fbpx

Nejdražší mince na světě: Jaká je jejich cena?

Ať už jsou to české koruny, švýcarské franky nebo americké dolary, každé platidlo má svou cenu. Jenže v průběhu let se tato cena může vyšplhat až na horentní sumy. Na světě existují mince, které jsou velmi vzácné. Nějakým na hodnotě přidá nepovedená ražba, jiným zase třeba jejich limitovaná edice. A jaké jsou ty nejdražší a nejzajímavější na světě vůbec?

Tokeny havajských plantáží

Havajské tokeny nebyly zrovna oficiální měnou Havaje. Několik kusů razila americká mincovna, ty ale byly použity výhradně jako platidlo na havajských cukrových plantážích. Vzhledem k tomu, že se nepoužívaly nikde jinde na světě, zařadily se mezi nejvzácnější mince na světě. V roce 2014 se jeden token prodal za 11 000 dolarů.

Centy Double Die

Na světě existuje několik chybných centů s dvojitou ražbou, jejich písmo je menší než to klasické. Všechny pochází z mincovny v San Franciscu a zatím bylo objeveno pouze osm kusů, díky čemuž je tato mince natolik vzácná, že její hodnota se odhaduje až na 37 tisíc dolarů.

Americké filipínské peso z roku 1906

V letech 1901 až 1935 byly Filipíny okupovány USA. V roce 1906 nechala americká mincovna na Filipínách vytisknout několik mincí, včetně jejich pesa. Tyto mince byly vyrobeny z čistého stříbra, ovšem mnoho se jich nedochovalo, většina z nich se ztratila nebo byla roztavena. Pokud se ale nějaká taková objeví jako v roce 2019, její hodnota může být až 40 tisíc dolarů.

Zlaté mormonské mince z roku 1851

Během zlaté horečky ve 40. letech 19. století nechala Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů v Sutter´s Mill v Kalifornii vyrobit zlaté mince, jejichž hodnota byla 5 dolarů. Hodnota jedné mince stoupla až na 50 tisíc dolarů.

Půldolar Walking Liberty

Tento styl půldolaru se razil hned po 1. světové válce. Ve srovnání s jinými mincemi té doby byl ražen v relativně nízkém počtu, takže bylo těžké je najít v oběhu. A právě proto se tyto mince staly natolik vzácnými, že jednu lze vydražit až na 200 tisíc dolarů.

Zdroj foto: pixabay.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články