fbpx

Překonejte strach z řízení auta jednou provždy! Návod, jak na to

Žena za volantem

Možná jste získali řidičské oprávnění už dávno, ale za volant nesedáte. Už jen z toho pomyšlení se vám stahuje žaludek. Nejste v tom sami, strachem z řízení trpí hodně lidí. Vyzkoušejte naše tipy.

Nebojte se řídit, chce to jen čas a trochu tréninku

Strach z řízení není zdaleka jen váš problém. Častěji se s úzkostí za volantem potýkají ženy, ale ani muži nejsou žádnou výjimkou. Příčiny, proč tomu tak je, jsou různé. Někdo sice složil zkoušky, ale pak auto léta nepotřeboval a teď už si nevěří. Jiného děsí koordinace rukou na volantu, nohou na pedálech, řazení a sledování provozu ve zpětných zrcátkách. Někteří lidé se bojí reakcí ostatních řidičů, kteří je při první chybě nebo pomalé jízdě vytroubí a budou častovat nadávkami. Podélné parkování je průšvih sám o sobě, kterého se děsí hlavně ženy. Neschopnost odhadnout při parkování leckdy milimetry je nanejvýš stresující. Ale nezoufejte, to půjde.

 

Udělejte z řízení auta automatickou činnost, cvičte

V první řadě si musíte uvědomit, že dobrým řidičem se nikdo z nás nestal přes noc. Stejně jako jakákoli jiná dovednost i řízení auta vyžaduje trénink. Pár hodin v autoškole ještě z nikoho bezchybného řidiče neudělalo. Základem je tedy postavit se strachu čelem a trénovat, trénovat a ještě jednou trénovat. Během prvních jízd budete mít možná žaludek na vodě a nebudete stíhat sledovat zpětná zrcátka. Dohlédnete maximálně za přední kapotu auta a pojedete pomaleji, než byste mohli. Ale jako je automatická věc pojistka na auto, bude časem automatické i samotné řízení. Po několikátém tréninku si mozek řízení zapamatuje, řadit budete snadněji, aniž byste se na to museli usilovně soustředit, do zrcátek se začnete dívat mimoděk a váš pohled bude směřovat daleko před automobil, tím pádem budete schopni reagovat na dění kolem sebe i při mnohem rychlejší jízdě.

 

10 zlatých pravidel, jak překonat strach z řízení automobilu

Vyzkoušejte náš návod, jak se zbavit strachu z řízení jednou provždy. A i když bude začátek těžký, vytrvejte, než si mozek řízení zafixuje a zautomatizuje. Chodit jste se taky nenaučili za jeden den.

  1. Vezměte si s sebou na první jízdy řidiče, který bude sedět na sedadle spolujezdce a bude vám oporou. Vyberte si člověka, kterému věříte a který je klidný a trpělivý.
  2. Ze začátku jeďte mimo město. Vyrazte na okresky a mezi vesnice, kde není takový provoz. Jeďte dopoledne nebo večer, zkrátka mimo špičku, abyste po cestě potkali co nejméně aut.
  3. Nevěříte-li si v parkování, trénujte na co největším poloprázdném parkovišti stále dokola.
  4. Ignorujte nervózní a labilní řidiče. Šikovný řidič vás předjede, místo aby na vás troubil a lepil se vám na zadek. To si neustále opakujte.
  5. Pokud jste žena, ihned zapomeňte na všechny předsudky, které se tradují ohledně žen řidiček. Je to nesmysl.
  6. Do města si troufněte, až si budete na okreskách jistí. Nejdříve volte periferii města, až potom jeďte do centra, kde jezdí autobusy a tramvaje.
  7. Na dálnici jeďte úplně nakonec. Jelikož je tam provoz v opravdu vysokých rychlostech, musíte být při ovládání auta pevní v kramflecích a dívat se mnohem víc dopředu a okolo sebe.
  8. Máte-li ochromující a limitující strach z řízení, vyzkoušejte kondiční jízdy ve specializovaném kurzu, kde jsou milí instruktoři, kteří vám pomohou.
  9. Nikdy se před jízdou neposilňujte panákem. Byť si možná budete připadat odvážnější, vězte, že vaše reakce se působením alkoholu rapidně zpomalují.
  10. Pokud se vám něco nepovede, nevzdávejte to a nepanikařte. Opakovaní je matka moudrosti. Držíme palce.

Zdroj náhledového obrázku: ČSOB

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články