblečení schopné odolat. Ventingy neboli větrací otvory zase zajistí mnohem více prodyšnosti, kterou jezdec využije zejména při stoupání do kopce.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články