fbpx

Jaké psí rasy jsou nejinteligentnější?

Inteligence psů se může projevovat různými způsoby, včetně schopnosti učení, poslušnosti, problémového řešení, vnímání a sociálních dovedností. Některá plemena jsou obecně považována za inteligentnější než jiná. Podle knihy „The Intelligence of Dogs“ od Stanleyho Corena, profesora psychologie na University of British Columbia, patří mezi nejinteligentnější plemena následující rasy.

Border kolie

Border kolie jsou velmi schopné a rychle se učí novým věcem. Mají schopnost rychle pochopit nové pokyny a příkazy a dokáží se naučit široké škále dovedností. Byli původně vyšlechtěni jako honáčtí psi pro stáda ovcí a dobytka. Jsou vysoce inteligentní, což jim umožňuje efektivně pracovat se zvířaty, sledovat je a řídit je.

Pudl

Jsou vysoce inteligentní, což jim umožňuje efektivně pracovat ve vodě a na souši. Jejich pracovní inteligence se také projevuje v jejich schopnosti provádět různé úkoly a řešit problémy. Pudlové mají silný smysl pro soudržnost se svým majitelem a rodinou, což jim umožňuje dobře komunikovat a spolupracovat s lidmi. Tato sociální inteligence také pomáhá pudlům být skvělými společníky a terapeutickými psy.

Německý ovčák

Němečtí ovčáci jsou schopní se jednoduše přizpůsobit různým situacím a prostředím. Dokážou se přizpůsobit novým lidem, zvířatům a místům a rychle se učí, jak se chovat ve různých situacích. Mají také výjimečnou schopnost učení. Rychle chápou nové pokyny a příkazy a jsou schopní se naučit široké škále dovedností. Tato schopnost učení je klíčovou součástí jejich inteligence. Zároveň jsou to velice pracovití a aktivní psi.

Zlatý retrívr

Inteligence zlatého retrívra je výsledkem evoluce a šlechtění, schopnosti učení, pracovní inteligence, sociální inteligence a adaptační inteligence. Velice snadno se naučí mnoho praktických věcí, a ne nadarmo se řadí mezi nejpřátelštější psí plemena. Je pro něj ale nutností být velmi často v přítomnosti svého páníčka.

Dobrman

Tito psi se často „najímají“ jako pomocníci u policie nebo u vojáků, a to hlavně kvůli jejich vysoké inteligenci a bojovnosti. Toto plemeno bylo vyšlechtěno jako hlídací. Ve skutečnosti je ale dobrman velice klidný pes, který se správným tréninkem dokáže být i jemný a mazlivý, věrný, láskyplný – a hlavně milující děti!

Labrador

Labrador je velmi přátelský a příjemný pes, který má rád společnost lidí a dobře vychází s ostatními zvířaty. Jsou to sociální psi, kteří milují být součástí rodinného života. Milují hry, běhání, plavání a jiné fyzické aktivity. Jsou to psi, kteří potřebují dostatek cvičení a stimulace, aby se jejich inteligence procvičovala a prohlubovala.

Papillon

Papilloni jsou plní energie a mají rádi fyzickou aktivitu. Rádi si hrají, běhají a skáčou, a potřebují neustálý pohyb. Jsou to ale opatrní a pozorní psi. Jsou schopni rychle reagovat na změny ve svém okolí a být dobrými hlídači a strážci. Zároveň jsou nezávislí. Jsou schopni se bavit sami a provádět vlastní aktivity.

Nicméně inteligence se může u jednotlivých psů výrazně lišit, dokonce i uvnitř stejného plemene. Také schopnost psa se učit a být poslušný není jediným ukazatelem jeho inteligence. Psi mohou mít také různé druhy inteligence, včetně instinktivní, adaptační a pracovní inteligence.

Kromě toho, co je pro jednoho majitele považováno za inteligentní chování, nemusí být pro jiného. Někteří lidé mohou například považovat psa, který rychle reaguje na výcvikové pokyny, za inteligentního, zatímco jiní mohou preferovat psa, který je schopen samostatně řešit problémy nebo je dobrý v sociálních interakcích.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články