fbpx

Fenomén jménem ginger shot. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

Je dobré pít ginger shot?

Určitě jste si již při nakupování nebo v kavárnách všimli, že se hojně rozšířil prodej takzvaných „ginger shot“, což by se dalo přeložit jako „zázvorové panáky“. Tato moderní zdravotní mánie však není ničím novým – zázvor se v tradiční medicíně používá již po staletí k léčbě různých onemocnění. Opravdu tyto panáky stojí za to?

Co obsahuje ginger shot?

Ginger shoty jsou koncentrované nápoje vyrobené odšťavněním čerstvého kořene zázvoru. Do tohoto odvaru se často přidávají další zdraví prospěšné ingredience, jako je citronová šťáva, med, kurkuma a černý pepř. Ideální velikost je jedno deci a doporučuje se konzumovat maximálně jednou denně.

S konzumací většího množství zázvoru je spojena celá řada zdravotních výhod – ale ne konkrétně s konzumací ginger shotů. Samotný shot není ničím výjimečný. Můžete pít zázvorový čaj, přidávat zázvor do salátů nebo do polévky – a tím dosáhnout stejných zdravotních účinků. Chápeme ale, že „kopnutí“ ginger shotu je mnohem rychlejší varianta toho, jak do sebe zdravý zázvor dostat.

Stejně jako v případě jiných potravin nebo nápojů však ani zde nejde o zázračný všelék. Bez kombinace s celkově zdravou a vyváženou stravou, pravidelným pohybem a zdravým životním stylem bez alkoholu a kouření jsou tyto shoty zbytečné.

Jaké jsou pozitivní účinky zázvoru?

Zázvor pomáhá stimulovat produkci trávicích šťáv a podporuje pohyb potravy trávicím traktem. Také zmírňuje příznaky jako je nevolnost, zažívací potíže a nadýmání.

Zánět

Je také skvělý v boji proti zánětu. Některé nemoci, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, lupénka a revmatoidní artritida způsobují, že se v těle hromadí zánět. Sloučeniny v zázvoru snižují zánět spojený s těmito onemocněními. Také má analgetické vlastnosti, což je skvělé při léčbě různých druhů bolesti, jako jsou bolesti hlavy, menstruační bolesti, bolesti svalů a kloubů a další.

Podpora imunitního systému

Zázvor je doslova nabitý gingeroly, což jsou silné antioxidanty. Tento antioxidant chrání tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Zázvor může také pomoci zvýšit produkci bílých krvinek, které hrají důležitou roli v boji proti infekcím. Zázvor má také expektorační a bronchodilatační účinky, které pomáhají uvolnit hlen a snížit zánět v dýchacích cestách. Což je skvělé při nachlazení, chřipce a dalších respiračních infekcích.

Zvýšení energie a soustředění

Zjistili jste, že vás po ginger shot opravdu nabudí? Zázvor totiž zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost a soustředění. Tyto účinky jsou spojeny s antioksidativními a protizánětlivými vlastnostmi zázvoru, které chrání mozkové buňky před poškozením a podporují zdravý mozkový metabolismus. Zázvor také zlepšuje náladu a snižuje únavu, což má pozitivní dopad na schopnost soustředění a pracovní výkonnost. Tyto účinky mohou být spojeny s působením zázvoru na serotonin a dopamin, které jsou neurotransmitery zodpovědné za regulaci nálady a motivace.

Zažívací potíže

Bolesti způsobené chronickými zažívacími potížemi jsou obvykle způsobeny zpožděným vyprazdňováním žaludku. Zázvor pomáhá urychlit vyprazdňování žaludku. Takže pro ty, kteří trpí bolestmi a nepříjemnými pocity způsobenými zažívacími potížemi, je zázvor naprosto ideální.

Pokud zvažujete začít pít ginger shoty, doporučuje se začít s malou dávkou a postupně ji zvyšovat podle snášenlivosti, protože ve vysokých dávkách mohou způsobovat některé nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční potíže a pálení žáhy.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články