fbpx

O tom proč je definování úspěchu klíčem k úspěšnosti

Dokážete si představit, že nastoupíte do auta, plánujete někam jet, a přesto nemáte tušení,  kdy jste dorazili do cíle? Zní to naprosto směšně. Jak byste se mohli kamkoli dostat, aniž  byste znali cíl? Pravda je však taková, že přesně toto je způsob jakým mnoho z nás pracuje  na úspěchu. Máme v hlavě myšlenku, že bychom chtěli být úspěšní, ale neexistuje jasná  představa o tom, jak by tento úspěch měl vypadat. Jinými slovy, nemáme žádný cíl.  

Na vysoké škole jsem hrál baseball a toto selhání v definování úspěchu bylo i u mě zcela  evidentní. Před zápasem jsem si říkal, že bych chtěl hrát dobře, jak to asi dělá většina  sportovců. Ale vůbec jsem si neuvědomoval, co to vlastně pro mě znamená. Místo abych si  určil, jak přesně by měl můj úspěch vypadat, topil jsem se v představách o tom, co vše bych  mohl pokazit. Právě proto, že jsem neměl jasnou definici úspěchu, jsem snadno podlehl  všemožným negativním myšlenkám.  

Bez problému jsem vždy zvládal nacházet oblasti, ve kterých jsem nevynikal. To se vše se  však změnilo, když jsem získal jednu velmi cennou dovednost. Díky tomu, že jsem se naučil  definovat úspěch, jsem se téměř úplně osvobodil od svého perfekcionismu a úzkosti a spolu  s tím jsem si vytvořil jasný obraz toho, co znamená být úspěšný. 

Co znamená definovat úspěch? 

Úspěch je velmi subjektivní jev. Nikdy bychom neměli dovolit nikomu jinému určit, co pro nás  znamená být úspěšný. Důležité je, jak vnímáme úspěch my sami. Co pro vás znamená být  úspěšný? Z definic úspěchu určených ostatními může přicházet velká část našeho stresu a  úzkostí.  

Způsob, jakým definujeme úspěch, si volíme sami. Dokud jsem si neuvědomil, co to  znamená definovat úspěch, pracoval jsem s definicemi ostatních. Úspěch jsem viděl z velké  části jako srovnání s těmi okolo mě. I když to lze považovat za přínosný způsob fungování,  zejména v prostředí poháněném soutěžemi, jako je sport, ve skutečnosti to dobrému výkonu  překáží.  

Neustálé porovnávání se s ostatními odvádí naši pozornost od postupů, kterých se chceme  držet, abychom skutečně dosáhli špičkového výkonu. Abychom dosáhli našich cílů a toho,  co považujeme za úspěšné, musíme úspěch nejprve definovat.  

„Definujte úspěch, dosáhněte ho a budujte život, na  který budete pyšní.“ – Anne Sweeney

Postup stanovení cíle 

Při přemýšlení o tom, jak stanovit cíle za účelem definování úspěchu, je třeba vzít v úvahu  dva typy cílů: velké a malé.  

Velké cíle – Velké cíle jsou ty, jejichž splnění zabere značné množství času. Obvykle na nich  pracujeme v řádu let, ale někdy to mohou být i měsíce. Toto velké množství času nám  umožňuje pečlivé uskutečnění potřebných kroků vedoucích k úspěšnému dosažení cíle.  

Malé cíle – Dalším typem, na který se musíme zaměřit, jsou malé procesní cíle, pomocí  nichž se snažíme dosáhnout cílů větších. Zahrnují činnosti, které děláme denně.  

Jak definovat úspěch 

Můžeme použít koncept velkých a malých cílů k tomu, aby nám pomohl definovat úspěch v  jakékoli oblasti našeho života. Chtěl bych vám poskytnout osnovu, pomocí níž budete  schopni snadno definovat svůj vlastní úspěch.  

Krok 1: Definujte své velké cíle 

Prvním krokem při definování úspěchu bude nastínit svůj cíl. Zamyslete se nad výše  uvedeným postupem určení cílů. Chcete své cíle rozdělit do dvou kategorií: velké a malé  cíle. V tomto kroku chcete uvažovat o hlavním velkém cíli. Měli bychom vždy směřovat k  výsledku, po kterém toužíme, a tento krok nám dává příležitost definovat, co to bude.  Dobrým pravidlem při definování vašeho velkého cíle je, aby byl co nejkonkrétnější. Tímto  způsobem budete přesně vědět, kdy bylo cíle dosaženo.  

Krok 2: Soustřeďte se na malé procesní cíle 

Zde se dostáváme k tomu nejlepšímu způsobu, jak nám definování úspěchu pomáhá stát se  úspěšnými. Jakmile je stanoven velký cíl, je nyní čas zaměřit se na menší cíle, které vás tam  dostanou. Pomocí určení menších cílů budete schopni zjistit, zda byl každý den úspěšný. A  to je chvíle, kde se proces definování úspěchu skutečně stává mocným nástrojem.  

Při definování úspěchu pomocí malých procesních cílů se chcete zaměřit na dvě oblasti:  myšlenkové a fyzické cíle. Budou to konkrétní cíle, které si nastavíte a budete je mít plně  pod kontrolou. A tak si budete jisti, že jich dosáhnete.  

Myšlenkové cíle 

Nastavení cílů myšlení zahrnuje uvědomění toho, jaký chcete, aby byl váš duševní stav. To  lze udělat pro hru, trénink, schůzku nebo jednoduše pro celý den. Zde je několik příkladů  skvělých myšlenkových cílů:  

  • Buďte sebevědomí a pozitivní bez ohledu na výsledek.
  • Opakujte si afirmace třikrát denně. 
  • Prociťujte vděčnost. 
  • Buďte soustředěni na své povinnosti. 
  • Přejte si úspěch namísto obávání se selhání. 

Každý z nich je něco, čeho jsme všichni schopni dosáhnout, což z nich dělá fantastické malé  myšlenkové cíle. 

„Beze snů a cílů není žití, pouze přežívání, a kvůli tomu  tady nejsme.“ – Mark Twain 

Fyzické cíle 

Stanovení fyzických cílů zahrnuje nastínění a definování toho, jak se chcete chovat z  fyzického hlediska. Může se zdát, že fyzické cíle jsou určeny spíše pro sportovce, ale všichni  se můžeme zaměřit na fyzické cíle, které nám pomohou definovat úspěch. Zde je několik  příkladů:  

  • Choďte s hlavou nahoru, abyste se cítili sebevědomě. 
  • Běžte na jednu hodinu do posilovny. 
  • Dívejte se lidem, se kterými komunikujete, do očí. 
  • Čtěte 30 minut. 
  • Napište 1000 slov. 

Jak tedy vidíte, tyto fyzické cíle zahrnují jakoukoli činnost, která je na cestě k vašemu cíli  nezbytná. Definováním myšlenkových a fyzických cílů získáte jasný obraz o tom, zda byl váš  den úspěšný. Soustředění se na vaše malé denní cíle a důvěra v ně vám zajistí příležitost  cítit se každý den sebejistě a úspěšně. Tím získáte ideální pozici k dosažení konečného  úspěchu, po kterém toužíte.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články