fbpx

Královská hra – Odpočinek i na několik let

Královská hra šachy - Odpočinek i na několik let

Šachy, nazvané hra králů, se těší velké oblibě po celém světě. Kromě profesionálních hráčů na světových utkáních si je však můžeme dopřát v pohodlí domova i my. Podívejme se společně na jejich dějiny, zajímavosti a po dočtení popadněme šachovnici a pusťme se do díla!



Šachy jako zdroj seberozvoje a zdokonalení

Velká spousta lidí šachy nehraje, jiní dávají přednost dámě. Ale co ti, kteří se o hru zajímají a pravidelně se jí věnují? Nejde totiž o jen tak ledajaký koníček! Již Benjamin Franklin se v roce 1750 vyjádřil o této honosné hře. Tvrdil, že dovednosti potřebné k úspěšné hře využijeme i v reálném životě.

  • Opatrnost
  • Rozvaha
  • Předvídavost
  • Pozornost

To jsou klíčové vlastnosti, bez kterých se při hře neobejdeme. Selžeme-li v jedné, čeká nás dříve nebo později mat.

 

Šachy jako ukazatel mezilidských vztahů

Šachy se i v české literatuře objevují jako jisté měřítko kvalitního vztahu. Pan Petr Casanova vztah dvou lidí popisuje jako dámu a krále. Na příkladu šachových partií pak ukazuje důležitost obou a jejich role. Tou hlavní myšlenkou je především to, že král je bez dámy na poli zcela bezmocný, neboť ona ho podporuje a brání. Jak to vnímáte vy pánové?

 

Kde se šachy vzaly?

Kořeny šachů sahají podle dohadů až do starověké Indie. Úplně první variantou šachů je tzv. čaturanga. Ačkoli název šachů pochází z perštiny, kdy slovo šáh znamená panovník. Minimálně odsud už se můžeme domnívat, že se jednalo o hru králů.



Na kolik let si zahrajeme?

Možná jste netušili, že některé šachové partie trvají i několik let! Délka hry se totiž dělí hned na několik skupin a každá má svá specifická pravidla a hodí se pro jinou událost. Jak vidíme, i šachové odvětví má svá pravidla etikety.

 

Přátelská partie

Přátelské partie stanovují volnější pravidla a vše záleží na domluvě mezi oběma hráči. Ctí se obecná pravidla jako jsou jednotlivé tahy a první tah náležící bílé figurce. Změny naopak můžeme udělat v sahání na figurky nebo v mluvení na soupeře. Jediný hráčův tah obvykle trvá mezi deseti minutami až hodinou.

 

Vážná partie

Vážná partie má již jasně daná pravidla, navíc se čas pro každého hráče omezuje na dvě až šest hodin.

 

Rapid šach

Opakem je pak zrychlený šach, kde se čas určený k rozmyšlení a provedení tahu hráče zkracuje na patnáct minut až hodinu. V tomto se značně podobá přátelské hře, ačkoli pravidla jsou jasně daná a nelze si je přizpůsobovat.



Bleskový šach

Jedná se o nejrychlejší způsob hry. Na promyšlení a provedení tahu máme maximálně patnáct minut. Obvykle to bývá ještě méně. Pět nebo deset.

 

Korespondenční partie

Může trvat celé roky a hraje se na dálku. Informace o tazích druhého hráče probíhají například skrze e-mail. Mezi jednotlivými tahy se hráči mohou radit s odborníky, číst v literatuře nebo analyzovat situaci počítačem.

 

Šachy jako koníček

Ačkoli jsou šachy uznávaným celosvětovým sportem, rozhodně by nás to nemělo odradit od domácích přátelských partií, kde si koneckonců pravidla můžeme uzpůsobit vlastním potřebám. Znamená dotek figurky tah, či nikoli? Kolik času máme na rozmyšlení tahu? Můžeme během hry mluvit na spoluhráče? Všechny tyto drobnosti ovlivňují celkový prožitek ze hry.



Co jste o šachu možná nevěděli?

  • Benjamin Franklin měl velký vliv na rozvoj šachu v Americe.
  • První český časopis zaměřený na šachy se jmenoval Šach-Mat.
  • Proměnit pěšce v dámu není vždy správná volba. Někdy je výhodnější nižší figura.
  • Mezi známé nadšence a milovníky šachu patřili Napoleon Bonaparte, Voltaire nebo Maximilien Robespierre.
  • Volba bílé barvy je výhodnější.

A co vy pánové? Jaký je váš vztah k šachu? Patří mezi vaše koníčky nebo vám tato hra mnoho neříká?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články