fbpx

Běhání s koštětem či manželkou na zádech? Jaké jsou ty nejpodivnější sporty světa?

Fotbal a hokej, jasně, dva národní sporty, které známe všichni. A co si budeme, občas je to tak trošku nuda. Existují ale sporty, které jsou méně známé, a nad kterými zůstává opravdu rozum stát. Ano. Divit se budete od začátku do konce. Jaké to jsou? Pojďte se divit s námi.

Chessboxing

Chessboxing, neboli šachbox, je hybridní sport, který kombinuje šachy a box. Vznikl s myšlenkou zkombinovat fyzickou zátěž boxu s intelektuálními nároky šachů.

Typický zápas chessboxingu se skládá z 11 kol, 6 kol šachů a 5 kol boxu, které se střídají. Zápas začíná krátkým kolem šachů. Kola šachů mají trvání asi 4 minuty a kola boxu asi 3 minuty.

Chessboxing zápas může skončit několika způsoby:

  • výhrou v šachové části (mat nebo pat)
  • technickým knock-outem v boxerské části
  • bodovým rozhodnutím, pokud se zakončí posledním kolem šachů a vítěz stále není znám

Chessboxing byl poprvé představen v roce 1992 umělcem a komiksem Lepe Rubinghem. Od té doby se sport rozšířil do několika zemí a má dokonce i vlastní světové šampionáty a turnaje.

Wife Carrying

Wife Carrying, neboli nošení manželek, je finský sport, ve kterém muži musí běžet přes překážkovou dráhu s ženou na zádech. Pravidla této soutěže stanovují, že žena musí vážit minimálně 49 kilogramů a pokud váží méně, musí nést zátěž, aby splnila tuto hmotnostní hranici.

Existuje několik různých stylů, jak muž může nosit ženu, například „estonský styl“, kde žena drží muže kolem krku nohama a hlavou dolů visí na jeho zádech, nebo „hasičský styl“, kde žena je na zádech muže s jednou rukou přes rameno.

Závody v nošení manželek se konají po celém světě, ale nejznámější je finské mistrovství ve městě Sonkajärvi. Cílem je dostat se přes trasu co nejrychleji, přičemž na trase mohou být různé překážky, jako jsou bazény, balíky slámy nebo dokonce hory piva.

Wife Carrying má své kořeny ve finských legendách a zvyklostech. Legenda vypráví o zloději jménem Ronkainen, který trénoval své muže kradením žen ze sousedních vesnic. Sport byl obnoven v 90. letech 20. století a od té doby se stal oblíbenou a zábavnou soutěží.

Podvodní hokej

V tomto sportu dva týmy soutěží o to, aby dostaly malou kovovou kouli na dno bazénu do soupeřova gólového prostoru pomocí hokejek. Hráči musí plavat pod vodou a používat své hole k ovládání koule a snaží se ji dostat do soupeřovy branky.

Podvodní hokej se hraje v bazénech s délkou 25 metrů a šířkou 12 metrů. Hloubka bazénu je obvykle mezi 2 a 4 metry. Hráči mají plavecké brýle, ploutve, kapuci, rukavice a někdy i chrániče uší a hrudníku. Dýchají pomocí hadičky připojené k dýchacímu automatu, který je umístěný na hladině vody.

Hra začíná vložením koule do středu bazénu. Hráči mohou držet kouli pod vodou, ale nemohou ji držet nad hladinou. Pokud dojde ke kontaktu s hráčem soupeřova týmu, jedná se o faul, a tým, který byl faulován, dostává příležitost k útoku.

Tento sport vznikl v 50. letech 20. století v Anglii – a od té doby se rozšířil do mnoha zemí po celém světě. Je to fyzicky náročný sport, který vyžaduje dobré plavecké dovednosti, rychlost, sílu a týmovou práci.

Quidditch

Quidditch aneb „mudlovský famfrpál“ je fiktivní sport z knih o Harrym Potterovi. V knihách je Quidditch oblíbeným sportem čarodějů a čarodějnic a hraje se na létajících košťatech. Hra zahrnuje čtyři pozice – tři lovce, dva obránce, brankáře a chytače. Týmy se snaží skórovat body tím, že vhodí míč zvaný „Quaffle“ do jednoho ze tří kruhových branek soupeře, zatímco současně se brání útokům od dvou menších míčů zvaných „Bludgers“. Chytač se snaží chytit malý zlatý míček zvaný „Zlatonka“, který ukončuje hru a přináší týmu, který ho chytí, 150 bodů.

Quidditch se stal tak populárním, že někteří lidé ho začali hrát i ve skutečnosti, což vedlo k vzniku „Real-Life Quidditchu“. Ve skutečné verzi hry ale hrají hráči na zemi a drží koště mezi nohama, zatímco se snaží chytit míč a skórovat branky. Chytač se snaží chytit osobu zvanou „Snitch Runner“, která běhá po hřišti s malým zlatým míčkem na zádech.

Skutečný Quidditch se hraje v mnoha zemích po celém světě a má svá vlastní mistrovství a turnaje.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články