fbpx

Jak poznat závislost na alkoholu?

Rozpoznání závislosti na alkoholu může být obtížné, protože se jedná o postupný proces a symptomy mohou být různorodé. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo ve vašem okolí může mít problém s alkoholem, měli byste být pozorní. Jaké jsou nejčastější příznaky závislosti na alkoholu?

Zvýšená tolerance alkoholu

Konkrétní osoba potřebuje více alkoholu, aby dosáhla stejného efektu, který dříve dosahovala s menší dávkou. Tolerance může být prvním znakem, že něco není v pořádku. Zpozorněte, pokud na večírcích či jen s vámi večer osoba vypije mnohem více, než dřív a je pořád „v pohodě“.

Ztráta kontroly

Pokud je člověk závislý na alkoholu, často nemá kontrolu nad množstvím alkoholu, které konzumuje, a nemůže přestat pít, i když to chce. Prostě musí stále pít dál a objednávat další a další alkohol, byť „jenom“ pivo. Prostě se nemůže od té sklenice odtrhnout, i když ho ostatní přemlouvají, ať jde domů, nebo prostě jen už přestane pít.

Zanedbávání povinností

Člověk, který propadl alkoholu, začne zanedbávat své povinnosti a závazky jenom proto, aby se mohl napít. Například namísto plánované návštěvy úřadu raději zajde do hospody, která je po cestě. Také zanedbává například své děti. Než aby s nimi třeba zkontroloval domácí úkoly, raději se posadí k televizi a otevře si pivo či lahev něčeho tvrdšího. Uzavře se ve svém světě – a ostatní na něj raději ani nemluví.

Změna v chování

Chování osoby závislé na alkoholu může procházet různými změnami, jakmile se závislost stane výraznější. Tyto změny mohou být důsledkem fyzických, psychických a sociálních dopadů alkoholismu. Tento člověk začne zanedbávat svou osobní hygienu a vzhled, protože pití alkoholu se stává prioritou. přestává mít také zájem o běžné aktivity a koníčky, protože alkohol je prostě na prvním místě.

Závažné zdravotní problémy

Alkohol je jednou z hlavních příčin cirhózy jater, což je vážné onemocnění, které může vést k selhání jater. Cirhóza je nevratná a může způsobit život ohrožující komplikace. Nadměrné pití alkoholu může také způsobit zánět jater, což se nazývá alkoholická hepatitida. Toto onemocnění může být akutní nebo chronické a je také vážnou zdravotní komplikací. Nadměrná konzumace dále také poškozuje nervový systém a vede k neuropatii, což zahrnuje problémy s koordinací, citlivostí a motorickými dovednostmi.

To je jenom pár problémů, které může alkohol způsobovat. Ve skutečnosti je jich ještě celá řada, jako například dráždění trávicího systémů, tvorba vředů, cukrovka, obezita, oslabení imunitního systému, tvorba depresí a psychických problémů, rakovina jater, jícnu, prsou, tlustého střeva a mnoho dalších závažných obtíží.

Jak se projevují abstinenční příznaky?

Abstinenční příznaky jsou nepříjemné a často intenzivní fyzické a psychické reakce, které se objevují u člověka, který přestal konzumovat alkohol. Závažnost těchto příznaků závisí na několika faktorech, včetně míry závislosti, délky užívání a individuálních genetických predispozicích. Jaké jsou nejčastější abstinenční příznaky?

 • třes rukou
 • závratě a nevolnost
 • bolesti hlavy
 • zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak
 • problémy s dýcháním
 • křeče a svalová bolest
 • úzkost a panika
 • deprese
 • irritabilita a agresivita
 • problémy se spánkem
 • touha po alkoholu
 • potíže s koncentrací a pamětí

Pokud si všimnete některých těchto znaků u sebe nebo u někoho ve svém okolí, měli byste zvážit profesionální pomoc. Závislost na alkoholu je vážným problémem a vyžaduje léčbu. Mnoho organizací a lékařů nabízí podporu a léčebné programy pro lidi s touto závislostí. Je důležité jednat co nejdříve, protože závislost na alkoholu může mít vážné důsledky pro zdraví a celkovou životní situaci.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články