fbpx

Playstation slaví 26. narozeniny. Tohle jste vůbec netušili

Playstation slaví 26 let. Oblíbený parťák pro volné chvíle nás těší už od prosince roku 1994. Podívejte se na průřez dobou, jak postupoval jeho vývoj a na zajímavosti, které ho provázely.

Playstation One – 1994

První ovladač obsahoval čtyři přední tlačítka. Do té doby jste se museli obejít se dvěma. V roce 1995 vznikla možnost propojení dvou konzolí skrze dvě televize pomocí tzv. Link Cable. Už jste nehráli sami, ale s kamarádem. V roce 1998 vznikla Pocket Station. Obsahovala LCD displej a vy jste používali paměťové karty. Samozřejmostí bylo ovládání miniher.

Co jste možná netušili

 • Dnešní tlačítka □, X, O a Δ mají své kořeny již na samém počátku. Nejde tedy o žádnou novinku.Playstation 2 – 2000

PS2 přišel s řadou novinek. Především to byla 3D vizualizace, online hry a vestavěný DVD přehrávač. Nový ovladač DUALSHOCK 2 se ukázal s větší pohyblivostí páček. Přední tlačítka navíc reagovala na míru stisku. V roce 2003 firma uvedla na trh kameru EyeToy, která se připojovala skrze port USB. Přispěla tím k rozvoji rozšířené reality.

Co jste možná netušili

 • Pět let po vzniku konzole PS2 se dostala na první místo v počtu prodejů.
 • PS2 je historicky nejprodávanější domácí konzole.
 • Motiv věží při startu zařízení znázorňuje uložená herní data.

PSP – 2004

PSP bylo oblíbené kapesní zařízení. Kromě hraní her jste sledovali filmy, surfovali po internetu nebo poslouchali hudbu. V roce 2006 vznikl Go!Cam, díky němuž jste skrze PSP mohli fotit nebo nahrávat zvuk.

Co jste možná netušili

 • PSP jste mohli připojit k televizi.
 • Za dobu deseti let vzniklo celkem pět verzí konzolí PSP.

Playstation 3 – 2006

Konzole PS3 oplývala vysokým rozlišením, a to především díky rozmachu Blu-ray disků. V roce 2006 se objevil ovladač Sixaxis, ale v roce 2007 ho nahradil ovladač DUALSHOCK 3, který navíc uměl vibrační zpětné vazby. V roce 2010 přišel PlayStatiton Move s novými možnostmi ovládání. Použili jste raketu, pistoli, kouzelnou hůlku nebo jiné předměty k tomu určené.

Co jste možná netušili

 • Ovladače Sixaxis a DUALSHOCK 3 měly dosah k televizi až 20 metrů!
 • Vysoký výkon PS3 se používal například k výzkumu léčby Alzheimerovy choroby.
 • Objevila se první verze oblíbené hry GTA V v roce 2013.PlayStation VITA – 2011

V té době se jednalo o nejvýkonnější přenosnou konzoli. Mohli jste se radovat z pětipalcového displeje typu OLED. PS VITA je také první kapesní konzole, která je opatřena dvěma páčkami a dotykovým panelem ze zadní strany.

Co jste možná netušili

 • Návrh konzole vytvořil člověk, který se podílel na výrobě originálního walkmanu Sony.

Playstation 4 – 2013

PS4 si hravě poradí s vykreslením grafických výstupů, umí streamovat a propojí se se sociálními sítěmi. Díky tomu sdílíte svoje úspěchy i prohry z herního světa. Na vrcholu se drží oblíbený ovladač DUALSHOCK 4 z roku 2013. Má vylepšené proporce, integrovaný reproduktor a světelnou lištu. Ovladač je bezdrátový a patří mezi nejuniverzálnější na trhu. V roce 2016 přišla vylepšená verze PlayStation 4 Pro, která zvládá rozlišení 4K.

Co jste možná netušili

 • DUALSHOCK 4 má speciální tlačítko SHARE právě pro sdílení obsahu skrze sociální média.
 • Dotykový panel lze ovládat dvěma prsty.
 • Světelná lišta ukazuje zdraví figurky, určuje, za jakou postavu hrajete nebo pomáhá navodit správnou atmosféru během hry.
 • Mezi nejváženější tituly patří hra Bloodborne z roku 2015.

Playstation 5 – 2020

Poslední verze Playstationu je právě na trhu. A hádejte co? Je to nedostatkové zboží, které si musíte předobjednat. A tak se všichni opět máme na co těšit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články