fbpx

5+1 tip, jak být psychicky odolnější vůči mediálnímu nátlaku

Mediální nátlak je obrovský. Každý den vás v pravidelných salvách zasypávají informacemi. Jednu věc navíc slyšíte hned v několikero variantách z různých zdrojů. Tomu se nevyhnete. Jak s tím pracovat a nenechat se ovládat? Naučím vás, jak držet svůj rozum a život ve svých rukách.

Je to byznys

Než se dostaneme ke konkrétním tipům, vysvětlíme si princip. Většina internetového obsahu má jediný cíl: Prodat. Prodat sebe, svoji ideu, šokovat, vyvolat zájem a emoce. Většina tvůrců obsahu staví na negativech. Ať jsou to nemoci, krize, havárie, úmrtí, přepadení, krádeže nebo znásilnění. V menšině jsou pak vychytávky, jak si usnadníte život nebo vyřešíte nějakou potíž. Než se pustíte do čtení, ptejte se sami sebe. Co mi to dá?Sledujte, co s vámi text dělá

Už se vám v hlavě promítají obrazy.

  • „Zítra můžou přejet mě! Vždyť chodím každý den přes několik přechodů.“
  • „Už bych neměl chodit do místní samoobsluhy. Jejich prodavačka okrádá, psali o tom. A určitě totéž udělá i mně!“
  • „Moje dcera rozhodně nesmí chodit parkem po setmění. Bůhví, kdo si tam na ni počká.“

To nejsou pozitivní emoce. A navíc vás to nijak neobohatilo. Zaměřte se na věci, které vám dělají radost, obohatí vás o cenné znalosti.

1) Naučte se být sami se sebou

Když se naučíte být sami se sebou, jednoduše se oprostíte od závislosti na jiných lidech a jejich názorech. Snáze si uděláte vlastní úsudek. Díky tomu vás jen tak něco nerozhodí, protože se dokážete vyhnout davové panice. 

2) Čtěte hodně knih

Čtení knih rozvíjí všeobecný rozhled. Budete vzdělanější a získáte přesah do různých odvětví. Snadno posoudíte reálnost a pravdivost šokujících zpráv. Přehánění jde totiž ruku v ruce s negativními zprávami. Inspirujte se zajímavými knihami a zpestřete si deštivé dny.3) Vídejte se se vzdělanými lidmi

Výhoda je stejná jako u čtení knih. Vzdělaní a moudří lidé vám mohou dát řadu cenných znalostí a ukáží vám zcela jiný náhled na dění ve světě i na běžné životní situace. Kdykoli se ve vašem osobním životě objeví nějaká komplikace, vzpomenete si na své moudré přátele a uleví se vám. Zjistíte, že to není tak zlé.

4) Rozpoznejte reálné riziko

Znalosti, přehled a schopnost zdravého úsudku vás uchrání před zbytečnou panikou. Lehce rozpoznáte reálný problém a odmažete „vatu“, která celou událost jen zveličuje. Ušetříte si hodně nervů.

5) Přijměte to, s čím souhlasíte

Nedovolte, aby se vám pod kůži zaryly informace, se kterými nesouhlasíte. Naučte se s nimi pracovat a pečlivě je filtrujte. Přečtěte si článek, jak omezit přítok informací. Ušetříte hodiny denně.

6) Přivítejte psychickou odolnost ve svém životě

Všeobecný přehled, schopnost dobrého úsudku, filtrování informací i umění být sami se sebou vám přinese mnohem větší rozvahu a vnitřní klid. Budete psychicky odolnější. Věděli jste, že podobným způsobem odfiltrujete i sdělení od jiných lidí? Pokud na vás křičí šéf, ihned posoudíte, o co mu ve skutečnosti jde.

 

Napište nám, pánové, jak pracujete s přílivem negativních zpráv. Inspirujete tak ostatní čtenáře.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články