Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste rádi uměli, ale není čas se to učit? Co třeba takový tanec, neznámý cizí jazyk či nějaký hudební nástroj? Možná vás to velice překvapí, ale učení se nové dovednosti nemusí být vůbec časově náročné. Ba co víc, hravě si vystačíte i s 20 hodinami. Jak?
Celou problematikou učení se zabýval Josh Kaufman. Jak vlastně i sám popisuje, nelíbilo se mu tvrzení, že na vypěstování dovednosti potřebuje člověk tisíce hodin. Ono je to hlavně podle toho, za jaký konec problematiku vezmete. Chcete-li totiž být opravdu nejlepší v nějakém odvětví, pak jemu ty tisíce hodin věnovat musíte. Postačí-li vám ale být v něčem „jen“ dobrý, pak bude stačit opravdový zlomek. Přesněji 20 hodin, tedy asi 45 minut denně po dobu jednoho měsíce. To už není tak hrozné, co?
Zakladatelem této myšlenky a jejím velkým propagátorem je již zmiňovaný Josh Kaufman. Ten na toto téma nejdříve přednášel prostřednictvím legendárního TED talku. Následně pak díky obrovskému úspěchu tohoto přesvědčení vydal i knihu. Pokud tedy zatoužíte vědět ještě více, než dále zmíním, víte kam se obrátit.
Ještě než začneme, rád bych připomněl zajímavý citát od Mahátma Gándhí. Už jen kvůli motivační hodnotě, kterou dokáže předat:
„Žij, jako bys měl zítra zemřít. Uč se, jako bys měl navždy žít.“
Kvalitní příprava předurčuje úspěch
První věc a hned velice zásadní. Rozhodně se totiž nemůžete nic naučit, pokud vlastně nevíte, co to má být. Rozhodně si tak tedy před pokračováním procesu raději dovednost dvakrát promyslete. Chcete opravdu tancovat a nepřestane vás to pozítří bavit? Mám opravdu dost motivace na to vytrvat? Ptejte se sami sebe na podobné otázky. Jakmile dojdete k jistému závěru, je čas posunout se o krok dále.
1. Vysněnou dovednost si rozložte
Že nevíte, co si pod tím představit? Je to jednoduché. Možná o tom ani nevíte, ale každá dovednost je prakticky jen svazek více jednodušších dovedností. Právě tím, že hlavní cíl dovedeme rozložit do několika postupných kroků, jej jsme schopni dosáhnout mnohem dřív. Tedy pokud rozložení provedeme správně. Na tom ovšem není nic složitého. Stačí jen přemýšlet a najít co nejvíce částí avizovaného svazku. Například při hře na kytaru je nejlepší nejdříve se naučit úchop, rozložení strun a pak přejít například na noty nebo akordy. Stejně tak to funguje u všech dovedností, jen se nad tím musíte chvíli zamyslet.
2. Naučte se opravovat sami sebe
Abyste dokonale uzavřeli smyčku učení, musíte sám poznat, co děláte špatně. Chyby, které na sobě samém shledáváme, máme totiž větší motivaci opravit. Rozhodně tedy začněte s rozvíjením nové dovednosti. Ale pozor, nevyhýbejte se praxi. Právě v ní totiž můžete najít ony chyby. Není tím rozhodně myšleno, že nesmíte číst knihy nebo sledovat dokumenty či filmy. Rozhodně i o tom učení je, ale ani jedna z těchto forem nesmí vyústit k odkládání praxe. Pak se to vše mine účinkem.
3. Odstraňte všechny rušivé elementy a překážky
Asi to slýcháváte všude – „když něco chceš, musíš si za tím jít.“ Tohle motto užívám záměrně, přesně totiž vystihuje podstatu tohoto bodu. Při učení se vyhněte všemu, co by vás mohlo jakkoli rušit. Může to být televize, internet, inu prostě cokoli, co odpoutává vaši pozornost. Alespoň na těch 45 minut totiž musíte být plně soustředění na vaši dovednost. Chcete se ji přece naučit nebo ne?
4. Trénujte 20 hodin
Jako poslední bod si nemůžu odpustit hlavní myšlenku. Pokud totiž opravdu strávíte každý den alespoň těch 45 minut učením a zlepšováním se, validní výsledek máte za měsíc. Každé sebemenší zlepšení se totiž sloučí s ostatními. Společně pak vytvoří vaši vysněnou dovednost, se kterou se nebudete bát pochlubit přítelkyni nebo přátelům. Stojí to za to.
Tak co pánové, jdete do toho? Ještě než začnete s procesem učení, podělte se v komentářích o své vysněné dovednosti. Motivujete tak ostatní, kteří třeba ještě zvažují se do něčeho podobného pustit.