fbpx

Nejčastější chyby, kterými si můžete v zimě poškodit auto

Vypadá to, že zima se začala konečně projevovat v celé své kráse. Ačkoliv je pohled na bílou a zasněženou krajinu mnohdy dechberoucí, většinu řidičů umí zimní počasí pěkně potrápit. Neustálé škrábání skla, vybitá autobaterie, zamrzlé dveře – tím vším jsou řidiči po většinu zimy 

Dostat se v mrazivé ráno do práce je často až nadlidský výkon. A není se čemu divit, protože odmrazit auto, zbavit ho vrstvy sněhu a námrazy není jen tak, nehledě na to, že i my během těchto úkonů venku mrzneme a proto spěcháme, co to jde. Víte, jak se správně postarat o auto, než do něj usedneme?

Necháváte motor běžet, zatímco zbavujete skla námrazy

Dříve bývalo zvykem nechat běžet motor na volnoběh, auto se vám alespoň zahřálo, zatímco vy jste škrábali led z oken. Jenže právě tento starý zvyk vás může vyjít pěkně draho. Pokud vás při něm přistihnou policisté, můžete dostat pokutu až ke 3 tisícům. Ve vyhlášce totiž stojí, že nesmíte zbytečně ponechat stojící vozidlo v chodu. Vyhláška také zahrnuje zbytečný únik výfukových zplodin.

Naprosto nevhodné předměty při odstraňování námrazy z čelního skla

Je naprosto jasné, že pokud na škrábání ledu použijete nevhodný nástroj či předmět, auto si můžete zničit. Vyhněte se tak škrabce s kovem, který by mohl čelní sklo poškodit. Místo toho dejte přednost škrabce s plastovým ostřím, které je ke sklům šetrnější. Vhodné nejsou ani elektrické škrabky, které fungují na principu tepla. Taktéž některé odmrazovací spreje mohou nadělat víc škody, jak užitku – například ocet může poškodit lak nebo stěrače. V žádném případě sklo nepolévejte ani vodou, už vůbec ne teplou, sklo by totiž prasklo.

Zbavte celé své auto sněhové pokrývky

Ruku na srdce, kdo z vás odstraňuje sníh pouze z čelního skla a dveří? To je ale zásadní chyba, kterou dělají téměř všichni řidiči. Je potřeba si uvědomit, že sníh ze střechy vám může spadnout na čelní sklo, čímž vám znemožní výhled během jízdy. Než usednete za volant, snažte se sníh odstranit z celého auta. Koneckonců, i toto se počítá jako prohřešek, kterým můžete přijít i o 2500 Kč.

Nevhodný kryt čelního skla

V zimním období je také skvělým nápadem čelní sklo ochránit pomocí nějakého krytu. Ideální je ten z hliníkové fólie nebo gumy. Zapomeňte na materiály, které by mohly sklo poškrábat. Materiál by měl být těžký, aby se zabránilo tvorbě ledu. Rozhodně by neměl nasáknout vodu – kartony krabice jsou naprosto nevhodné. V zimě nasáknou vodu a přimrznou k čelnímu sklu.

Zamrzlé dveře otevíráte násilím

Velmi častou chybou mnoha řidičů, je násilné vniknutí do auta, když jsou dveře k autu přimrzlé. Tímto krokem tak můžete poškodit jak dveře, tak jejich mechanismy. Na trhu existuje speciální rozmrazovací sprej, který na zámek a kliku nastříkáte a máte vyhráno. I v tomto případě se velkým obloukem vyhněte teplé vodě.

Zvednuté stěrače – zlozvyk většiny řidičů

Možná i vy patříte do té skupiny řidičů, kteří nechávají přes noc na autě zvednuté stěrače, aby jim k čelnímu sklu nepřimrzly. Jenže i toto je častá chyba, které byste se měli vyhnout. Stěrače se tímto krokem mohou uvolnit, takže nebudou správně plnit svou funkci. Kromě toho se může stát, že jeden ze stěračů nevydrží nápor sněhu, větru nebo velkého mrazu a odmrští se zpět na čelní sklo, jenže tím může právě dojít k prasknutí čelního skla. Pro tyto účely existují také ochranné návleky na stěrače, které prodlouží jejich životnost.

Věříme, že vám článek napověděl, jak se v zimě o auto starat a nyní svému autu věnujete takovou péči, kterou si zaslouží.

Zdroj foto: freepik.com

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články