fbpx

Proč je důležité ovládat bonton

jak je důležité ovládat bonton

Během života čelíme různým pravidlům chování stejně tak jako důsledkům jejich ignorování. Asi se všichni shodneme na tom, že mít správné vychování je základ. Ostatně tuto myšlenku předáváme svým dětem již ve velmi útlém věku.



Bavíme-li se o pravidlech chování. Rozhodně se jim nikdo nevyhne. Vzpomeňte si například na školu a její školní řád, kterým jste se jako žáci řídili. Což o to, nejde jen o vzdělání. I v zaměstnání se pravděpodobně řídíte dle nějaké příručky nebo alespoň máte pravidla nějakým způsobem vytyčená. Po celý život nás tak provází jakési očekávání dobrého vychování, alespoň tedy toho základního…

Svět bez slušného vychování?

Zkuste na chvíli popustit uzdu své fantazii. Představte si svět, kde se nikdo neřídí etickými zásadami. Svět, ve kterém neslušní vládnou všem, kteří se byť sebemíň zajímají o druhé. Představte si společnost, ve které lidé říkají opravdu vše, co mají na srdci, ať je to jakkoli neslušné, nemorální nebo neetické. Společnost, která dovoluje jíst s lokty na stole nebo mluvit s ústy plnými jídla. Dost odstrašující, co gentlemani?



Díky bohu, že předchozí katastrofické představy jsou ve slušné společnosti prakticky nemyslitelné. Jak je zmíněno výše, výchova slušného člověka začíná již malými krůčky od dětství. Naučíme se děkovat nebo hezky pozdravit. S rostoucím věkem pak přichází náročnější fáze. Například představování lidí nebo jak udělat první dojem. Učíme se celý život.

Dvě strany mince

Samotný bonton lze pro lepší pochopení rozdělit do kategorií. Pro tento účel budou stačit dvě, sociální a profesionální. Pravděpodobně je vám již jasné, co každá z nich obnáší. Začneme tedy tou sociální. Ve zkratce jde o slušné vychování, které je nám předáváno od dětství a které velmi pravděpodobně předáme i svým potomkům. Učí nás, co se sluší při úplně běžných činnostech, jako nakupování v obchodě nebo návštěva kamaráda. Ignorace v tomto případě může přinést nelibost ostatních.

Jako profesionální bontón bychom pak mohli označit veškeré vychování, které se týká práce. Na dodržování pravidel v práci zkuste klást dvojnásobný důraz. Opak by totiž mohl vygradovat až k pozičnímu pádu, nebo dokonce úplnému vyhození.

Výhody slušného chování

Nakonec vás nemůžeme ošidit ani o výhody, které slušné vychování jako celek přináší. Doufáme, že vás jen utvrdí, že správná etiketa je nezbytnou součástí života.



  1. Slušné chování v domácím prostředí pozitivně ovlivňuje děti. Pokud máte i doma stanovena různá pravidla slušného chování, je velmi pravděpodobné, že je vaši potomci budou po zbytek života uznávat také.
  2. Dobré mravy pomohou i v práci. Dovednosti jsou rozhodně důležité, ale nejsou jedinou věcí, která se v práci hodnotí. Dodržování pravidel vám v tomto případě může přinést vlnu respektu nemluvě o možném povýšení.
  3. Laskavé chování se přímo promítá na prodejích. Mluvte se svými klienty slušně a dejte jim také prostor vyjádřit své názory. Oblíbí si vás.
  4. Slušní přátelé se neopouští. Zkrátka, chovejte se slušně a spořádaně i ke svým přátelům. Rádi vás pak zahrnou do různých aktivit a akcí. Hlavně případně nezapomeňte poděkovat za účast, tím jen roli “must invite” člověka potvrdíte.
  5. Vztahy bývají mnohem silnější, pokud se páry navzájem respektují. Zdvořilé páry jsou rozhodně příjemnější než ty sobecké.
  6. Respektujete-li ostatní, pravděpodobně budou dělat směrem k vám to samé. Chováte-li se ke svému okolí slušně a s úctou, pravděpodobně bude jednat s vámi úplně stejně. Usmívejte se na lidi nebo podržte dámě dveře. I takové maličkosti umí zlepšit den.
  7. Slušnost patří i na silnice. Agresivní řidiče dnes potkáváme na každém rohu. Buďte jiní! Uvědomte si, že jsme jen lidé a každý děláme chyby. Není tedy proč se zlobit. Soustředěním se na jízdu navíc předcházíte nehodám.
  8. Lidé budou poslouchat, pokud jim dáte šanci promluvit. Toto rčení si rozhodně zapište. Pokud chcete udělat dojem, nikdy není dobré nepřetržitě mluvit. Prokažte úctu druhé straně, nechte ji promluvit a naslouchejte. To samé se vám pak vrátí.



Jakým pravidlům slušného chování holdujete a které se vám líbí na ostatních? Nezapomeňte se vyjádřit v komentáři.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články