fbpx

Etiketa? K čemu?!

Etiketa? K čemu?!

V poslední době se v mém okolí stalo spoustu událostí, které mě donutily se zamyslet. Většinou všechny mířily jen a pořád k tomu samému. Je nějaká etiketa dnes funkční nebo ji moderní doba dokonale zamazala? I proto jsem se rozhodl věnovat této polemice dnešní článek.Ačkoli se to nemusí jevit na první pohled nějak zřejmě, najde se poměrně spousta lidí, jenž vám bude zarytě tvrdit, že nějaká etiketa nebo pravidla dobrého chování jsou dnes již zastaralá a tím také nefunkční. V tomto ohledu je potřeba si stanovit ale objem informací, o kterých mluvíme. Pokud totiž mluvíme o etiketě, která fungovala někdy před x desítkami let, pak to může být pravda. Je důležité si ale uvědomit, že etiketa se každou chvíli obnovuje a vylepšuje. Prakticky tak dostává jakési aktualizace, díky čemuž se dá stále považovat za aktuální. Tvrdit tedy, že etiketa vymřela, nejde, protože pořád existuje jen trochu vylepšená.

 

Co je to vlastně etiketa?

Etiketu jednoduše můžeme chápat jakožto složitou síť pravidel. Díky těmto pravidlům etiketa řídí dobré chování a nejen to. Pozitivně ovlivňuje také naše sociální a obchodní interakce. Již jsem avizoval, že se vyvíjí a mění s dobou. Nakonec ještě odráží naše kulturní normy, obecně přijímané etické kodexy a pravidla různých skupin, do kterých patříme.

 

Funguje tak, že nám pomáhá projevovat úctu a ohleduplnost a dělá radost ostatním lidem okolo nás. Kdyby žádná pravidla slušného chování a etiketa neexistovaly, vypadali bychom více jako zvířata než jako lidé. Moci by se ujala agrese a celý svět by se začal točit na metodě “každý sobě”.Malá návštěva do minulosti

Myslím, že k dotvoření přesvědčení, jak je etiketa důležitá, poslouží i několik příkladů z minulosti. V dřívějších dobách byla pravidla etikety používána pro dva účely: 

  1. Připomínat lidem jejich postavení ve společnosti

  2. Posilovat omezení pro jednotlivce

 

Právě s prvním účelem je etiketa let minulých hojně spojována. Například ve středověku totiž etiketa diktovala prakticky vše od toho, jak moc nízko se člověk z nižších hodností musel klanět osobě vyššího stupně až po dobu, po kterou se musel muž dvořit ženě, než došlo na svatbu.

 

Dříve byla etiketa jasně určována vládnoucí společností. Proč? Jednoduše si tak zajišťovali vyšší bezpečnost na trůně. Proto byla také nejdůrazněji vynucována zejména etiketa vázaná na úctu králi a jeho nejvyšším úředníkům (vévodové, princové apod.). Etiketa tak i poměrně výrazně posílila jejich autoritu.

 

Zatímco etiketa spojená s úctou vládnoucím byla vytvořena prakticky hlavně pro poddané, i vládnoucí a bohaté rody s ní měly co dočinění. Dříve se jich totiž týkala hlavně etiketa manželství, pohřbu a dalších takto významných životních událostí. Zajímavý fakt je, že tento poddruh etikety poddaní nijak nedodržovali. Narozdíl od úcty králi od nich ani nebyla vyžadována. Již tehdy totiž fungovali v tomto ohledu na vlastních pravidlech, stanovených hlavně selským rozumem. Takže domněnka, že je etiketa k ničemu je snad stejně stará jako tento soupis pravidel sám.K čemu mi bude, když ji už ve středověku nepotřebovali?!

Konečně asi nejočekávanější odpověď na otázku v tomto článku. Dovolil jsem si udělat v tomto smyslu krátký seznam:

 

 

 

  • Zvyšuje pracovní status. Tady není o čem a jsem si prakticky jistý, že většina z vás bude i souhlasit. Etiketa na pracovišti totiž umí opravdu kouzlit. Budete vnímáni jako inteligentnější a schopnější, pokud znáte správný kodex chování. I o tom už se kolegyně rozepsala.

 

  • Dělá úžasný dobrý dojem. První dojem je pět až sedm vteřin, které vytvoří osobě naproti vám v hlavě názor, jenž dost pravděpodobně v její mysli zůstane ještě na hodně dlouho. Pokud ukážete, že dbáte na etiketu, zvýšíte opravdu znatelně šanci na vskutku pozitivní dojem. Ostatně nezapomněli jste, že první dojem je gró gentlemana?Slovo závěrem

Abych tento článek uzavřel dokončením anotace, ve které jsem zmiňoval nějaké události, dovolte mi jednu trošku prezentovat. Šlo o výběr oblečení. Prodavač zarytě tvrdil, že modré sako na maturitu není vhodné a vybraný odstín je až moc světlý. Zákazník mu však stále oponoval, že jde o jeho názor a sako se mu líbí, byť porušuje etiketu, která stejně dnes nic neznamená. Delikátní situace, no ne? Mě ovšem zajímá váš názor. Do jaké míry jsou dnes pravidla etikety akceptovatelná, když často diktují absolutní detaily. Za sebe můžu říct, že držet se jí je opravdu složité, na druhou stranu ne nemožné.

 

Zakládáte si na etiketě, alespoň trošku ji akceptujete nebo je pro vás jen něčím nepříliš důležitým? Napište nám!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články