fbpx

Proč muži předčasně šediví? Vyhněte se těmto příčinám

Proč muži předčasně šediví?

Podívejte se na fotografie prezidenta Baracka Obamy před jeho nástupem do funkce. Teď se podívejte na jednu po: je na ní spousta šedivých vlasů. A je to pochopitelné – když máte osm let v kuse drtivý plášť nejmocnějšího muže planety. Ale nezřízený stres není jediným důvodem, proč šedivíte.

Proč šedivíme?

Podle expertů bude mít v roce 2028 50 % populace do 50 let věku asi 50 % šedivých vlasů. Jak tedy můžete tento proces oddálit? A proč šedivíte?

Neudržujete vlasy v čistotě

Tohle by vás nemělo příliš překvapit, ale čistá a zdravá pokožka hlavy může přímo ovlivnit nejenom pohodu vašich vlasů, ale také jejich barvu. Vlasy byste si měli mít pravidelně a také pečlivě sledovat seznam složek na vašem šamponu a kondicionéru.

Šampony, kondicionéry a pečující přípravky by měly obsahovat přírodní účinné látky a je třeba se vyhnout zbytečným chemikáliím a parfémům. Výběrem kvalitních a šetrných vlasových přípravků přispíváte k celkové pohodě vlasů a vlasové pokožky. A to zejména pokud se vám již sem tam objeví nějaký ten pramínek šedin.

Zacházíte s nimi příliš tvrdě

Když už jsme u tématu krásných a lesklých vlasů, je nezbytné, abyste se vyhnuli drsným úpravám vlasů a vlasovým stylingovým přípravkům. Jistě, odbarvování a další stylingy můžou vypadat docela cool, ale není tajemstvím, že z dlouhodobého hlediska může způsobit značné škody.

Tepelné stylingové nástroje a chemické ošetření poškozují vlasové folikuly, což potenciálně urychluje šedivění. Chovejte se k vlasům šetrně, správně je hydratujte pomocí produktů, jako jsou oleje a séra, a vyvarujte se zbytečnému namáhání. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak udržet vlasy pěkné a zdravé.

Vaše strava není v pořádku

Nejde jen o to, jaké produkty si na vlasy dáváte (nebo nedáváte), je to právě strava, která má velký vliv na jejich stav. Strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a bílkoviny může také zpomalit celý proces šedivění.

Strava bohatá na antioxidanty, vitaminy, jako je vitamin E, C a B-komplex, a minerály, jako je měď a zinek, pomůže chránit vlasové folikuly před oxidačním stresem, který souvisí s šedivěním. Vhodnou volbou jsou potraviny jako ovoce, zelenina, ořechy a celozrnné výrobky. Zajištění vyvážené stravy s dostatečným příjmem bílkovin je pro udržení zdravých vlasů zásadní. Vlasy jsou tvořeny především bílkovinou zvanou keratin, takže nedostatek bílkovin ve stravě může mít vliv na jejich zdraví.“

Kouříte

Dáte si občas rádi cigaretu? Pokud se obáváte, že budete šedivět, možná je na čase cigarety nadobro zahodit. Přestat kouřit může být těžké, ale v dlouhodobém horizontu to vaše vlasy (a bankovní konto) zachrání.

Existuje spousta vědeckých výzkumů, které naznačují, že vystavení toxinům a škodlivinám z životního prostředí, včetně těch z cigaretového kouře, může přispívat k předčasnému šedivění. Vyhýbání se kouření a minimalizace expozice znečištění by mohly pomoci tento proces zpomalit.

Jste příliš ve stresu

Zatímco šedivění kvůli stresu může znít jako trochu mýtus, bylo to skutečně prokázáno mnoha výzkumy. Chronický stres je spojován s předčasným stárnutím, včetně šedivění nejenom vlasů u lidí, ale také srsti u zvířat. Je třeba zjistit příčinu stresu a pokusit se najít způsoby, jak ho kontrolovat. Nezapomínejte, že někdy je důležité si život trochu odlehčit a dělat to, co vám dělá radost.

V posledních několika letech se lidem, kteří se obávají šedin, doporučuje terapie plazmou bohatou na destičky. Teoreticky tato léčba využívá přirozených hojivých vlastností vaší krve. Vaše krev se odebere, projde procesem zvaným odstředění a vstříkne se zpět do pokožky hlavy.

Ačkoli se vedou debaty o účinnosti této metody, a i když se objevily případy, kdy se podařilo obnovit barvu vlasů, stále není dostatek vědeckých důkazů, které by ji podporovaly. Každopádně metoda vykazuje určitý potenciál, ale vyžadovalo by to mnohem více výzkumu a pochopení celého složitého procesu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články