Když přijde na otázku cvičení, řada lidí si myslí, že je účinné pouze tehdy, když se mu věnujete skutečně intenzivně. Jenomže je rozdíl mezi budováním svalové hmoty a cvičením pro zdraví. Jak to tedy je? Jak často musíte chodit do tělocvičny, abyste udělali něco dobrého pro své zdraví a kdo jsou weekend warriors?
Cvičíte pro rýsování nebo pro zdraví?
Pokud chcete mít vyrýsované svaly a skutečně vidět výsledky, je častost skutečná důležitá. Jestli ale cvičíte hlavně proto, abyste byli zdravější, není nutné navštěvovat posilovnu každý den. Dokonce v ní nemusíte být ani pětkrát do týdne. Jak často tedy cvičit, abyste snížili riziko infarktu, osteoporózy a hladinu cholesterolu?
Patříte mezi weekend warriors?
Slyšeli jste již někdy o lidech, kterým se říká weekend warriors? Možná mezi ně patříte i vy. Schválně si odpovězte na následující otázky:
- Máte náročné zaměstnání a během všedních dní nemáte absolutně chuť ani čas věnovat se pohybu?
- Vyhrazujete si veškerou chybějící fyzickou aktivitu pouze o víkendech?
- Nedělá vám problém věnovat se intenzivní fyzické aktivitě po dobu 150 minut v kuse, případně po dobu 75 minut dva dny za sebou?
Odpověděli jste na většinu otázek ano? Za weekend warriors jsou označováni lidé, kteří se od pondělí do pátku nevěnují žádné fyzické aktivitě a její nedostatek si vynahrazují právě o víkendech.
Konzistentní povaleč versus nepravidelný bojovník
Jestliže jste se domnívali, že být víkendovým bojovníkem není z pohledu zdraví žádná výhra, jste na omylu. Nekonzistentnost ve cvičení je totiž mnohem lepší než žádné cvičení. Z průzkumů jasně vyplynulo, že víkendoví bojovníci mají oproti konzistentním povalečům o 27 % nižší riziko výskytu infarktu.
O celých 38 % je u nich nižší pravděpodobnost srdečního selhání a o 21 % nižší riziko mrtvice. Jak se tedy ukazuje, i nepravidelnost má pozitivní vliv na zdravější život. Zkrátka a jednoduše, je mnohem lepší sportovat minimálně než vůbec.
Jak se stát občasným sportovcem?
V případě, že vám pohyb nic neříká a raději trávíte volný čas s kamarády nad pivem, hraním videoher a podobně, bude pro vás začátek víkendového cvičení obtížný, ale ne nemožný. Když se na to totiž podíváte z té lepší stránky, plně postačí začít se hýbat pouhé dva dny v týdnu.
Tento pohyb může zahrnovat dlouhou procházku, návštěvu posilovny nebo například výlet s partnerkou. Neklaďte na sebe příliš vysoké nároky a začínejte pomalu a postupně. Uvidíte, že časem si na víkendový pohyb zvyknete a začnete se na něj i těšit. Rádi pak budete s kamarády vyrážet na turnaj ve squashi, vrhnete se třeba i do běhání a osvojíte si i další koníčky. Sportovních aktivit existuje opravdu mnoho, tudíž si z nich snadno vybere úplně každý.
O víkendech zvyšte svůj příjem živin
Abyste se o víkendech cítili skvěle, již v úvodu si uvědomte, že je v sobotu a neděli nutné zvýšit váš příjem živin. Nebuďte překvapení, když budete mít o víkendech větší chuť k jídlu než obvykle a běžná porce vás nezasytí. Tělo, které není na pohyb vůbec zvyklé, si musí navykat postupně a bez dostatečného zdroje energie s vámi nebude chtít už vůbec spolupracovat. Buďte na to připraveni a v pátek se vydejte na velký nákup potravin.
Chcete-li udělat něco dobrého pro své zdraví a doposud jste cvičení nevěnovali žádný čas, začněte se mu věnovat alespoň o víkendech. Tím se připojíte k takzvaným víkendovým bojovníkům a snížíte riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, bude se vám lépe dýchat a pozitivní dopad bude mít víkendový pohyb také na hladiny krve a cholesterolu.
Zdroj foto: www.freepik.com