fbpx

Kde se naučit programovat a změnit svou kariéru?

programovací jazyk

Neuspokojuje vás vaše současné zaměstnání? Máte obavy z toho, že byste o práci mohli přijít, nebo tušíte, že možnost kariérního či platového růstu je ve vašem oboru významně omezená? Nebo jednoduše toužíte dělat něco smysluplnějšího, s lepšími vyhlídkami i ohodnocením?

To vše mohou být důvody, proč přemýšlet o změně zaměstnání. Po covidovém období, kdy se trh práce povážlivě otřásal v základech kvůli mnoha omezením, nastává nyní konečně čas, kdy si změnu můžete dovolit. Jenže jaký obor zvolit? Ve skutečnosti není odpověď na otázku tak složitá – IT a počítačové technologie jsou nyní i do budoucna jasnou volbou. Programátor si v dnešní době vydělá velmi pěkné peníze, ale v IT se najde i celá řada jiných profesí, které by vás mohly zaujmout i s minimem zkušeností. Něco však přeci jen budete potřebovat umět. Kde se ale tyto dovednosti naučit?

Když už škola není možností

Jako první jasná volba se samozřejmě nabízí klasické školství. Střední i vysoké školy nabízí širokou škálu oborů, které se na tyto směry specializují, a získáte zde velmi solidní balík vědomostí a dovedností, které vám v praxi budou otevírat dveře k novému zaměstnání. Pokud ale měníte obor ve středních letech, tahle možnost už většinou nepřipadá v úvahu. Není ale třeba věšet hlavu, od toho tu jsou rekvalifikační kurzy. Tyto kurzy obvykle nabízejí specializované vzdělávací organizace nebo úřady práce.

Nabídka je dnes poměrně široká a je i šance, že vám alespoň část nákladů proplatí třeba právě úřad práce. Rekvalifikace se navíc dá pohodlně absolvovat i v rámci současného zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé mohou být velmi příznivě nakloněni tomu, že u nich jako zaměstnanec zůstanete se všemi vědomostmi a znalostmi, které již máte, jen se zaučíte na lepší a odbornější pozici. Zkuste zjistit více o nabízených možnostech přes úřad práce a uvidíte, jaké možnosti jsou právě ve vašem městě.

Nad čím se zamyslet na začátku?

Ještě předtím, než se pustíte do základů programování, budete muset učinit volbu ohledně toho, který programovací jazyk se budete učit. To může být pro někoho nezkušeného poměrně náročné rozhodnutí. Může vám pomoci, když si prohlédnete nabídky práce v daném oboru a porovnáte si, co firmy nejčastěji žádají.

Obecně se říká, že pro začátečníky může být dobrou volbou PHP, které se těší velké popularitě zejména v menších firmách. Výhodou je, že jsou v něm naprogramovány téměř veškeré webové stránky, takže jde o poměrně univerzální jazyk.

Dále se hojně doporučuje také Java. Je velmi moderní, vysoce funkční na všech možných platformách a takoví programátoři se těší také velmi dobrým výdělkům.

Jako poslední variantu lze doporučit C# .NET. Jeho výhodou je především větší přehlednost než Java a také možnost vytvářet aplikace, weby i hry.

Začít můžete také v Pythonu – programovacím jazyku s jednoduchým Naopak mezi nevhodné a příliš složité patří Pascal, Delphi, C, C++ či JavaScript.

Jde to opravdu zvládnout?

Ano, jde! Jsme si tím jisti, byť samozřejmě platí, že osvojení každé nové dovednosti chce čas, trpělivost, píli a dostatečné procvičování. Programátorem se nestanete ze dne na den, ale nebude to trvat ani celé roky. Velkou výhodou je, že jakmile pochopíte základy, můžete sami ve svém volně čase libovolně trénovat – zdarma, bez nutnosti někam docházet a kdykoliv vám to bude zrovna vyhovovat.

Určitě je nutné počítat s tím, že začátky mohou být náročné a můžete rychle ztratit motivaci. Pokud ale vytrváte, vyplatí se to. Řada firem se nebojí přijmout i nováčky, které si následně sama vytrénuje a zaučí podle svých programů a postupů. Klíčová je ale vždy snaha, nadšení a dostatek motivace.

