fbpx

Postarejte se o svůj svetr

Postarejte se o svůj svetr

Svetry jsou oblíbeným módním doplňkem a skvěle vypadají. Tedy do chvíle, než pokazíme péči o ně. Pak nám vznikne beztvaré žmolkovaté cosi. Jak se vyvarovat katastrofě a zajistit, aby nám svetr sloužil déle?Svetry už dávno neplní pouze účel zahřátí našeho těla. Stal se z něj módní doplněk, který je nedílnou součástí v šatníku jak žen, tak mužů. Jenom málokdo však ví, jak se správně o svého vlněného parťáka postarat. Případně, pokud k nehodě už došlo, jak ji vyřešit a vrátit svetru jeho původní vzhled.

Tip: Investujte do svetru z přírodních materiálů.

Čím se svetry ničí?

Správné praní

Svetrům rozhodně nedělají dobře vysoké teploty v pračce. Bavíme se o kvalitním vlněném svetru, nikoli o akrylátu. Vzpomeňme si na Mr. Beana, který se snažil vyprat svůj svetr, a nakonec jej oblékl svému medvídkovi. Při teplotě nad 30 °C náš svetr nejspíš skončí podobně. Nejbezpečnější varianta je praní v ruce. Máme po celou dobu proces praní pod kontrolou a nehrozí nechtěné zatržení. Nevýhodou je delší doba schnutí. Ač je to neekonomické, doporučuji prát svetr samotný nebo ve společnosti jiných vlněných kousků. Jinak se můžeme dočkat nemilého obarvení svetru jiným oblečením nebo žmolků.Opatrně při sušení

Po ručním praní je svetr plný vody. Neždímejme ho! Zničili bychom strukturu vlny. Přebytku vody po ručním praní se zbavíme tak, že v pračce zapneme cyklus Odstřeďování. Svetr nepokládáme na horký radiátor, nenecháváme ho venku na přímém slunci ani ho nevěsíme na ramínko. Ideální způsob sušení je takový, že svetr rozprostřeme přes sušák a necháme v pokojové teplotě proschnout. Pokud to počasí venku umožňuje, můžeme ho takto rozložit i na čerstvém vzduchu. Ale ve stínu. Sušičku prádla zásadně nepoužíváme.

Ve vytahaném svetru nezapůsobíte. Dbejte o svůj zevnějšek!

Vhodné uložení

Nikdy svetr nevěšme na ramínko! Ani suchý ani mokrý. Dochází k vytažení ramen a svetr ztrácí svůj přirozený tvar. Když si ho pak později oblékneme, zjistíme, že na sobě nemáme svetr, ale vlněnou noční košili. Nejlépe je svetru složenému pěkně ve skříni s jinými svetry. Nezarovnávejme ho jinými kusy oblečení. Když ho posléze vyndáme, bude spláclý a bez objemu.Tipy pro péči o svetr

  • svetr spíše větrejme
  • k praní používejme přírodní prací prostředky
  • vyhněme se tření svetru – například o batoh či brašnu

Vyvarujte se…

  • vysokým teplotám
  • věšení svetru na ramínko
  • sušičkám
  • přímému slunci
  • častému praní

Svetr má žmolky

I se správnou péčí se nám může stát, že svetr začne žmolkovatět. Není důvod k panice. Svetr se dá velmi snadno vrátit do původního stavu. Existují dvě možnosti, jak situaci vyřešit.1. Safety razor

V prvním případě si vystačíme s obyčejným holítkem s ostrou žiletkou. Osobně doporučuji safety razor, který je v tomto případě velmi všestranný. Napneme tkaninu a jemně bez tlačení přejedeme po svetru. Oholíme tak všechny přebytečné cucky a svetr bude jako nový. Toto řešení nezabere příliš času a nestojí peníze navíc. Po dokončení odžmolkování je pravděpodobné, že si budeme muset vyměnit žiletku.

2. Odstraňovač žmolků

Druhou variantou je koupě přístroje, který žmolky z oblečení přímo odstraňuje. Toto řešení je stejně spolehlivé, ale nejdříve si musíme přístroj opatřit.

 

Nyní už víme, jak se o svetr postarat a čemu se vyhnout. Otázka zní: Jak jsou na tom vaše svetry, pánové? Dáváte jim správnou péči nebo vlastníte žmolkovaté vytahané pytle?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články