fbpx

Láká vás putování po horách? Udělejte z toho svou novou vášeň

Chtěli byste s novým rokem začít se zajímavou aktivitou? Schází vám v životě výzvy? Nebo vás prostě už nebaví stereotyp, který žijete a chcete ho zpestřit? Zamilujte si zdolávání horských vrcholů.

Proč byste s něčím takovým měli začínat? Hory vám toho mají hodně co nabídnout:

  • Velká spousta horalů do kopců vyráží za pocitem svobody. Mezi vrcholky hor z vás opadne svazující pocit každodenních povinností a často vám pohled shora dodá i pocit životního nadhledu.
  • Odpoutání se od ruchu civilizace a spojení s přírodou zaručeně přináší i klid a psychické uvolnění. Dechberoucí výhledy člověku do žil vlévají optimismus a pocit, že je na světě i přes jeho nedokonalost krásně.
  • Pravidelné výšlapy do hor a trávení času na horském slunci a čerstvém vzduchu pozitivně ovlivní vaše zdraví a vybudujete si i lepší kondičku.
  • Po cestách můžete narazit na podobné nadšence nebo se rovnou připojit do nějaké skupiny turistů a otevřít se novým přátelstvím.

Ve všem právě vyjmenovaném můžete najít nový životní smysl nebo svůj stávající život tímto alespoň obohatit a posunout k lepšímu.

Kam vyrazit a co vyzkoušet

Vyrážet můžete po Česku nebo zavítat do slovenských Tater nebo rakouských Alp, nádherné vrcholy najdete i na Slovinsku. Čas si můžete udělat o víkendech a chodit na jednodenní túry nebo si na putování vyhradit několik dní a odpoutat se na čas zcela od svého běžného žití.

Přizpůsobte si tuto novou zálibu sami sobě. Berte s sebou na cesty svého psího miláčka, vyzkoušejte přespávání v přírodě (na to si můžete pořídit tričko s motivem kempování) nebo si dopřejte komfort v hotelu. Kdo má rád výzvy a fyzicky si na to troufá, může místo pěší verze vyzkoušejte zdolávání horských vrcholů na kole (extra výzva je například závod 1000 Miles) nebo v zimě na skialpinistických lyžích. Jestli vám schází motivace, začtěte se do knih nadšených horalů, jakými jsou například Lucie Kutrová nebo Martin Úbl.

“Protože na konci života nebudeš vzpomínat na to, jak jsi seděl v kanceláři nebo sekal zahradu. Takže zvedni zadek a zdolej tu zatracenou horu.” Jack Kerouac

Máte-li rádi společnost, dejte dohromady skupinu přátel, kteří s vámi budou výšlapy na vrcholky pravidelně absolvovat. Svůj tým horalů můžete obléknout do stejného úboru (co třeba tematické tričko hory) – o to zábavnější celá výprava bude.

Jak se připravit

Hory jsou krásné, není však záhodno podcenit přípravu na ně. Mějte vždy trasu předem promyšlenou a vybavte se mapou (ať už tou papírovou nebo v mobilu). A nezapomeňte sledovat radar s počasím, které je v horách velmi proměnlivé.

Na turisticky oblíbených trasách je většinou dost lidí i záchytných bodů v podobě horských chat, nicméně i tak je dobré o nich dopředu vědět, abyste si mohli rozplánovat, kolik s sebou vzít pití a svačinek. Zejména, pokud plánujete několikadenní putování.

Nejdůležitějším vybavením vůbec jsou kvalitní pohorky, tedy boty k chůzi po horách přímo určené. Do bot se vyplatí investovat a vybrat takové, které mají uzpůsobenou podrážku proti otřesům, pevně drží na noze, ale zároveň neškrtí. Doporučuje se vybírat vždy o číslo větší botu, do které se vejdete i se silnou ponožkou, která bude nohu chránit proti otlakům. Pohodlné sportovní oblečení už nebude takový problém vybrat, vybavte se určitě kvalitní nepromokavou bundou, která nezabere v batohu příliš místa.

Může to být jednodenní výlet nebo několikadenní putování, v každém případě je cesta do hor zážitek. Zpočátku možná bolavá a náročná, ale čím blíže vrcholu, tím více oblažující. Skvělé je, když tenhle zážitek absolvujete s dobrou partou – využijte každou příležitost k tomu, abyste do hor společně vyrazili. Co třeba silvestrovský výšlap na nejbližší horu? V létě vyrazit za východem slunce na Sněžku? Nebo absolvovat část Stezky Českem?

Zdroj fotografií: Canva

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články