fbpx

12+6 sociálních sítí současnosti i minulosti – které si vás získaly?

První sociální síť je tu s námi již od roku 1995! Ani zdaleka ji jako první neobjevil Mark Zückerberg nebo Jack Dorsey. Kdo byli ti praví průkopníci a jaké další sítě byly trendy? Seznamte se s historií sociálních sítí.

QZone

Čínská sociální síť založená v roce 1995 stále funguje. Na začátku umožňovala sdílení, mikroblogování a psaní on-line deníčku. QZone mívala jednu z nejaktivnějších komunit na světě, ta se ale vlivem dalších sociálních sítí zmenšuje. V současnosti má stále velké množství funkcí a přizpůsobení, které jsou dostupné pouze za poplatek.LinkedIn

Profesní sociální síť založená v roce 2002 je jediná svého druhu. Pomáhá navazovat důležité profesní kontakty. Nejen, že je zdrojem užitečných informací, ale dává možnost nabídnout svou odbornost on-line a otevřít si tak dveře do spousty firem.

Friendster

Friendster vznikl v roce 2003. Původně sloužil pro kontakt mezi přáteli, ale to se v roce 2015 změnilo. Od té doby doména sloužila k sociálním hrám. V současnosti je obsah webu nedostupný.

MySpace

Komunitní sociální síť umožnila navazování přátelství a sdílení obrázků či videí. Vznikla v roce 2003. V posledních letech poskytovala prostor umělcům pro ukládání jejich děl. V roce 2018 však došlo k hromadnému smazání starých dat a mnoho uživatelů ze sítě odešlo.Facebook

V roce 2004 se objevil Facebook, který na dobro změnil celé dějiny sociálních sítí. Během tří let se dostal na špici pomyslné pyramidy sociálních sítí a sbíral jednoho uživatele za druhým. Svůj post si drží přes deset let.

Twitter

Mikroblogovací sociální síť vznikla v roce 2006. Ačkoli nikdy nedosáhla oproti jiným sítím převratných úspěchů, stále si svou pozici drží. Twitter dává prostor k diskuzím, navazování spojení a sdílení svých myšlenek či názorů.

VKontakte.com

Ruská verze nám známého Facebooku vznikla v roce 2006. Na první pohled je inspirace Markem Zückebergem jasná. Stránky mají velmi podobný design i barvy a nabízejí takřka totožné služby jako Facebook.

Tumblr

V roce 2007 přichází mikroblogovací služba Tumblr. V srpnu 2019 firmu odkoupila společnost Automattic, která vytvořila platformu WordPress.Pinterest

Sociální síť pro tvorbu kolekcí fotografií a obrázků vznikla v roce 2009. Uživatelé si prohlížejí obrázky a kolekce ostatních uživatelů a mohou si je vložit i na svou nástěnku.

Instagram

V současnosti jedna z nejoblíbenějších sociálních sítí vznikla v roce 2010. Záhy si získala řadu příznivců. Umožňuje sdílení Stories a fotografií a chatování s přáteli. Instagram vlastní společnost Facebook.

Snapchat

Sociální síť pro sdílení fotografií vznikla v roce 2011. Umožňuje posílat fotografie a sdílet je s přáteli v přítomném čase. Fotografie po určitém čase mizí.

TikTok

Čínská mobilní aplikace slouží ke sdílení krátkých videí o délce několika vteřin. Síť vznikla v září roku 2016 a během posledních měsíců ovládla celý svět. Měsíčně ji využívá více než půl miliardy uživatelů.Zaniklé sociální sítě

Google+

Google svou sociální síť spustil v roce 2011. Protože si nezískala takovou oblibu, jak se očekávalo, 2. 4. 2019 definitivně skončila. Svá data si uživatelé v dostatečném předstihu mohli stáhnout a zálohovat.

Bebo

Sociální síť odstartovala v lednu roku 2005. Název znamená „Blog Early, Blog Often“. V roce 2013 došlo k hromadnému mazání dat a profilů z důvodu ukončení činnosti. Už o rok později se objevila znovu, tentokrát v podobě aplikace, ale i ta v roce 2016 skončila. Od dubna 2018 Bebo nabízí streamovací službu Twitch.

Orkut

Orkut vznikl v roce 2004. Původně patřil společnosti Google, ale ta jeho provoz v roce 2014 ukončila proto, aby mohla dále rozvíjet sociální síť Google+.

Další známé sociální sítě

  • Hi5
  • ask.fm
  • Sina Weibo

 

S jakými sítěmi pracujete vy, pánové?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články