fbpx

Skladby, u kterých si zaručeně odpočinete

Skladby, u kterých si zaručeně odpočinete

Hudba toho pro nás může znamenat hodně. Je to parťák do nepohody, stejně tak jako věc, kterou si pouštíme když oplýváme štěstím. Lidské emoce jsou s hudbou neodmyslitelně spjaté, ať to bereme ze strany umělce, který ji tvoří nebo ze strany posluchače. O pozitivním vlivu hudby na lidskou psychiku snad ani nemusím mluvit. Konec ale obecností. Dnes probereme spojení hudby a odpočinku. Stylově.

Když jsem přemýšlel nad tímto článkem, mým primárním záměrem bylo rozpoutat diskusi. Hudební vkus se totiž liší opravdu člověk od člověka a co považuji ze zkušenosti za nejzajímavější, je fakt, že nejde moc odhadnou podle vzhledu a dokonce dost často ani podle chování. Proto mi přišlo nevhodné přijít jen tak s playlistem několika skladeb a egoisticky je považovat za “Top 10”. Co vám tedy ale odprezentuji? “Top 10 list”… Ovšem podložený vědeckým výzkumem.

Můžeme meditovat, vyrazit si na jógu (ano i my, muži) nebo si prostě jen tak zdřímnout. Metod odpočinku je mnoho, mezi ty nejjednodušší a časově nejméně náročné ale bezesporu patří hudba. List, na který vás už v druhém odstavci ustavičně napínám byl složen neurovědci ze společnosti Mindlab International. Jak se jim to povedlo? Jednoduše zaznamenávali reakce účastníků na konkrétní skladby a nejen to. Byl jim totiž podstrčen i sešit hádanek, na kterém se v konečném důsledku ukázal opravdový vliv na lidské myšlení.10. Cafe Del Mar “We Can Fly”

Začneme hned poměrně zhurta. We Can Fly je velice zajímavou skladbou, hlavně co se jejího obsahu týče. Její začátek totiž spíš než muzika zní jako nespecifikovatelný rámus. Pak ale přijde melodie vytažená bubny.

Ačkoli může tato skladba působit všelijak, její záměr lze vypozorovat poměrně jednoduše. Zavádí nás do exotických oblastí a vůbec v ní lze cítit jakýsi nádech dálek. Rámus na začátku po poslechu myslím můžeme s klidem v duši odpustit.

 

9. Mozart “Canzonetta Sull’aria”

Bavíme-li se o relaxační muzice, pak naše myšlenky okamžitě začnou směrovat k muzice klasické. Něco na tom přece jen bude, hned tu máme jeden příklad. Od koho jiného, než od samotného Mozarta.

Mozartova matematická preciznost v kombinaci s andělským ženským hlasem je opravdu pohlazením. Celá skladba je velice lehká a nepůsobí nikterak komplikovaně. K čemu vybízí? K poslechu a zážitku, nic víc. Opravdu úchvatné dílo.8. Adele “Someone Like You”

No a rychle zpět do moderní muziky s veleznámou zpěvačkou Adele. Hned velkolepě s ikonickou písničkou, kterou známe všichni z rádií. Víte, že krom mnoha dalších cen, získala skladba Someone Like You i Grammy? 

Všechno v této písni je děláno za jediným účelem – donutit publikum k slzám. Možná se v tomto momentě ptáte, co tato písnička dělá v playlistu k odpočinku. Víte, v těžkých životních situacích může být něčím, co vymaže temné myšlenky z hlavy a pomůže znovu vstát na nohy. Ostatně mnoho lidí s tím již má osobní zkušenost, funguje to…

 

7. All Saints “Pure Shores”

Nyní následuje nějaká ta klasika ze začátku století. Taky byste se po poslechu nejraději proběhli při pobřeží na nějaké krásné sluncem vyhřáté písečné pláži? Je tomu tak i kvůli tomu, že se písnička stala soundtrackem ve slavném filmu “Pláž” (originál “The Beach”), kde se mimo jiných slavných jmen blýsknul i Leonardo DiCaprio.

Při poslechu se cítíte poměrně zajímavě. Vědci tento pocit popisují jakožto ostražitost smíšenou s úrovní relaxace. To zní celkem složitě a možná až příliš profesionálně. Hlavní je, že vám skladba vykouzlí úsměv na rtech a pořádně zamotá hlavu novými sny. O tom ostatně dream-pop je…6. Barcelona “Please Don´t Go”

Hodně zajímavá skladba, která těží z kombinace hlubokých basů s  vyššími a středními frekvencemi piana a strunných nástrojů. Navíc je celá napsaná v mollu, stejně jako většina smutných skladeb.

