fbpx

Kdy se vyplatí prostě zastavit?

zastavit

V životě čas od času přichází chvíle, kdy jsme tak vytížení povinnostmi, že nemyslíme na nic jiného. Tyto situace mohou pomoci s produktivitou, ovšem jen do rozumné míry. Často totiž pohár přeteče a nedaří zkrátka nic. Znáte to?

Hromada práce doplněná o spoustu povinností například v domácnosti. Na jeden den jste vypadli z rytmu a vše teď tlačíte před sebou. Pracujete každý den znatelně víc než normálně, ale pořád nestíháte. Znáte tento zapeklitý koloběh? Každým dnem přibývají další úkoly a povinnosti. Chce to změnu.



Poznejte, kdy je třeba zastavit.

Rozhodně nejnáročnější dovedností je uvědomit si přetíženost. Někdy se totiž zacyklujeme tak moc, že zkrátka není ani čas přemýšlet nad tím, co vlastně děláme. A to je jádro pudla. V momentě, kdy se náruživě snažíme dohnat zameškané nebo nahromaděné úkoly, můžeme se dostat i do nepříliš pohodlných situací. Stálé přetěžování hlavy myšlenkami na hromadu práce, kterou je třeba dokončit, není nic příjemného.

Přílišný stres je špatně, vždycky…

Pravděpodobně se na superproduktivní vlně chvíli povezete. Ono proč také ne, pokud vás daná práce naplňuje a nemáte problém ji vykonávat i pod zvýšeným tlakem, kdo by toho nevyužil. Ze své vlastní zkušenosti ovšem vím, že i řekněme vysněná situace má své mouchy. 

Nic se prostě nemá přehánět. Půjdete-li zarytě za plněním pořádně nabitého kalendáře, nevydržíte to věčně. K narušení často dojde aktivitami naprosto odlišnými od vašeho denního rozvrhu. V horším případě se dostanete do spánkového deficitu. Pokračování už je potom hodně na sílu, co?



Zkuste něco jiného, zkuste relax.

Jakmile cítíte, že už není hustle to, co doopravdy chcete dělat a začne opadat i radost z produktivity, je čas zastavit. Nejvíce si pravděpodobně odpočinete u věcí, které jste nebyli schopni během série dlouhých dní realizovat. Přemýšleli jste o nich a uvědomovali si, jak moc rádi byste je dělali, kdyby byl čas a podobně. Teď se do nich zkrátka pusťte. Zaměňte jeden den rutinu za věci, které vám udělají radost. Může to být naprosto cokoli – běh, dlouhý spánek, oblíbený seriál, apod.

Tím, že narušíte vysokovýkonnostní rutinu, která vás už nějakou dobu ničila rozhodně nezadusíte uvnitř sebe kreativního ducha. Ten právě naopak díky odpočinku a onomu chvilkovému zastavení ještě zesílí. Uvidíte.

Kdy naposledy jste si dali pauzu?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články