fbpx

Získejte dostatek času i prostoru: Stačí udělat jedinou věc

Povánoční čas je ideální pro nové začátky. Využijte volné dny nejen pro svůj rozvoj, ale také životní úklid. Čistá mysl, volný prostor a dostatek času. Ukážu vám, jak jednoduše začnete rok 2021 s čistým štítem.

Povánoční chaos

Po Vánocích se každý cítí skvěle. Dobře jste se najedli, strávili jste čas s rodinou, známými a přáteli. Dostali jste dárečky a vychytávky, které jste si přáli. To všechno je báječné. Ale pak dovolená skončí a vy pomalu zjišťujete, že vás zachvátil ještě větší chaos než před Vánoci. Jak je to možné a co s tím?

Váš domov ani mysl nejsou nafukovací

Všechny předměty ve vašem domě potřebují své místo. Zabírají prostor a žádají si vaši pozornost. Čím víc věcí máte, tím více času vám zabere úklid a organizace. Také více přemýšlíte o tom, kde daná věc je, kdy ji použijete nebo jak se vlastně ovládá. Ještě horší to je v případě, že jste dostali nechtěné dárky. Ty zabírají prostor a navíc je ani nikdy nevyužijete. S každým rokem se tak váš domov plní potřebnými i nepotřebnými předměty.

Povánoční úklid je důležitější než ten předvánoční

Než začne nový rok, vymezte si dostatek času a projděte svou domácnost. Zjistěte, které věci už neslouží, nevyhovují vám, nemáte je rádi nebo je prostě jenom nepoužíváte. Nemusíte zrovna přistavovat kontejner (anebo jo, záleží, kolik toho vlastně máte), postačí pár pytlů a krabice. Menší povánoční čistka rozjasní celý byt.

Získejte čas a prostor

Povánoční čistka nepotřebných věcí vám pomůže s obojím. A navíc si vyčistíte mysl. Věci, které vlastníte s vámi úzce souvisejí. Vypovídají o vašich koníčcích, vášních, vzpomínkách, životních zkušenostech. Čistka vám projasní hlavu a nový rok začnete s „novým já“. Staré krámy vás drží v minulosti. Když se jich zbavíte, pocítíte obrovský příval energie a volnosti.

Mějte systém

Neprocházejte své obydlí křížem krážem. Najděte si ve všem systém a udělejte si plán. Díky tomu nic nepřeskočíte ani se nikde zbytečně nezaseknete. A věřte mi, že je to snadné. Které oblasti byste měli projít?

  • šatník, botník i doplňky
  • veškeré elektro hračky a kabeláž
  • kuchyňské potřeby
  • koupelnu a všechnu drogerii
  • spíž a veškeré jídlo
  • osobní věci jako jsou pera, bloky, CDčka a jiné drobnosti
  • knihy
  • vánoční dárky
  • sportovní vybavení

Všechny tyto kategorie dost často ukrývají nechtěné nebo nepoužíváné věci, které užírají vaši pozornost a zmenšují váš životní prostor. Vytříděné věci udělají radost jiným lidem, kteří je zrovna potřebují. Proto se toho nebojte a využijte online prodeje nebo charity. Vyřazené předměty darujte svým přátelům nebo známým. Opravdové haraburdí prostě zrecyklujte a vyhoďte.

Povánoční třídění není práce na pár hodin

V některých případech vám třídění zabere i pár dní. Ale stojí to za to. Bez čisté hlavy, dostatku času a uklizeného domova se v dalším roce posunete kupředu velmi těžko. Na nové plány nebudete mít čas ani energii.

Připravte se hned

Pusťte si na pozadí oblíbený film nebo hudbu a vřele do toho. Čas a prostor, který vám zabírají jiní lidé, totiž získáte zpět celkem snadno. Čas a prostor, který zabírají vaše věci, už se zpátky získává mnohem hůř. Pamatujte, že čistý domov znamená čistou mysl.

Jak začínáte nový rok vy, pánové? 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články