fbpx

Předvídejte! Proč se vyplatí ověřovat a být o krok napřed?

Nečekané události se u mnoha lidí mohou přeměnit v silný stres. Zodpovědnosti přibývá a to i přesto, že se snaží sebevíc vše vyřešit. Nové problémy si žádají nová řešení, buďte realisti a předvídejte. Jak?

Nikdo pořádně neví, co se bude dít. Opravdu si myslíte, že věštci umí říct přesně, co se zítra stane? Není divu, že se čas od času každý z nás dostane do svízelné situace. O tom ale život podstatě je. Jak si tedy s nečekaným poradit?

Podezírat okolí ve velkém není cesta k dobrým vztahům s lidmi, to raději nedělejte. Zároveň se však nenechte strhnout k masovému názoru. Výzkumy už několikrát potvrdily, že člověk se mnohem raději přidá k mase lidí, jejímž názoru nerozumí nebo s ním dokonce nesouhlasí, než aby si vytvořil vlastní a odlišný. V tomto článku bych chtěl tuto filozofii malinko napadnout. Na selském rozumu totiž záleží mnohem více než kdy jindy.



Ptejte se, buďte o krok napřed…

Kolegyně Terka před nedávnem perfektně shrnula, jak nastavit psychiku a zvládat mediální nátlak. V tomto článku svým způsobem navážu. 

Abychom docílili opravdu možnosti předvídat, měli bychom se naučit přirozeně ptát. Jenže zpohybnění není zdaleka konec celého procesu. Pokud dojdete v hlavně na otázku typu „Je to pravda?” rozhodně byste měli jednat. Informace jsou dostupné všude, jediným problémem je tak jejich šílený objem, který dokáže mnoho lidí od dalšího ověřování odradit.

Právě otázkami sami k sobě prohlubujeme myšlení nad problémy. Můžeme toto soustředění podnikat ve vztahu k minulosti i přítomnosti. Aktuálně nás ale zajímá budoucnost. Co se bude dít? Mohu s tím něco dělat? Opravdu není jiná cesta?.



Jak předvídat i nepředvídatelné?

Jakmile začnete kriticky přemýšlet nad budoucností, možná na chvíli ztratíte úsměv na tváří. Nebojte, brzy se vrátíte zpět do přítomnosti a to o dost vědomější. Jaké kroky podniknout?

1. Hluboce se zamyslete

Nejprve se zamyslete. Může to být nad nějakou informací z internetu, nad reportáží v televizi nebo jen nad názorem, který jste zaslechli omylem u vedlejšího stolu v restauraci. Srovnejte si ho v hlavě a zatím nedávejte příliš průchod emocím.

2. Začněte ověřovat informace z validních zdrojů

Raději zjistěte, zda jste se nepřeslechli. Zkontrolujte si informace ať se vyhnete dezinformacím případně manipulaci. Hledejte primárně zdroje, které zaručují správnosti uvedených informací. Vyhněte se parodickým a manipulativní webům, které často podporují extrémní názory a místo realistického pohledu nabízí katastrofické závěry…

3. Jaká východiska se nabízí?

Znáte-li pravdivé informace, ze kterých plyne nějaký závěr, začněte jednat ihned. O krok napřed se dostanete právě tím, že si hrozbu uvědomíte a budete s ní počítat. I přesto, že jste optimista, se vyplatí věnovat pozornost nejhoršímu možnému průběhu a připravit se na něj. Pak vás opravdu nemá co překvapit a vy můžete s klidem pracovat na nápravě.

4. Dejte prostor základnímu pudu – neublížit sobě ani ostatním

Prosím vás, v žádném případě neberte jako správné ty názory, které mohou ublížit lidem okolo vás! To, že nespadáte do ohrožené skupiny rozhodně neznamená pohrdání. Myslete na lidi okolo sebe a pomáhejte jim. Nabídněte jim nadhled, který si budujete a jednejte pokaždé tak, abyste jim neublížili.

5. Realistický závěr s ohledem na vše předchozí

Jak vždy tvrdím, že nejdůležitější je být optimistou, v tomto ohledu buďte spíš realista se vším všudy. Pokud je to špatné, mějte respekt a jednejte podle toho. Nezlehčujte situaci a dívejte se na její dopady jako na výzvu, která čeká každého z nás.

Opravdu předvídat neznamená vědět, co se stane. Předvídání je totiž spíše o tom umět si představit možné varianty budoucího vývoje. Vyzkoušejte si to a ještě jednou, buďte realisti.

Jak s vámi dokážou zamávat nepředvídatelné situace? Umíte se v nich případně pohybovat?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články