fbpx

Ušetřete! Nebankovní služby, které pomohou nejen v zahraničí

Ušetřete! Nebankovní služby, které pomohou nejen v zahraničí

Už jste se s tím určitě setkali… Rozhodli jste se zaplatit 2€ za tyčinku, abyste následně s hrůzou na bankovnictví sledovali stržených 60 korun. Ono je úžasné mít výhodný bankovní účet s kartou bez poplatků za platby v zahraničí. Banky vám ale neřeknou o kurzech, které používají, často ani ň…Bodejť by také ano, něco se prostě do reklamy nehodí!

Vítejte u druhého pokračování naší cesty za levnější dovolenou. Zatímco minule jsem vám prezentoval, jak ušetřit na karetních platbách obecně, dnes zabředneme do poněkud hlubších detailů. Budeme se bavit o bankách, jejich kurzech a hlavně o nebankovních a často velice ekonomicky zajímavých službách.



Opravdu se liší?!

Začněme přímo na téma kurzy. Hned pro pořádek uvedu, že všechny údaje, které budu prezentovat, jsou aktuální k datu publikace článku. Důležitější je ovšem fakt, že budu srovnávat jen devizy (=bezhotovostní forma cizích měn) , vzhledem k tématu série o platebních kartách. Formality máme tímto za sebou a můžeme si odpovědět na otázku. Liší! Ačkoli příklad prezentovaný v anotaci byl záměrně přestřelený a kurz 30 korun za Euro vám dá snad jen některá z proslulých pražských směnáren za předpokladu, že jste cizinec, kurzy se opravdu mohou drasticky lišit. V jednotkách jde sice jen o nižší desetiny koruny, ale v případě placení větších nákupů v často dražším zahraničí to poznáte, věřte mi. 

Uveďme si pro pořádek pár příkladů.  Začněme u středového kurzu ČNB, který výtečně prezentuje to, co si pod kurzem představujeme. Ke dni 6.12.2019 je střed 25,53 korun (samozřejmě srovnávat budeme v eurech). A teď banky… Nejlepší nabídku vám dá Česká spořitelna s kurzem 26,17 následovaná ČSOB s 26,18. Jako opačný extrém pak uvádím UniCredit – kurz 26,415 se pomalu blíží na korunu ztráty na jednom Euru!

Pár desetin mi neublíží…

Abych byl upřímný, když jsem začal cestovat, přesně s touhle větou jsem kurz absolutně neřešil a vesele fungoval se svojí kartou s platbami v zahraničí zdarma. Byl jsem spokojený, nevadilo mi to. Dokud jsem nezjistil kolik tratím. Víte jak, dokud nevíte o něčem lepším, nemáte důvod z horších přestupovat. Já ale něco lepšího našel, vyzkoušel a k mému překvapení ušetřil více, než bych sám čekal. Za měsíc života v británii jsem byl schopen jen díky lepšímu kurzu ušetřit klidně i přes tisícovku. Není to moc? Záleží totiž na útratě, kterou jsem neměl příliš vysokou. Znám však i lidi, kteří měsíčně šetří i několik tisíc, nakupují-li větší nákupy a podobně. Jak?!



Nebankovní cesty pomohou, ale mají i velké ALE!

Pro účely tohoto článku jsem vybral dvojici služeb, s kterými mám největší osobní zkušenost. Revolut a Twisto. Rozdíl? Zatímco Revolut je velký londýnský startup, Twisto pochází z českých luhů a hájů a sídlí na pražském Karlíně. To však rozhodně není, respektive nemusí být, argument pro výběr. Liší se i jinak. Například Revolut je prakticky debetní karta, vyžaduje tedy zaslání peněz na jejich účet, s kterými pak můžete následně pracovat. Twisto je naopak karta kreditní, kde využíváte prostředky společnosti a každý měsíc je vyúčtováním zaplatíte zpětně.

Výhody? Středový kurz! Obě společnosti využívají středové kurzy bank a platby v zahraničí mají tak o avizované desetiny na jednotce levnější. Co mě osobně překvapilo, Twisto má v tomto ohledu malou výhodu. Zatímco Revolut na víkend “vypíná” měnový trh a připočítává si 0,5-1,5% marži jako pojistku, twisto jede pořád. Na druhou stranu s Twistem nevyberete u bankomatu, naopak s Revolutem dokonce všude na světě bez poplatku. 

TIP: Zvažujete založení Twisto účtu? Využijte promokód MODERNIGENTLEMANI a dostanete na vyzkoušení premium na tři měsíce a 300 korun na cokoli.

Teď přichází pár zmiňovaných ale. Zatímco Revolut poskytuje středový a tedy i nejnižší kurz již v neplaceném, základním tarifu, Twisto vám ho dá až při zakoupení prémiového účtu. Ten vyjde na 99 korun měsíčně. Na druhou stranu, Twisto v prémiovém účtu nabízí cestovní pojištění pro celou rodinu, které se rozhodně může hodit. To je zase u Revolutu zpoplatněno.

Pozor na kredit! Nevynechám ani poznámku o kreditním twistu, která by rozhodně měla zaznít. Jeho obrovská výhoda je, že nedáváte do risku své vlastní peníze. To se ale může prodražit, nemáte-li ke konci měsíce na splacení. Samozřejmě že jde platba odložit, ale pozor na úroky…

Twisto a Revolut nejsou ale jen čistě platební karty. Obě společnosti totiž hlásají do světa, že pracují na revoluci v placení. Nabízí velice přehlednou aplikaci, propracovaný cashback systém a podobně. Navíc podporují i mobilní platby a můžete si je tak přidat například do Apple Pay. Twisto však zatím nemá Google Pay podporu, na tu nedočkavě čekám.



Slova závěrem

Co se vyplatí více? Twisto nebo Revolut? Hodně cestovatelů se jednohlasně shoduje, že obě služby je dobré mít. To mohu jen potvrdit. Jsem spokojeným zákazníkem Twista už přes rok a neměnil bych, přesto rád využiji možnosti výběru hotovosti u Revolutu. Například v Amsterdamu si to totiž čistě s kartou moc neužijete. Výběr je ale na vás, doporučujeme mrknout na stránky obou služeb, případně využít i náš kód, který vám dodá nějaký startovací budget.

 

Používáte už nějakou nebankovní metodu a máte dobré nebo špatné zkušenosti? Pište, zajímá nás to všechny!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články