fbpx

Stres pod stromek nepatří, to byste měli vědět…

Stres pod stromek nepatří, to byste měli vědět... Vánoce

No a je to tu… Každá výloha září výzdobou, reklamním maskotem se zase na chvíli stává Santa (nebo kapr?!) a já jen dumám nad tím, proč psi ještě nevyjí tóny koled. Blíží se zase čas vánoc, jednoho z nejdůležitějších svátků v roce – alespoň přihlédneme-li k prodejům. Byť jsou vánoce vždy spojené s klidem a mírem doplněným o setkání rodiny, býva toto období pro mnoho lidí stresové. Ptáte se proč? Je toho hodně…Nemůžu vědět, zda-li jste někdy zažili stres před nebo i v průběhu vánoc. Na druhou stranu mohu s klidem prohlásit, že je to velice pravděpodobné. Důvod? Přijde mi, že jsme do něj jakýmsi způsobem tlačeni. Mohou za to asi nějaká očekávání – chceme udělat dojem, chceme absolutně vše stihnout perfektně na čas a tak dále. Skládá se tedy spousta faktorů, která dohromady tvoří stresový dáreček, který rozhodně nechceme během svátků otevřít

Vůně peněz > vůně Vánoc

Co si budem, největší podíl na prosincovém stresu mají samozřejmě peníze (až 62%). Jak? No jednoduše, chybí-li nám, jsme ve stresu. Máme jich dost? Jsme ve stresu poněvadž nevíme co koupit. Víme? Jsme ve stresu poněvadž nevíme, zda toho máme dost pro uspokojení očekávání ostatních. Je to koloběh, který končí většinou v lepším případě dluhy na kreditních kartách, v tom horším dluhy u až zlodějských nebankovních firem. Překvapení? No neříkejte… Vůbec Vánoce a dluh mi přijdou již jako dvojka nerozlučná. Alespoň tedy z toho, co hlásají nadšené banky a jejich o poznání méně nadšení klienti.Peníze však nejsou jedinými viníky.

Byť působí asi největší zlo, nemůžeme peníze vinit úplně z celého předvánočního stresu. Jistě se totiž najde spousta lidí, jenž je má rozumně rozpočítané, nachystané a investované do krásných dárků. Myslíte že teď stres nepřijde, ale kdepak. Se všemi “povinnostmi” jako je vaření, zdobení, navštěvování blízkých a podobně se totiž vánoce stávají neskutečnou směsí termínů, které často nejdou moc měnit. Stačí pak jen něco nestíhat a v momentě, jak není příliš času, strýc stres se postará o to, aby bylo ještě hůře…

Statistické postrašení…

Abych přidal předchozím odstavcům na pravdě, připojuji jeden zralý fakt. Výzkumy totiž poměrně jasně prokázaly, že během svátků se znatelně zvyšuje výskyt srdečních záchvatů a dokonce i úmrtí souvisejícím se srdcem. Jestli je to způsobeno čistě jen stresem těžko říct. Své na tom může mít i zvýšená konzumace alkoholu nebo například mastná strava. Proto řekněme, že nejhorší je kombinace všech tří. Alkohol a stravu si jsme schopni pohlídat, stres ale taky. Využít se k tomu dá například těchto pár jednoduchých tipů:  • Nastavte si limit na útratu

Hned jako první jsem si pro vás připravil malou radu do finanční stránky vánoc. Zkuste si stanovit budget, který chcete na letošní svátky vypotřebovat a držte se jej. Odečítejte si z něj vše, každý dárek, výzdobu i útratu na různých vánočních párty. Buďte hlavně realisti a vše si pečlivě organizujte. Snížíte tak nejen úroveň stresu, ale zároveň neutratíte víc, než byste si přáli nebo mohli dovolit.

  • Sedněte si, uklidněte se a ujasněte si očekávání.

Každý chce mít právě letošní vánoce za nezapomenutelné. Tímto se ale vystavuje prakticky okamžitě vlně stresu. Jak jich dosáhnout?! Víte co, buďte raději opět realisté a zamyslete se nad tím, co opravdu očekáváte. Třeba nakonec zjistíte, že nejdůležitější na vánocích je pro vás společnost blízkých a né nějak uměle vytvořené domněnky dokonalosti.

  • Moc to nepřehánějte s cukrovím…

Ačkoli je jasné, že během svátků nějaké to kilo přibude, dávejte si pozor co jíte. Přílišná dávka nepříliš zdravého jídla, zvlášť pokud na něj nejste tolik zvykli totiž může opět vyvolat v člověku stres. Dejte si co hrdlo ráčí, ale zkuste myslet i na něco zdravého – například ovoce. Pomoci mohou i proteinové tyčinky.

  • Vyrazte na procházku a vyčistěte si hlavu.

Poslední z tipů pro lepší prožití svátku je rozhodně procházka venku. Například já se vždy na štědrý den vypravím s přáteli na každoroční běh. Není dlouhý a dost často ani neběžíme. Hlavně si ale neskutečně pročistíme hlavu a domů přicházíme nejen natěšení na večeři, ale hlavně v super náladě. Zkuste to taky!Co vy a vánoční stres, poznali jste jej někdy? Pokud ano, jak jste se jej zbavili?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články