fbpx

Podle čeho vybírat nové jízdní kolo?

Jízdní kolo je skvělý způsob, jak se dostat ven a užít si čerstvého vzduchu. Pokud přemýšlíte o koupi jízdního kola, je důležité vybrat si správný typ splňující vaše potřeby. Poradíme vám, jak vybrat jízdní kolo, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Jak často a kam budete jezdit

První faktor, který by měl být zohledněn při výběru jízdního kola, je typ jízdy.

  • Pokud se chcete podívat na kole po městě, volte kolo městské s pohodlným sedlem a vyššími řídítky pro lepší přehlednost v hustém provozu.
  • Pokud hledáte kolo na delší vzdálenost, je lepší si vybrat silniční kolo s tenčími plášti a agresivnějším posedem pro lepší přenos síly.
  • V případě, že chcete jezdit v terénu, můžete zvážit horské kolo, které je vybaveno odpruženou vidlicí a hrubými plášti pro lepší přilnavost v nerovném terénu.

Velikost kola

Dalším důležitým faktorem při výběru kola je velikost kola. Správnou velikost kola určíte tak, že když se na něj posadíte, vaše nohy by měly být zhruba přibližně v úhlu 30 stupňů ohnuté v kolenou. Měli byste také zkontrolovat, zda se vám pohodlně sedí a vaše paže nejsou příliš natažené. Rám by měl být vybrán tak, aby sedlo bylo umístěno v optimální výšce, a aby řídítka byla v blízkosti od sedla. Správně zvolený rám by měl mít optimální polohu těla pro pohodlnou a efektivní jízdu.

Materiál rámu

Materiál rámu je dalším důležitým faktorem při výběru kola. Rám může být z hliníku, uhlíkových vláken nebo oceli. Hliníkové rámy jsou lehké a odolné a jsou vhodné pro většinu jezdců. Rámy z uhlíkových vláken jsou velmi lehké a poskytují vynikající jízdní vlastnosti, ovšem cena těchto kol je poměrně vyšší než s hliníkovým rámem. I když jsou rámy z oceli těžší, přesto zaručují plynulou jízdu a jsou cenově dostupnější.

Brzdy

Mnoho jízdních kol má kotoučové brzdy, které poskytují lepší výkon při brzdění, zejména v deštivém počasí. Starší modely kol mohou mít tzv. V-brzdy, které jsou také účinné, ale kotoučové brzdy jsou sázkou na jistotu.

Vidlice

V tomto případě se zaměřte na jejich odpružení, které může být buď pružinové nebo vzduchové. Vzduchové odpružení je mnohem pohodlnější.

Přehazovačka

Přehazovačka neboli převodovka na kole může být buď s pevným převodem, nebo s variabilním převodem. Pevný převod může být jednodušší a levnější, ale variabilní převod vám umožní snadněji přizpůsobit se různým podmínkám jízdy.

Typy jízdních kol

Jízdní kola se liší jak svými vlastnostmi, tak podle využití.

  • Horské kolo – Horská kola patří mezi ta nejuniverzálnější, využijete ho jak v terénu, tak na silnici. Díky silnějším plášťům zvládá cestu v jakémkoliv terénu.
  • Silniční kolo – Silniční kola se vyznačují tenkými ráfky, které umožňují pohodlnou a rychlou jízdu po silnicích.
  • Městské kolo – Městská kola patří mezi ta nejlevnější, protože k jízdě po městě kolo nepotřebuje specializované doplňky, jako jiná kola. Variantou mohou být také skládací kola, která se vrací zpátky do popředí – snadno jej složíte, a ještě snadněji uložíte.
  • Krosové kolo – Pokud máte v plánu sjet všechny cyklostezky v okolí, rozhodně volte kolo krosové. Právě to je na takové cyklotrasy jako dělané.
  • Elektrokola – Elektrokola se v posledních letech těší stále větší oblibě. Ačkoliv byla dříve určena především pro starší cyklisty, své příznivce si elektrokola získala i u těch mladších. Jsou určena především pro delší trasy a v závislosti na kategorii s nimi můžete projet i o něco složitější terén.

Výběr jízdního kola není vždy snadný, a tak věříme, že jsme vám alespoň trochu pomohli se v kolech zorientovat a ujasnit si, k čemu vám bude kolo sloužit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články