Text skladby je postaven také se zaměřením na vyvolání emocí. Hlas zpěváka v některých pasážích zní až jakoby při nich plakal. Pokud i vy patříte k lidem, kteří se umí vcítit do jiného, pak možná i vy skončíte v slzách. Kdo ví.

 

5. Coldplay “Strawberry swing”

Skupinu Coldplay jistě znáte, ale o této skladbě jste možná ještě nikdy neslyšeli. Oproti předchozím v tomto listu má poměrně vyšší tempo a nezaměřuje se tolik na relax. Primárním záměrem skladby je totiž vyvolat v posluchači co nejintenzivnější pocit spokojenosti.

Textová stránka skladby jen přispívá bezstarostné atmosféře a i sama o sobě dokáže okouzlit. Rozhodně vyzkoušejte poslech.4. Enya “Watermark”

Opět tu máme něco s pianem. Umělkyni Enya možná můžete znát z její klasiky “Only Time”, což je stejně jako “Watermark”, skladba primárně určená pro relaxaci.

V písničce se do uklidňujícího rytmu piana občas přidá i sbor lidských hlasů, který jen tak rytmicky mumlá. To vytváří zajímavou atmosféru. Funfact? Právě ony lidské hlasy vytvářejí takzvaný “white noice”, což je prakticky zvuk, který je schopen zbavit naši hlavu spojení s ruchy okolí. Dost často se mašinky vydávající takovéto zvuky prodávají po obchodech, stačí ale i Enya a její Watermark.

 

3. DJ Shah “Mellomaniac (Chillout Mix)”

Co dělá z této písně kandidáta na nejlepší relaxační písničku vůbec? Asi ona kytara hrající nad stále se opakujícím pozadím (hudebně ostinato). Opakování totiž osvobozuje mysl od analyzování. To vše vede k tomu, že si skladbu užíváme plnými doušky.

Skladba má krásný jemný rytmus a překvapivě také smyslnost. Když zavřete oči a trošku se zasníte, pravděpodobně vás zvuky dovedou na pláž. A co tam? V písničce jsou části, které připomínají srkání ledově vychlazeného nápoje. Až neskutečné, jak přesně a výstižně to funguje…2. Airstream “Electra”

Tempo této skladby kopíruje optimální srdeční frekvenci pro odpočinek, který se pohybuje mezi 60 až 65 tepů za minutu. Střední frekvence a absence těch nižších společně s hlubokými basy zase působí přirozeně na nervový systém.

Nebudeme si nic nalhávat, tato skladba je rozhodně něčím, co na míle daleko rozpoznáme jakožto relaxační muziku. To že v částech zní jako slušný beat pro hip-hop je vedlejší. Myslím, že pokud se mezi vámi najdou fanoušci jógy, tohle bude jedna ze stálic ve vašem playlistu.

 

1. Marconi Union “Weightless”

No a korunovaným králem relaxační muziky se stává… Weightless od skupiny Marconi Union! Proč? Tato skladba byla totiž přesně pro tento účel vytvořena. Členové skupiny při práci na ní spolupracovali s hudebními terapeuty. Z této spolupráce vzešlo dílo, které dodržuje frekvenci 65 tepů za sekundu a má opravu vliv na psychiku člověka.

Říká se, že tato skladba využívá biomusikologický jev, díky kterému dokáže řídit tep srdce posluchače. Zatímco tak rytmus kolísá, mění se s ním i náš tep a to ještě zdůrazňuje úroveň odpočinku. V praxi funguje tato teorie až příliš dobře. Jakmile jsem se zaposlouchal, nebylo cesty ven a dokud jsem přehrávání nestopnul, na nic jiného jsem se nemohl extra soustředit. Překvapila mě i reakce mě samotného. Po stopnutí jsem totiž musel několikrát mrknou a zatřást hlavou, abych se vrátil do reality. Tomuto říkám kvalitní muzika, vyzkoušejte si to ostatně sami…

 

Tohle byl seznam deseti skladeb, které byly dle výzkumu označeny za nejlepší pro odpočinek. Mě samotného tento list poměrně překvapil a doplnil můj chillout playlist o několik nových titulů. Každopádně rozhodně to nejsou zdaleka všechny relaxační písničky, které existují. I proto spouštím avizovanou diskusi. Pojďme společně vytvořit opravdu odpočinkový playlist plný nejrůznějších žánrů. Každý si přidá svoje.

 

Napište nám do komentáře skladby, které vám přijdou jako nejvíce relaxační.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články