fbpx

Žijte tak akorát, budete v pohodě, radí Švédi

Lagom

Většina z nás to má za sebou. Tedy ne doslovně. Mluvím o vánočním shonu. Nákupy, úklid, plánování všech návštěv, další kontrola dárků, jestli máme pro všechny všechno. Honem sehnat nějaký pěkný stromek a… Páni. Je toho spousta že? Inspirujte se švédským životním stylem zvaným Lagom.

Co to vlastně je?

Lagom je švédský životní styl, který doslovně znamená tak akorát. Nebo všeho s mírou. Zkrátka enough. Švédi tímto slovem popisují ledacos. Množství másla na chlebu, počet kusů oblečení, velikost porce nebo délku pracovní doby. Ničeho není příliš mnoho, ani příliš málo. Jak toho dosahují v dnešní uspěchané době? Zkrátka poslouchají svoje vnitřní hodiny.

Zlatý průměr

Od myšlenky Lagom se odvíjí tradiční švédské myšlení. Každý, kdo žije podle švédského stylu Lagom je průměrný. Jste stejně bohatí jako vaše okolí, pracujete zhruba stejně jako vaše okolí, známky ve škole máte stejné jako většina třídy. Nevyčníváte. Díky tomu existuje i negativní stránka Lagom.

Udělejte si na sebe čas a uvařte si lahodnou kávu. Je to opravdový rituál.

Negativní stránka Lagom

Původní švédské obyvatelstvo se opravdu Lagom řídí. Ještě naše babičky a dědečkové tak ve Švédsku skutečně žijí. Mezi mladé však čím dál více prosakuje západní životní styl. Všeho hodně. Kvůli tomu dochází k častým neshodám ve švédských rodinách, kde je hlavním cílem žít v klidu. Prostě Lagom. Nikam se nehonit, nevyčnívat, nesoutěžit. Naopak západní styl chce být nejlepší, je více uspěchaný a hektický. Pokud v něčem vynikáte, počítejte s tím, že mezi původně smýšlejícími Švédy to budete mít opravdu těžké.

Harmonie s přírodou

Ale vraťme se k pozitivům. Životní styl Lagom se opírá o hodnoty původního Švédska. Využívá materiály a suroviny, které Švédsko nabízí. Švédi jsou všeobecně známí jako ekologicky založený národ. Proto se vybavení jejich domácnosti skládá především z přírodních materiálů. Najdete tam především dřevo, kámen a vlnu. Opět však platí, že poslední roky do Švédska prosakují západní manýry a švédské domácnosti se plní PVC, lepidly, chemií a jinými napodobeninami.

Prozařte svůj domov nenáročnými květinami

Co vám Lagom přinese?

Získáte životní rovnováhu. Naše společnost je pod vlivem západu i východu. V naší kultuře se tluče hotová směsíce názorů, milníků, společenských hodnot a očekávání. Díky tomu se většina z nás hrne tryskovou rychlostí kupředu, avšak stylem ode zdi ke zdi. Od diety k obezitě. Od workoholismu k syndromu vyhoření. Od deprese k extázi. Jsme nevyrovnaní a snadno se rozhodíme. Nemáme ničeho dost a pak toho je zase příliš.

Lagom se hodí všude

Lagom snadno využijete v rodinných vztazích, v práci, při jídle i v soukromí. Pokud se budete držet myšlenky všeho akorát, vyhnete se stresu, tlaku a nepříjemným pocitům. Kdy naposledy jste se najedli tak akorát? Já osobně často hladovím, protože nestíhám, a pak se jednou za čas přecpu. A to není dobré. Najíst se akorát je opravdové umění, kterým prokážete službu svému tělu i myšlenkám.

Dali byste přednost životnímu stylu Lagom před současnou hektickou dobou, pánové?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články