fbpx

Vyzkoušejte tradiční turecké lázně

Chystáte se s CK Blue Style na dovolenou do Turecka? Nezapomeňte vyzkoušet tradiční tureckou lázeň, která dopřeje relax vašemu tělu i mysli.

 Pokud při svém pobytu v Turecku narazíte na slovo hamam nebo hammam, určitě si nenechte tento nezapomenutelný zážitek ujít. Jedná se o tradiční tureckou parní lázeň. Nejstarší písemné zmínky o veřejných lázních pocházejí z 9. století, později byly budovány i soukromé hamamy v palácích nebo domech bohatých měšťanů. Původně se stavěly v blízkosti mešit, protože sloužily k rituální očistě těla i duše.

Tradiční turecké lázně bývají oddělené, do těch turistických mohou však ženy a muži společně. Po vstupu budete nasměrováni nebo zavedeni do šaten, kde se převléknete do lázeňských úborů. Muži dostávají ručník, který si omotají kolem pasu. Ženy většinou obdrží důmyslnější oděv tvořený volnými krátkými kalhotami a vrškem jako od plavek. Odívání žen se však může lišit, záleží na konkrétním hamanu. Na nohy dostávají všichni dřevěné sandále.

Po převlečení projdete studenou místností do teplé, kde můžete chvíli zůstat, pokud špatně snášíte rychlé změny teplot, a pak už následuje samotné srdce hamanu neboli horská místnost. Ta je celá tvořená mramorem, uprostřed se nachází jakýsi stůl, na němž návštěvníci lázní relaxují a čekají na svou masáž nebo po ní odpočívají. Prostor je krytý kupolovitou střechou s malými okénky. K dispozici bývají kohoutky a nádoby se studenou vodou, kterou se můžete polít, aby vám nebylo takové horko.

Po počáteční relaxaci a prohřátí těla na teplém mramoru se vás ujme tellak neboli masér a začíná hlavní fáze celé procedury. Tellak vám nejprve vydrbe speciální žínkou z kůže všechnu špínu a omyje vás vodou. Potom přichází mydlení a po něm následuje masáž, při které je nejlepší se co nejvíc uvolnit, i když pro někoho to nemusí být jednoduché. Tradiční turecké masáže jsou ovlivněné orientálním masérským uměním, kombinují prvky například shiatsu, thajských a reflexivních masáží. Na konci vás masér znovu namydlí a omyje.

Po hlavní proceduře je nejlepší ještě chvíli setrvat v horské místnosti a nechat tělo nějakou dobu relaxovat. Je jen na vás, jak dlouho zůstanete. Následně se přesunete do teplé místnosti, kde dostanete ručníky na osušení. Další na řadě je studená neboli zchlazovací místnost, ve které si můžete ještě na chvíli odpočinout a třeba si i dát něco k pití. Skvělou volbou v Turecku je nepochybně čaj.

Celá procedura má prokazatelně skvělé účinky na kůži, dýchací ústrojí a pohybový aparát. Turecká lázeň je zkrátka dokonalým místem pro odpočinek těla i mysli a omámí všechny vaše smysly. Pojeďte s CK Blue Style do Turecka a prožijte tento ojedinělý zážitek!

Zdroj náhledových obrázků: Blue Style

 

 

 

 

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články