Počítejte s tím, že programování může být někdy i o tom, že budete hodiny sedět nad jediným problémem, hledat řešení na internetu, a možná nakonec ani neuspějete. A samozřejmě jako u všeho platí, že každá hodina praxe navíc se počítá. Zkuste například začít programovat něco, co vás baví a zajímá. Ideální může být třeba web s fotkami, nákupní seznam, jednoduchá hra nebo snadné aplikace.

Co čekat od rekvalifikačního kurzu?

Jak již bylo zmíněno výše, rekvalifikační kurzy mohou být skvělou cestou, jak začít. Organizují se dnes v mnoha velkých městech Česka, nejčastěji samozřejmě Praha, Brno, Plzeň, ale i další města. Vyberte si kurz, který je určen pro začátečníky, nebo mírně pokročilé – podle vašich reálných dovedností.

Pokud například víte, že se chcete v budoucnu věnovat primárně tvorbě webových stránek, jistě najdete i kurz, který bude přímo zaměřený na tyto dovednosti. Pečlivě si pročtete, co vás kurz naučí a porovnejte tyto dovednost s tím, co se očekává na trhu práce. Možná zjistíte, že již po absolvování jediného kurzu budete schopni ucházet se o zaměstnání v řadě společností.

A co dál?

Máte kurz splněný? Ovládli jste obsah kurzu natolik, že jste si jisti tím, jak v daných situacích postupovat? Pokud ne zcela, zvažte nějaký další kurz, případně se ještě věnujte praxi a procvičování. Je dobré si být jistý v základních pojmech a trochu se v dané problematice „naučit chodit“. Jakmile naberete potřebné sebevědomí, je načase zkusit rozeslat životopisy a čekat na pozvání k pohovoru.

Pamatujte si, že i přestože jste nedočkaví a určitě byste co nejdříve chtěli nabité vědomosti a dovednosti zužitkovat, je potřeba být i trochu trpěliví. Nedoporučujeme ani to, abyste skočili hned po první příležitosti, která se namane. Pokud skončíte na pozici, kde se vám nikdo nebude věnovat a rozvíjet dál vaše schopnosti, velmi rychle vše zapomenete, práce se vám znechutí a všechno úsilí přijde vniveč.

Při hledání práce buďte realističtí a sebekritičtí – a pamatujte, že jste vlastně znovu čerství absolventi a podle toho na vás také budou ve firmách pohlížet. Proto si nepřibarvujte v životopise své schopnosti a zkušenosti, ale spíše se snažte prodat svůj zájem, nadšení, motivaci a odhodlání.

Přijímací řízení mívá v IT firmách velmi různorodou podobu, ale klíčové je zaujmout již životopisem natolik, abyste se vůbec dostali k pohovoru. Je možné, že vás na něm čeká nejen klasický rozhovor ale také nějaký text vašich schopností. Neděste se, pokud zadané úkoly třeba plně nezvládnete. Obvykle se testy dělají poměrně těžké a zkoumá se také schopnost přizpůsobit se situaci, umět si poradit a nepropadat panice.

Nebojte se také přiznat, že něco nevíte. Je to normální a nikdo vám za to hlavu neutrhne. V nejhorším prostě zjistíte, že byste na danou pozici nestačili, a to je nejlepší odhalit co nejdřív.

Vysněná práce

Až konečně najdete ideální místo pro vás, využijte toho, že kolem sebe máte zkušenější kolegy a učte se, učte se, učte se. Buďte jako houba a čerpejte znalosti i dovednosti, protože ty každým dnem budou zvyšovat vaši hodnotu na trhu práce. Po několika letech se pak můžete stát i seniorním odborníkem. V IT můžete stoupat daleko rychleji než v jakémkoliv jiném oboru, tak toho využijte.

Začněte ještě dnes

Pořád váháte a nemáte dost odvahy učinit zásadní rozhodnutí a zkusit změnit svůj kariérní směr? Neváhejte, i kdybyste po prvním kurzu zjistili, že to není nic pro vás, o nic vlastně nepřijdete. A nebudete si muset do konce života vyčítat, že jste to nezkusili, když jste měli příležitost. Tak seberte odvahu a zkuste změnit nejen svou práci, ale také svůj život. Jednou z cest mohou být právě rekvalifikační kurzy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články