fbpx

Tipy na knihy, na které jen tak nezapomenete

Knihy řadíme podle žánrů, podle autora, proč se ale občas zapomíná na to nejdůležitější? Pocit a emoce, které kniha předává, při nákupu nebo půjčování nevidíme. Rozhodl jsem se proto vybrat tipy na knihy, které při čtení působí trochu neobvykle. Připraveni na zážitek?

Když si chcete opravdu čtením odpočinout, rozhodně se vyplatí sáhnout po knize, která vás na chvíli odpojí od okolního světa. Z vlastní zkušenosti vím, že tohle kouzlo funguje hlavně u knih s příběhem. Jak?Může mít fantazie vliv na realitu?

Číst knihu s velmi hlubokým příběhem rozhodně není jenom sáhodlouhé procházení řádků a odstavců. Vyvolává v nás i jakousi chuť si svět za hranicí listu představovat. Vzpomeňte si, jak jste jako malí objevovali planetky po boku Malého Prince. Měli jste čas řešit v tu chvíli i něco jiného?

Čtení má obrovský význam v rovině představivosti. Seriály ani sociální sítě totiž ani zdaleka nezaměstnávají mozek způsobem, kterým to zvládne pár slov na papíru. Důvod proč představivost a kreativita nesmí zakrnět je poměrně jednoduchý. Vždy se vytahují extrémní případy, tak to také zkusím. Kde myslíte, že našel inspiraci Bill Gates, Thomas Edison nebo Leonardo da Vinci?

Je dokázáno, že představivost výrazně ovlivňuje jednání v realitě. K tomu, abychom si ji procvičili ale potřebujeme nástroje. Ještě, že jich jsou dnes po antikvariátech tisíce…

ČTĚTE TAKÉ: Osobní rozvoj v knihách, poradíme, po které sáhnoutKnihy, na které nezapomenete

Připravil jsem si tři tipy na knihy. Každá bude i pro vás nezapomenutelná malinko jiným způsobem, tak vzhůru na to!

O stromu, který dával (The Giving Tree)

Krátký příběh od Shela Silversteina spadá do kategorie dětské literatury. Odvíjí se od malého chlapce a jabloně, která je pro hlubší význam ženou. Malému chlapci poskytuje jablka a je s ním úzce spjata po celý jeho vývoj do teenagera, muže i starce.

Kniha zachycuje momenty, kdy si rostoucí chlapec přestává u stromu hrát a navštěvuje ji jen kvůli jablkům (přeneseně materiálnu). Uteče hromada let, ze stromu zbyde jen pařez. Jabloň je smutná, že nic svému chlapci nepředala. Stařec se ale na poslední stránce vrací a prohlásí „potřebuji tiché místo na sezení a odpočinek”. Přesně to mu pařez po jabloni poskytne.

Obrázkovou knihu si prohlédnete za okamžik, čím je tak speciální? Nikdo totiž stále z příběhu nedokázal rozluštit, zda je vztah mezi dvěma hlavními postavami (chlapcem a jabloní) vlastně pozitivní či negativní. Přijdete na kloub jedné z nejrozporuplnějších knih v dětské literatuře?

Hrabě Monte Christo (Le comte de Monte-Cristo)

Legendární historickou fikci sepsal Alecandre Dumas s velmi hlubokou myšlenkou. Hlavní postava Edmond Dantès je veselý, roztomilý a čestný muž, který je obviněn ze zločinu, kterého se nedopustil. Byl poslán na samotku, aby si odpykal přísný trest, odkud se mu ale podaří po šesti letech uprchnout.

Právě dění po útěku je velmi zajímavým pohledem do mysli člověka, který byl zrazen a ponechán dlouhou dobu o samotě. Plánuje pasti na své nepřátele, chce se pomstít těm, kteří ho zradili. Zároveň ale nezapomíná na ty, kteří při něm a jeho otci celou dobu stáli.

Z příběhu si jistě odnesete mnohem víc, každopádně citát na konci vás donutí se hluboce zamyslet:

„Veškerá lidská moudrost je shrnuta ve dvou slovech – ČEKAT A DOUFAT”

Alchymista (O Alquimista)

Román Paula Coelha vypráví o cestě mladého pastýře za svým snem. Snaží se čtenáře přesvědčit o smysluplnosti cesty za osobním štěstím. Autor si je jistý tím, že každý má svůj osobní příběh, ale jen málokdo jej dokáže opravdu prožít. Lidé zkrátka raději volí pohodlí a jistotu, než aby šli do rizika.

Každá kniha brazilského spisovatele nese hlubokou myšlenku, Alchymista není výjimkou. Každopádně knihu zde doporučuji hlavně z důvodu podivného jevu, kterého si u ní všímá nespočet čtenářů. Jakmile se začtete, bude se vám zdát, že zapomínáte předchozí stránky. Co s tím? Knihu nejprve dokončete. Pak stačí otevřít jakoukoliv stránku a přečíst si ji. Vyniknou velmi důležité věty, které z knihy dělají kromě jiného skvělý nástroj osobního rozvoje.

Tento výběr jsem sestavil speciálně ze tří naprosto odlišných knih. Rozhodně jste i vy narazili na knihu, která vás velmi oslovila a na její přečtení jen tak nezapomenete. Podělte se s námi o tyto tituly v komentáři. Tipů není nikdy dost, co myslíte?

ČTĚTE TAKÉ: Četl jsem dvě knihy denně a milionář stále nejsem

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články