fbpx

Jak zabránit vzniku zarostlých chloupků na tváři po holení?

Jak se správně holit?

Pokud se vám při holení dělají na kůži boule a bolí vás to, je načase, abyste při svém holení něco změnili. Existuje několik důvodů, proč vaši pokožku trápí tyto nepříjemné malé boule. Může to být způsob, jakým se holíte nebo třeba že používáte špatné holicí pomůcky.

Proč se po holení tvoří na tváři bouličky?

Ať už je příčina jakákoli, diagnóza je stejná. Boule po holení jsou typem folikulitidy. Jedná se o vlasové folikuly, které se po holení stočí do sebe. V nejhorším případě se zachycené chloupky změní v bolestivé, potenciálně infikované zarostlé chloupky. Boulemi po holení můžete trpět kdekoli na těle – nejčastěji se vyskytují na obličeji a krku, protože tam se muži holí nejčastěji a chloupky jsou tam nejhustší.

Jak zabránit zarůstajícím chloupkům při holení

Nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout zarůstajícím chloupkům, je neholit se vůbec. Předpokládáme, že s touto radou ale spokojeni nebudete, proto pro vás máme další doporučení.

Zvažte holení bez žiletek

Pokud jste ochotni přejít od žiletek k zastřihovači vousů a elektrickému holicímu strojku, zjistíte, že se vaše otlaky od žiletek a pálení výrazně zmenší – ne-li úplně zmizí. To proto, že ani ty nejlepší elektrické holicí strojky neřežou tak blízko, aby se chloupky zachytily v jejich pórech. Jistě, vaše pokožka nebude tak hladká a pravděpodobně ji budete muset denně upravovat, pokud chcete zůstat skutečně bez strniště.

Zastřihněte chloupky až na strniště

Tím, že si chloupky nejprve ostříháte, omezíte množství odřezků, které se shromažďují v čepeli a táhnou se po pokožce. Kratší chloupky jsou také méně choulostivé vůči holicímu strojku, což znamená, že uděláte méně tahů, měli zase dětsky hladký obličej.

Exfoliace pomocí peelingu se zrníčky

Exfoliační přípravek odstraní všechny odumřelé kožní buňky, abyste zajistili hladké oholení. Můžete použít rovnou peeling nebo exfoliační čisticí přípravek. Buďte opatrní, pokud máte suchou, podrážděnou nebo citlivou pokožku.

Připravte svou pleť

Jakmile jsou vaše vousy zastřižené a vaše pokožka jemně vydrhnutá, opláchněte ji teplou vodou, po které následuje olej před holením nebo krém na holení, abyste vše změkčili. Zejména díky oleji se budou vousy snáze stříhat břitvou a pokožka bude při holení o něco kluzčí. Nikdy se neholte nasucho!

Vždy se holte po směru růstu vousů

Holení ve stejném směru, v jakém rostou vaše vousy, má často největší vliv na pokožku náchylnou k tvorbě otlaků, protože výrazně snižuje počet chloupků, které se zachytí. Když se hrubé nebo kudrnaté chloupky zastřihnou po směru růstu, je mnohem méně pravděpodobné, že se stočí zpět do póru.

Zklidnění pokožky

Ihned po holení pokožku hydratujte a dezinfikujte, postříkejte ji studenou vodou, která pokožku stáhne a uzavře póry. Poté použijte přípravek po holení, který zklidní popáleniny od žiletek a dodá jim potřebnou vlhkost.

Jak ošetřit rány po holení

Možná jste nestihli vyzkoušet naše výše uvedené rady včas. Možná se to prostě pokazilo. Ať už je situace jakákoli, soucítíme s vámi. Rány od žiletek jsou na nic. Jak na ně?

Každé ráno (a večer, pokud můžete) přiložte na postižené místo teplou žínku, abyste pokožku zklidnili a zjemnili. Klidně ji můžete nahřát v mikrovlnné troubě. Navíc pětiminutový odpočinek na gauči s uklidňujícím teplým ručníkem na obličeji je prostě příjemný způsob, jak začít (nebo skončit) den.

A určitě neuděláte špatně, když použijete krém nebo sérum, které je o něco lehčí a méně pravděpodobné, že znovu ucpe nešťastné póry a folikuly.

Kdy navštívit dermatologa

Pokud je situace špatná – boule se nehojí, máte velké bolesti, máte jeden úporný zarostlý chloupek, který je naprosto uvězněný, nezkoušejte žádnou hraniční medicínu, a hlavně žádné mačkání. Odložte pinzetu. Jen si tím ještě víc uškodíte a mohou vám zůstat tmavé skvrny nebo jizvy. Místo toho navštivte dermatologa použít jeho profesionální kouzla, od léků na předpis až po extrakci jako od chirurga.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články