fbpx

Běh a meditace: Jde to dohromady?

Když se řekne meditace, málokdo si vybaví běh. Přesto právě při běhání máte jedinečnou příležitost soustředit svou mysl na přítomný okamžik. Odhoďte své zažité představy o tom, že meditovat lze pouze v tureckém sedu a při svíčkách. Místo toho si nazujte běžecké boty a vyrazte do parku nebo do lesa – jen vy, vaše tělo a dech.

Co je meditace

Meditace uvolňuje a zklidňuje mysl a umožňuje nám obrátit svou pozornost k přítomnému okamžiku, plně ho vnímat a prožívat. Díky tomu se odpoutáváme od negativních emocí, starostí a každodenního stresu a nacházíme cestu do svého vlastního nitra. Meditačního stavu bdělého vědomí a všímavosti přitom lze dosáhnout různými způsoby a běh je jedním z nich.

Proč začlenit meditaci do svého života

Klid a uvolnění, které nám meditace přináší, nás pozitivně ovlivňuje na mnoha úrovních. Snáze se vyrovnáváme se stresem a udržujeme si nadhled i v obtížných situacích. Jak se noříme do svého nitra, zjišťujeme, kdo skutečně jsme – uvědomujeme si svou hodnotu, své skutečné cíle, přání a touhy. 

Celkové zklidnění a uvolnění mysli i těla se projevuje také na našem zdraví. Uvolňují se svaly, které jsou vlivem podvědomého stresu v napětí, snižuje se krevní tlak a tělo lépe regeneruje. 

Běh jako forma meditace

Zkuste se zeptat běžce, na co při běhu myslí. S největší pravděpodobností vám odpoví něco v tom smyslu, že si prostě jen užívá pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud odhlédneme od běžců, kteří si důsledně hlídají tepovou frekvenci, uběhnutou vzdálenost nebo čas, zjistíme, že rytmický pohyb a pravidelný dech přivádí mysl běžce k přítomnému okamžiku. 

Jak začít s meditačním během

Chcete se i vy při běhu oprostit od dotěrných myšlenek a prostě “jenom” běžet? Po vyběhnutí si najděte tempo a míru dechu, které vám jsou pohodlné. Nesledujte hodinky, uběhnutou vzdálenost, spálené kalorie ani svou tepovou frekvenci. Soustřeďte se na rytmus svých kroků a na svůj hluboký dech. 

Je meditační běh pro vás?

Ačkoliv pro mnohé lidi meditační běh nikdy zcela nenahradí klasickou meditaci, jistě je skvělým prostředkem, jak podpořit svůj osobní růst. Zvlášť pokud se vám nedaří utišit svou mysl v klidu, může pro vás běh představovat schůdnější variantu, jak meditaci začlenit do svého běžného života.

Napište nám do komentářů – jak meditujete vy? 

Pokud Vás zaujal tento článek, podívejte se na web 4health.cz a přečtěte si jaké jsou nejlepší meditační techniky.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články