fbpx

Na vašem duševním zdraví záleží: Proč je čas, aby muži dali přednost péči o sebe?

Článek vznikl ve spolupráci s BetterHelp.

Dokážete si představit svět, kde muži otevřeně mluví o svých pocitech? Svět, kde vyhledání pomoci není tabu, ale očekává se? Kde se duševní kondice a zdraví považují za stejně důležité jako fyzická síla?

Pro mnoho mužů je to vzdálený sen. Řídí se zastaralými myšlenkami – být silný, tichý, stoický. Emoce jsou potlačeny a pomoci se vyhýbají. Toto mlčení má svou cenu.

Statistiky ukazují, že počet sebevražd mužů je celosvětově vyšší. Místo k terapeutům nebo blízkým se obracejí k hněvu nebo závislosti. Škody nejsou jen osobní. Odráží se v rodinách, na pracovištích a v komunitách.

Zdravotní problémy si zaslouží stejnou pozornost jako jakákoli zlomená kost. Potřeba podpory je projevem odvahy, nikoli slabosti. Je čas zlomit stigma a posílit muže, aby se starali o svou mysl stejně pilně jako o své tělo.

Péče o sebe: Reálné nástroje, reálný dopad

Zapomeňte na to, co si myslíte, že víte o péči o sebe. Nepotřebujete žádné vonné svíčky. Jde o jednoduché, důsledné činnosti, které budují duševní svaly. Představte si to jako vytvoření sady nástrojů, které vám pomohou zvládnout nevyhnutelné těžké životní situace.

Na co se zaměřit:

 • Základy péče o tělo: Dobře jezte, často se hýbejte a dobře spěte. Vaše mysl a tělo jsou jeden tým – když se k jednomu budete chovat správně, prospěje to i druhému.
 • Emocionální stránka: Věnujte pozornost svým pocitům. Pojmenujte je bez odsuzování. Pokud se snažíte věci uzavírat do sebe, zkuste si psát deník nebo se svěřte důvěryhodnému příteli či terapeutovi.
 • Odbourávání stresu: Co vás rozčiluje? Najděte zdravé způsoby, jak se s tím vyrovnat. Přemýšlejte o meditaci, hlubokém dýchání, procházce v přírodě – cokoli, co zklidní bouři.
 • Zkuste poradenství: Specializovaní terapeuti vám mohou pomoci pochopit příčiny a vypracovat strategie, jak přerušit cyklus negativních myšlenek a chování. V mnoha případech může mít krátký čas strávený na terapii dlouhodobé účinky. https://www.betterhelp.com/advice/counseling/a-guide-to-affordable-counseling/

Proč se péče o sebe mění

Někteří tomu říkají sobeckost. My to nazýváme zásadní. Když upřednostníte svou pohodu, mohou se dít úžasné věci:

 • Silnější vazby: Emocionální vědomí prohlubuje vazby. Stanete se lepším komunikátorem, přítomnějším partnerem, otcem nebo přítelem. Může dokonce vést ke zdravějším romantickým vztahům a lepší komunikaci s dětmi.
 • Nezlomný duch: Péče o sebe buduje odolnost. Stresující dny vás nesrazí na kolena – máte nástroje, jak se odrazit ode dna. Představte si, že zvládnete obtížnou pracovní situaci s větším klidem nebo s grácií proplujete rodinným konfliktem.
 • Síla mysli: Dokážete se zbavit duševní mlhy, zvýšit soustředění a dokonce rozproudit tvůrčí pudy. Zdravá mysl vám pomůže překonat cíle v práci i mimo ni. To se může projevit v získání vytouženého povýšení nebo v duševní energii pro realizaci vášnivého projektu.
 • Buďte k sobě laskaví: V péči o sebe se také musíte zbavit přísného vnitřního kritika. Vyměňte pochybnosti o sobě samém za dávku soucitu. Budete dělat lepší rozhodnutí, která jsou v souladu s vašimi cíli, a přestanete si rozmlouvat zdravá rizika.

Začněte v malém, vyhrajte ve velkém

Cítíte se při představě péče o sebe zahlceni? Pamatujte, že péče o sebe je cesta. Začít můžete zde:

 • Drobné cíle: 20 minut chůze denně, 10 minut meditace. Malá vítězství budují velkou motivaci.
 • Najděte si svou kondici: Co vás nabíjí? Samostatné čtení, nebo bouřlivá hra basketbalu? Dělejte to, co funguje.
 • Naslouchejte svému tělu: Unavený? Odpočinek je klíčový. Ztuhlý? Zkuste několik protahovacích cviků. Vaše tělo je moudré.
 • Síla „ne“: Naučte se chránit svůj čas. Říci „ne“ dalším závazkům může být neuvěřitelně osvobozující.
 • Najděte svou komunitu: Podpůrné skupiny nebo pár chlapů, kteří „to chápou“, mohou změnit pravidla hry. Normalizujte mluvení o duševním zdraví v těchto kruzích.

Boření mýtů o sebepéči

Řekněme si na rovinu, že některé představy o péči o sebe sama je třeba odstranit. Tady je pravda:

 • Mýtus 1: Nemáme čas? Omyl. I pětiminutový oddech pomáhá. Najděte si tyto časové kapsy.
 • Mýtus 2: Opravdoví muži to vydrží? Ne. Požádat o podporu je ten nejodvážnější krok, jaký existuje.
 • Mýtus 3: Péče o sebe je ženská? Zamyslete se znovu. Je to preventivní lék pro vaši mysl.

Nejste v tom sami

Na cestě k duševní pohodě se nemusíte cítit osaměle. Existují zdroje přizpůsobené mužům:

 • Terapie: Terapie je proaktivní, nikoliv projevem slabosti. Mnoho terapeutů se zaměřuje na jedinečné problémy mužů.
 • Podpůrné skupiny: Prolomte izolaci, sdílejte, učte se.
 • Online nástroje: Najděte informace, podporu a komunitu.

Na vašem duševním zdraví záleží. Jeho upřednostňování ukazuje sílu a je silným příkladem pro ostatní. Můžete prolomit mlčení a skoncovat se stigmatizací. Vytvořme svět, ve kterém muži pečují o své emoce stejně tvrdě jako trénují svá těla. Tato cesta začíná u vás.

Autor: Ashley Franklin

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články