fbpx

Tipy pro zdravější a spokojenější život: Nepodceňujte pravidelné lékařské prohlídky a přemýšlejte nad tím, co jíte

Jak být zdravý?

Jak často navštěvujete ordinaci svého praktického lékaře a podrobujete se preventivní prohlídce? Jednou za rok, jednou za pět let či jste nebyli u svého doktora ani nepamatujete? Protože zdraví máme všichni jenom jedno, měli bychom se o sebe starat a bez pravidelných lékařských vyšetření to zkrátka nejde. Jaké další návyky byste si měli osvojit a proč?

Myslete na své zdraví celoročně

Přestože na mužské zdraví se zaměřuje měsíc listopad a hnutí Movember, měli byste se o své zdraví starat celoročně. Jak na to a jaké úkony do svého života zařadit? Přinášíme vám přehled nejenom lékařských prohlídek, které byste měli pravidelně absolvovat, ale také doporučení, jak pečovat o své fyzické i psychické zdraví a udržovat se v dobrém rozpoložení.

Plánujte si pravidelné prohlídky u doktora

V dětství se o pravidelnost vašich lékařských prohlídek starali rodiče, v dospělosti je ovšem nutné zodpovědnost za své zdraví převzít do vlastních rukou. Na klasickou preventivní prohlídku máte nárok každé dva roky. Pokud na sobě ovšem pozorujete cokoliv neobvyklého, neváhejte navštívit ordinaci doktora co nejdříve.

Nepodceňujte své psychické zdraví

Trápí vás nějaké problémy, ale nechcete se o ně s nikým dělit? Pokud v sobě budete své pocity dusit, může se to negativně odrazit na vašem zdraví. V případě, že o nich nechcete mluvit se svou partnerkou, přáteli ani terapeutem, najděte si nějakou aktivitu, při které se vzteku, smutku či jiných negativních pocitů zbavíte. Může se jednat o box, běhání, posilování či třeba o luštění křížovek.

Vynechte alkohol i cigarety

Kouření škodí zdraví a stejně tak i častá a nadměrná konzumace alkoholu. Zkuste proto absolvovat suchý únor a počet vykouřených cigaret i skleniček alkoholu se snažte snížit i mimo tento měsíc. Uvidíte, že se vám bude lépe dýchat a nezadýcháte se při každém stoupání do schodů.

Myslete na to, co jíte

Zakládáte si na skladbě vašeho jídelníčku? Vyznáváte zdravý životní styl? Nebo naopak rádi hřešíte a nepočítáte kalorie, tuky ani cukry? S přibývajícím věkem na sobě můžete pozorovat, že se na vašem těle tuk ukládá mnohem více. I z tohoto důvodu zvažte, zda byste do svého jídelníčku neměli zařadit více zdravých potravin a inspirovat se třeba středomořskou stravou.

Kdy je čas na speciální lékařská vyšetření?

Jakmile překročíte hranici 45. roku života, sjednejte si návštěvu urologie. Toto vyšetření sice nepatří k těm nejoblíbenějším, ale může vám pomoci odhalit rakovinu prostaty i rakovinu varlat včas. Také se pravidelně objednávejte na oční.

Vyrážejte do světa a počítejte si kroky

Chození je skvělé pro váš kardiovaskulární systém, psychiku, fyzičku i spánek. Proto pravidelně vyrážejte na procházky a hlídejte si počet kroků, které každý den ujdete. Podle některých studií dokonce pravidelná chůze může zlepšit i sexuální život, protože stimuluje libido.

Odpočívejte a pracovní starosti si nepouštějte domů

Chápeme, že ne vždy je to možné, ale pokuste se nechat svůj pracovní život a s ním spojený stres a starosti za dveřmi svého domova. Pro vaše mentální zdraví je důležité, abyste uměli zcela vypnout a pravidelně si dopřávali zasloužený odpočinek. Právě stresu je totiž přičítán velký vliv na vznik civilizačních chorob.

Pečujte o své zdraví a věnujte pozornost tomu, jak se stravujete, jak často se hýbete i jak se ve svém těle cítíte. Při včasném odhalení nemoci je větší šance, že se zcela vyléčíte. Proto se nebojte pravidelně chodit do ordinací lékařů a myslete i na své psychické zdraví. Zároveň si dopřávejte dostatečný odpočinek a naučte se nepouštět starosti z práce za dveře svého domova.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články