fbpx

Kolik bot máš, tolikrát jsi gentleman

Řada mužů svou obuv nijak neřeší. V šatníku mají jedny tenisky, které nosí po celý rok. Když se hodně ochladí, najdeme tam jedny pořádné zimní boty a pak nějaké ty polobotky. Věděli jste, že i váš botník může obsahovat více jak devět druhů obuvi?

Oxford

Prvním druhem polobotek jsou boty typu Oxford, tzv. “oxfordky”. Vyznačují se uzavřeným šněrováním. Jsou tedy vhodné na společenské akce, na svatby či pohřby, ale i  na večerní slavnosti či do divadla. Obvykle se vyrábějí z hladké kůže a tkaničky se vážou rovně. Oxfordky mají minimalistický vzhled bez zdobení, čímž jasně ukazují svou míru formálnosti. Někdy u nich najdete prošívání, které odděluje prsty od zbytku bot.Derby

Derby jsou druhým typem polobotek. Mají otevřené šněrování a tím se stávají méně formální. Hodí se kamkoli během dne, na denní akce či slavnosti. Na plesy, svatby či pohřby si je však neberte.

Brogue

Derby si lehce pořídíte i v neformální formě zvanou „brougue“. Derby v tomto provedení mají dírkované zdobení, které bývá ve třech různých formách.

  1. full brogue – celá obuv je zdobená dírkováním
  2. half brogue – polovina obuvi je zdobená dírkováním a je to část od prstů k nártům
  3. quarter brogue – pouze čtvrtina obuvi je zdobená dírkováním a je to špička

Lakýrky

Lakýrky jsou čistě večerní obuví. Od ostatních typů bot se liší právě svým lesklým, lakovaným, vzhledem. Nosí se pouze k fraku nebo k žaketu. Oblek k těmto botám není dost slavnostní.

Mokasíny

Mokasíny jsou nejméně společenské a nenosí se k formálnímu oblečení. V mokasínách pohodlně vyrazíte na výlet nebo procházku po městě. Nikdy v nich však nechoďte na společenské akce. Výjimkou může být zahradní garden party a s ní předem daný dress code. Do mokasín nemusíte nosit ponožky.Monk

Stejně jako mokasíny, ani monk boty nemají tkaničky. Jsou výrazné právě díky sponám, které je zdobí. Monk mají zpravidla jednu nebo dvě spony na každé botě.

Perka (chelsea)

Perka jsou vyšší obuv, která zakrývá kotníky a nosí se obvykle na podzim nebo v zimě. Nemají žádné zdobení, vyrábějí se z hladké kůže a po stranách mají pružnou gumičku, která usnadňuje nazouvání. Někteří toto obutí znají pod pojmem „koně“.

Kotníkové boots

Posledním typem obuvi jsou kotníkové boty na šněrování, které patří do zimních měsíců. Mají jednoduchý design a hodí se i k obleku. Pamatujte však, že nehledě na roční období si společenské akce žádají polobotky.

Sandále, tenisky a běžecká obuv

Velkým trendem je běžecká obuv, kterou každý nosí ke všemu. Ne. Běžecká obuv není ani elegantní, ani společenská. Stejně tak se vyhněte sandálům v kombinaci s oblekem. Tenisky vhodného střihu a zbarvení však mohou být příjemnou volnočasovou obuví.Rady

Semiš není formální materiál

Ačkoli se většina typů bot vyrábí jak v hladkém, tak v semišovém provedení, sáhněte po hladké kůži. Semiš není formální materiál a k obleku se příliš nehodí.

Vsaďte na kůži

Vyhněte se koženkovým náhražkám. Z takových bot zpravidla bolí nohy, noha nemůže dýchat, obuv se vaší noze nikdy nepřizpůsobí a materiál je méně odolný. Přečtěte si, jak se postarat o svoje boty.

Obuv bez tkaniček snižuje formálnost

Pamatujte, že každá obuv, která nemá tkaničky je automaticky méně formální. V případě šněrování pak platí, že uzavřené šněrování je ještě o něco více formální, než otevřené šněrování.

Udržujte svoje boty v precizním stavu

Nedovolte, aby vaše boty byly ošoupané, okopané, sešlapané nebo otrhané. Každý pár vaší obuvi musí být v tom nejlepším stavu. Boty, které už mají svá nejlepší léta za sebou, pošlete dál.

Kolik párů obuvi se nachází ve vašem botníku, pánové? Podělte se s námi o svoje zkušenosti a vychytávky.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články