Vyjít s lidmi – zvláště v dnešní době – není mnohdy jednoduché. Každý je svým originálem s vlastním temperamentem. A právě temperament je zdrojem individuálních rozdílů v prožívání a chování. Setkat se můžeme se 4 typy temperamentu. Poradíme vám, jak s každým z nich pracovat tak, aby byly spokojeny obě dvě strany. Navíc je zcela možné, že se v jednom z tipů uvidíte.
Sangvinik
Lze říci, že takový sangvinik je jako vzduch. To znamená, že je ho všude plno a nevydrží dlouho na jednom místě. Takže pohyb a změna jsou velmi důležité pro osobu s tímto temperamentem. Naopak se trápí, je-li uzavřen nějakými hranicemi. Sangvinik je typický extrovert, to znamená, že potřebuje mít kolem sebe lidi, vzrušení a zábavu. Je optimista a s ničím si neláme hlavu.
Se sangvinikem si užijete mnoho zábavy, protože je dá se říct takový akční, veselý, optimistický. Je to osoba vlastně, která je ráda středem pozornosti. Nemá problém navázat s někým kontakt. Ovšem u sangvinika nečekejte přítele, s kterým se můžete svěřit se svými problémy. Také je u něj běžné, že něco řekne a nedomýšlí následky. Často myslí sám na sebe a není dobré se s ním pouštět do nějakých velkých projektů z důvodu jeho nestálosti.
Cholerik
Cholerik je jako oheň. Vzplane náhle – a poté náhle pohasne. Je to extrovert, u kterého nikdy nevíte, co čekat. Je to dynamická a ctižádostivá osobnost, která si jde pevně za svým cílem. „Je to člověk, který je otevřený a zaměřený na úkol. Je rozhodný odvážný,“ říká lektor a konzultant zabývající se náborem zaměstnanců Pavel Hájek. „Pokud se s nimi chcete naučit komunikovat, tak je dobré mluvit přímo, jasně, k věci, komunikovat fakta, informace a současně nechat na nich, aby rozhodovali.“
Pokud něco nefunguje, snaží se to změnit. V kolektivu se snaží fungovat jako vůdce, ale dokáže se zastat jiných, kteří jsou v právu. Cholerik neuznává jinou pravdu než tu svoji. Chce mít nadvládu a je mu jedno, jestli je to za účelem zdeptání jiných lidí. Netoleruje slabost či nerozhodnost jiných.
Flegmatik
Flegmatika bychom mohli snadno přirovnat k vodě. Je klidný, mírný, uvážlivý. Dobře se soustředí a je pečlivý. Také se jej dá snadno ovládat. Je to introvert, to znamená, že pokud uvedeme jako příklad meeting v pracovním kolektivu, neuslyšíte jej. Výhodou této osobnosti je, že vychází dobře s každým, dokáže se přizpůsobit a odolávat nátlakům – čili nevyvede ho nic z míry a skvěle provádí svou rutinní práci.
„Je to člověk, který je hodný, milý. Jsou to lidi, kteří jsou spolupracující, kteří milují ostatní lidi, které mají okolo sebe. Jsou to osoby, které jsou vynikající osobnosti. Jsou dobrosrdeční. Největší radost jim dělá, když mohou oni sami dělat někomu radost, “ představuje flegmatika lektor a konzultant zabývající se náborem zaměstnanců Pavel Hájek. Flegmatika nerozčílíte, může se stát, že bude odkládat svou práci, nebo se ji naopak snažit vyhnout. Nelze po něm chtít, aby nesl zodpovědnost za svůj život.
Melancholik
„Dokonalý melancholik je systematická osobnost. Je to člověk, který má rád řád, pravidla, zákony. Je to člověk, který vždycky dodržuje pravidla a zákony, protože jemu to vlastní. Pokud s nimi chcete komunikovat, tak je důležitý se zaměřit právě na fakta, čísla. Dělat si poznámky. To abyste dokázali shrnout zásadní body z nějaké schůzky,“ říká o melancholikovi lektor a konzultant zabývající se náborem zaměstnanců Pavel Hájek.
Melancholik prožívá to, že ostatní neberou prakticky za důležité. Rozruší jej cokoliv, je náladový, dokonce o něm můžeme říci, že je přecitlivělý. Je introvertem. Melancholika mezi lidmi poznáte tak, že hůře navazuje vztahy. Je takový stydlivý. Je náročný na výběr partnera a perfekcionista, což se snaží vnutit i dalším lidem. Je starostlivý a soucitný k jiným lidem.
Jaký typ osobnosti jste vy?
Zdroj foto: www.freepik.com