fbpx

S nadhledem jde všechno líp! Kde ho vzít a nekrást?

S nadhledem jde všechno líp! Kde ho vzít a nekrást?

Že je doba krapet hektická a frustrující víme všichni. Není to nic nového. U nás ve městě na náměstí dokonce visí obrovský plakát s textem: „Zvládněme to!“ Ten však ve mně naopak vyvolává nepříjemný pocit. Jak tohle doopravdy „dát“? S nadhledem.

Nadhled není synonymum pro ignoraci problému

V nedávném článku se Honza zmínil o strachu a napsal to moc pěkně. Já na to konto připojuji schopnost zvanou nadhled. Já ho mám, ale říkají mi, že všechno beru na lehkou váhu. Jenže nadhled neznamená problém ignorovat a nerespektovat pravidla. Naopak. Nadhled znamená přijmout problém, uvědomit si možné následky, udělat to nejlepší, co je v našich silách, a… Jít dál. Prostě se v tom netopit a hledat dobré.

Vytvořit si vlastní nadhled není snadné

Plno lidí v domnění, že našlo svůj nadhled, veřejně prohlašuje rádoby vtipné poznámky o koronaviru a zlehčuje je. Problém je, že v hloubi duše se tito lidé bojí a jde o pouhou masku. Doma je to psychicky dožene.Zapadnout v problémech je lehčí

Kde vzít nadhled? Jak se zbavit strachu, panických pocitů a vlastních domnělých rizik? Vždyť je mnohem snazší zabřednout do trablí s davem a strachovat se společně. Nadávat na nedostatek roušek, na vládu a její neschopnost, na nezodpovědné jedince, kteří navštěvují své chalupy a známé, pořádají hromadné grilovačky a chodí venku bez roušek. Člověka by to možná zvedlo i ze židle, že?

Jak si vytvořit vlastní nadhled?

Přeprat rozum je těžké. Někdy i nereálné. Zvláště v případě, je-li naše mysl vyděšená k smrti. V takovém případě navrhuji návštěvu psychologa, který nám s nepřirozenými až panickými stavy pomůže. My se zaměříme na situaci, kdy jsme schopni ovládnout sami sebe.Pravidla budování vlastního nadhledu

 1. Pečlivě se seznamme se situací. Nemá cenu mazat si med kolem úst a dělat, že se nic neděje. Zkrátka děje.
 2. Zjistěme si, co můžeme udělat nejlépe pro ochranu svojí i ostatních. Jak pomůžeme dalším lidem?
 3. Uvědomme si, že nic z toho nezměníme. Musíme situaci přijmout tak, jak je.
 4. Logicky si rozeberme situaci a hledejme možné „bezpečnostní díry“. Například se nemusíme obávat o své prarodiče, pokud víme, že tráví čas doma společně nebo na zahrádce a nikam nechodí. Nákup jim přivezeme sami, podáme jim ho venku a odcházíme. To je ukázka toho, že nemusíme dělat z komára velblouda.
 5. Zajímejme se o své okolí. Jak se cítí? Nepotřebuje pomocnou ruku? Nebo přítele na telefonu?
 6. Neshazujme svými názory ostatní. Nezveličujme situaci ani nesnižujme hodnotu názoru jiných lidí. Někteří z nás jsou skutečně velice vyděšení. Tím, že se jim budeme posmívat, nic nezlepšíme. Naopak. Buďme trpěliví.
 7. Dovolme si žertovat. Nemusíme vždy držet vážnou tvář. Umět se zasmát i zlým věcem je dobré. Každý máme jiný vkus na humor, ale pokud nám černý humor nevadí, prostě si udělejme radost. Nikomu tím neublížíme a aspoň víme, že to s námi ještě není tak zlé.
 8. Nepoddávejme se různým teoriím a nepodporujme domněnky. Například: „Jde o spiknutí mezi Amerikou a Čínou. Cílem je zbavit svět seniorů…“ A i kdyby ano, tak co? My to neovliníme. A opět nemá cenu se tím užírat. Žijme svůj život naplno v každém okamžiku, abychom pak nemuseli ničeho litovat.Co nám s budováním nadhledu pomůže?

 • Pišme si deník, sledujme své myšlenky a nebojme se s nimi pracovat.
 • Věnujme se osobnímu rozvoji a naučme se sami sebe respektovat.
 • Neváhejme požádat kohokoli o pomoc – ať už jde o běžné zvládání situace nebo o budování nadhledu.

Proč nadhled?

 • Nadhled nás zbaví stresu.
 • Nadhled nás naučí brát věci s odstupem.
 • Naučíme se rozlišovat skutečné problémy od těch domnělých.

A co vy, pánové? Umíte brát věci s odstupem a vytvořit si nadhled i v těžkých chvílích?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články