fbpx

Nenechte se ovládat stresem aneb relax těla i mysli

Nenechte se ovládat stresem aneb relax těla i mysli

Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Úleva? Pokud ano, pak jste již narazili na jeden z mnoha způsobů, jak vymýtit stres z těla. Mnohdy ale jen změna stylu dýchání nestačí a na řadu musí přijít relax poněkud jiný. Ujistěte se, že vaše tělo i mysl jsou připraveny na odpočinek a vzhůru do toho.

Ještě než se pustíme do samotných způsobů jak relaxovat, dovolte mi trochu toto slovo rozvinout. Relax si totiž každý představuje trochu jinak. V konečné fázi má však pokaždé identické znaky. Jaké? Relaxovat má znamenat něco ve smyslu uklidnit mysl, tělo nebo obojí. Relaxování zároveň dopomáhá k utišení vnitřních hlasů a tak se při něm cítíte uvolněně a klidně. Umí si také pohrát se svaly. Uvolňuje v nich napětí, zatímco zvyšuje flexibilitu. To by myslím k lehké definici relaxu jako takového stačilo.



Relax duše a těla v praxi

Existuje nespočet způsobů, jak tělo nebo mysl uvolnit. Na každého člověka jich však funguje vždy jen pár a každý si tak musí najít svůj unikátní. Většinou to bývá ten, který tížený efekt přinese nejspolehlivěji. 

Abych tímto článkem něco předal, níže najdete několik tipů na způsoby relaxu. Můžete je vyzkoušet a zjistit, který je pro vás ten pravý.

Tipy pro relax mysli

 • Poměrně rychle pomáhají krátké, zato hluboké nádechy.
 • Za zmínku stojí i teplá vana. Zkuste to dnes večer.
 • Někteří lidé přenáší své pocity na papír. Kdo ví, třeba napíšete umělecké dílo.
 • Odborníci se shodli, že ve stresové situaci můžeme uklidnit hlavu za pomoci myšlení na něco jiného. Stačí si tak vytipovat místo nebo situaci, která nám je příjemná a při silném stresu na ní začít myslet. U mě toto zabírá, jak u vás?
 • Máte-li čas a chcete stres opravdu zahodit, věnujte se meditaci. Jak? Přečtěte si Terčin článek.
 • K závěru ještě doporučím vyzkoušet relaxační hudbu. Ta funguje skoro na každého. Nedávno jsem vám dokonce složil playlist těch nejlepších.



Tipy pro relax těla

 • Začněte se věnovat józe. Myslíte si, že jde čistě o dámskou záležitost? Ale tak, pánové… Opět vás odkáži na kolegyni.
 • Protahujte, napínejte a povolujte jednotlivé skupiny svalů. Cože? Zkrátka věnujte se fyzickému cvičení takovým způsobem, aby vám pomohlo nejen večer usnout…
 • Najděte si aktivitu, která vás baví a naplňuje. Například vyrazte na procházku. Je prokázáno, že oblíbené aktivity u lidí zvyšují klid a mír v hlavě i v celém těle.
 • Zajděte si na masáž nebo o ni poproste svou polovičku. 
 • Dopřejte si teplý nápoj. Jen pozor na kofein a alkohol, ani jedno by se v “relax drinku” vyskytovat nemělo. Co pomůže? Nejlepší je bylinkový čaj potažmo ohřáté mléko.

Nyní už víte jak relaxovat. Dobře, možná si v tom ještě nejste moc jistí, ale věřte mi, že jakmile najdete nejlepší způsob, bezpečně ho poznáte. Nezbývá tedy nic jiného než se vydat na dráhu hledání. Samozřejmě vám přeji brzký a hlavně co nejlepší nález. Odpočatí, zrelaxovaní a tím i pozitivní lidi kolem sebe chce totiž snad každý. No ne?

 

Jaký způsob relaxu se osvědčil vám? Inspirujte ostatní v komentářích.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články