fbpx

4 tipy na to, jak přestat kouřit

Přestat kouřit není jednoduchá záležitost. Ať chcete skončit na dobro ze dne na den, nebo postupně za pomoci nikotinových náplastí a náhražek cigaret, nebude to lehké. Máme pro vás však několik tipů, které vám v období odvykání možná pomohou překonat chuť na cigarety a usnadní přechod ke zdravějšímu životnímu stylu!

1. Připravte se

Pokud jste to ještě neudělali, zbavte se všeho, co vám kouření připomíná. Vyhoďte do koše zbylé krabičky od cigaret, zapalovače, popelníky. Všechno! I ty cigarety, které máte schované v šuplíku pro nouzové situace!

Oznamte rodině, přátelům, nadřízenému, kolegům i sousedům, že přestáváte s kouřením. Pokud se bojíte to někomu říkat, protože si dostatečně nevěříte, že to dokážete, berte to z jiného pohledu. Možná vám tento strach ze selhání v očích ostatních pomůže doopravdy přestat kouřit.

Ujistěte se, že víte, do čeho jdete. Závislost na kouření je reálná věc. Budete nejspíš zažívat abstinenční příznaky a zcela jistě zažijete velmi silná nutkání si zapálit. Připravte se na to a prožívejte tyto situace vědomě. Nenechte se strhnout chutí. Přečtěte si informace na internetu, zjistěte, co způsobuje touhu po nikotinu a jak vznikají abstinenční příznaky. Naplánujte si, jak se zachováte, až tyto nepříjemné stavy přijdou. Zkuste se domluvit s blízkou osobou, že vám v takové situaci pomůže a budete s ní o tom moci hovořit.

2. Vyzkoušejte tuto odvykací metodu

V případě chutí a touhy si zapálit vyzkoušejte následující kroky

  1. Zabavte mozek jinou činností: Připravte si záchranný balíček, který odvede vaši pozornost od chutí. Můžete si do něj připravit bonbony, mp3 přehrávač a například herní konzoli, která vás přivede na jiné myšlenky a zabaví také ruce.
  2. Odsouvejte chutě na později: Vždy když dostanete chuť na cigaretu, odsuňte ji například cucáním bonbonu nebo si dejte sklenku vody. Tyto činnosti touhu vždy trochu oddálí a nakonec zmizí úplně i bez toho, abyste si zapálili.
  3. Procvičujte hluboké dýchání: Soustřeďte se na své tělo a dech, připomeňte si, proč chcete přestat kouřit a relaxujte.
  4. Vypijte sklenici vody nebo mléka: Důležité je pít pomalu, někdy stačí dát rukám a ústům jinou činnost, než je kouření, a stačí to k tomu, aby chutě ustoupily.

3. Vypořádejte se s abstinenčními příznaky

Silné fyzické abstinenční příznaky občas mohou zhatit vaši snahu a zlákají vás k zapálení cigarety. Seznamte se s nimi předem a připravte si strategii, jak je překonat.

Potíže se soustředit: Dělejte si pravidelné krátké pauzy pro nabrání energie. Pro posílení soustředění pijte mátový čaj nebo použijte mátový vonný olej.

Podrážděnost: Vyzkoušejte relaxační cvičení jako je jóga, meditace a techniky hlubokého dýchání abyste uklidnili mysl. Jestli máte čas, podívejte se na veselý film nebo komedii.

Bolesti hlavy: Dopřejte si dostatek spánku. Zůstávejte v klidném prostředí, kde vás nebude nic rušit a iritovat. Pomoci může také masáž hlavy, krčních svalů a ramenou. 

Pocity únavy: Kromě kvalitního spánku vyzkoušejte také fyzickou aktivitu, která oživí vaše tělo, vžene do žil kyslík a hormony, které vás povzbudí. Zázvorový čaj prokrví a prohřeje tělo a zažene únavu.

Kašel: Pijte pomalými doušky teplou vodu a cucejte bonbony bez cukru proti kašli.

Zvýšený hlad a žízeň: Pijte hodně čisté vody nebo neslazených šťáv. Hlad uspokojte nízkokalorickými svačinami mezi jídly.

4. Přeprogramujte svoji mysl

Roky jste pravděpodobně používali kouření jako mechanismus, jak se vypořádat se stresovými. Nyní musíte tento návyk odstranit a vytvořit si jiné funkční mechanismy, které vám pomohou se vypořádat s náročnými situacemi. 

Buďte aktivní. Fyzická aktivita zajišťuje vylučování endorfinu, který zajišťuje přirozený pocit spokojenosti. Jestli nemáte čas na návštěvu posilovny nebo běh, zkuste méně náročná cvičení. Místo výtahu vyběhněte schody po svých nebo rychlou chůzí doběhněte na metro. Každý pohyb se počítá.

Požádejte o podporu blízké nebo odborníka. Nemusíte na to být sami. Hovořte o svých problémech a pocitech a naslouchejte také ostatním. Vytvářejte kvalitní a hluboké vztahy. 

Myslete hlavně pozitivně, představujte si sami sebe jako někoho, kdo dokázal přestat kouřit a nyní využívá všechny výhody a zdravotní přínosy, které toto rozhodnutí přineslo. Nebuďte na sebe zlí, buďte ve svých rozhodnutích důslední, ale vynahraďte si omezení jinak a dopřejte si věci, které máte rádi a udělají vám radost.

 

Přeje hodně štěstí při snaze tento nezdravý zlozvyk opustit. Pamatujte, že na to nejste sami!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články