fbpx

Které vitamíny jsou základem pro správné fungování těla?

Naše tělo se dlouhodobě neobejde bez celé řady živin. Kromě tuků, bílkovin a sacharidů jde také o mikroživiny v podobě minerálů a vitaminů. A které jsou pro správné fungování těla klíčové?

Vitamin C

Vitamin C je tím možná vůbec nejznámějším vitaminem. Je důležitý pro naši obranyschopnost, rovněž je významným antioxidantem. Díky tomu chrání naše zdravé buňky před poškozením volnými radikály. Dostatek vitaminu C rovněž bude mít pozitivní vliv na kvalitu vašich vlasů, nehtů či pleti.

Typickým zdrojem vitaminu C jsou citrusy, jahody, kiwi, mango, šípky či brokolice.

Vitamin B

Do skupiny B patří celá řada vitaminů, z nichž každý má v našem těle určitou funkci. Ve formě doplňků stravy zpravidla zakoupíte tzv. B-komplex, který obsahuje celé spektrum vitaminů B. Jinak platí, že pro získání kompletního spektra vitaminů B je nezbytné konzumovat rozmanitou stravu. Skvělou volbou jsou ořechy a různé druhy zeleniny.

Zdrojem vitaminů B5 a B6 jsou sušená jablka – vitamin totiž odolá této formě konzervace potravin, což nemusí platit například o již zmíněném vitaminu C. Samozřejmě platí, že vitaminy B5 a B6 jsou přítomné i v čerstvých plodech, v sušeném ovoci je ale podíl koncentrovanější.

Další typy vitaminu B najdeme v rybách (B3, B6, B12) luštěninách (B1, B3, B9), vnitřnostech (B9) či vejcích (B2, B7, B12) a mléčných výrobcích (B2, B12).

Vitamin D

Vitamin D je velice zajímavým vitaminem. Je pro něj typické, že většina populace trpí jeho nedostatkem. Tělo si jej totiž dokáže samo vyrobit v případě dostatku slunečního svitu. V našich zeměpisných šířkách je ale po značnou část roku sluníčka nedostatek, i v létě navíc trávíme velkou část dne uvnitř budov, kvůli čemuž tělo nedokáže dostatek vitaminu D vyrobit.

Vitamin D je důležitý pro zdravé zuby, kosti i pro imunitní systém.

Kromě slunečního svitu získáme vitamin D z ryb, hub nebo vajec. Velice časté je v posledních letech také jeho užívání na předpis, zejména u dětí nebo osob trpících některými druhy chronických onemocnění.

Vitamin A

Vitamin klíčový pro zdraví našeho zraku, imunitní systém i kůži. Jako zdroj vitaminu A poslouží mrkev, batáty nebo játra, ryby a mléčné výrobky.

Vitamin E

Vitamin E je především důležitým antioxidantem, který chrání naše buňky. Důležitý je i pro imunitní systém. Najdeme jej v oříšcích a různých semenech a obilovinách či olejích z nich lisovaných.

Seznam je takřka nekonečný

Zmínili jsme několik vůbec nejdůležitějších vitaminů pro naše tělo. To ale neznamená, že byste neměli věnovat pozornost vitaminům dalším. Pro úplně tedy dodejme vitaminy F, H, P či vitaminy K. Nejlepší cestou je vždy rozmanitá zdravá strava, díky které byste tělu měli dodat co nejvíce z toho, co potřebuje.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články