fbpx

Co jsou revizní dvířka a k čemu slouží

Revizní dvířka

Revizní dvířka jsou obvykle malé kryty nebo dvířka, která často najdete umístěná na stěnách či stropních panelech v mnoha budovách a zařízeních. Jejich úkol je zřejmý – umožňují nám přístup k prostorům nebo systémům, které nechceme mít každodenně na očích, ale zároveň je potřebujeme mít přístupná, abychom je mohli kontrolovat, případně opravit. Revizní dvířka tak hrají zásadní roli a je vhodné dbát na jejich pečlivý výběr, aby si správně plnila svou funkci a dlouho vydržela. Společnost Primavent nabízí široký výběr dvířek různého typu a provedení, aby si skutečně mohl vybrat každý zákazník.

Mezi hlavní úkoly revizních dvířek patří:

  • Snadná údržba: Revizní dvířka usnadňují přístup k důležitým zařízením a systémům, jejichž pravidelná údržba je zásadní. Typicky se pak může jednat o elektrické rozvody, vodovodní trubky, klimatizaci a mnoho dalších.
  • Možnost měření: Revizní dvířka typicky usnadňují přístup k měřicím zařízením, jako jsou elektroměry, vodoměry a další, které je potřeba pravidelně kontrolovat a zjišťovat naměřené hodnoty.
  • Oprava v případě potřeby: Pokud na daném zařízení dojde k poruše, je nezbytné zajistit také snadnou možnost výměny nefunkčního komponentu nebo opravu. Revizní dvířka zjednodušují práci opravářům a vám ušetří zbytečné náklady za různé stavební úpravy, které by jinak mohly být nutné.
  • Důraz na bezpečnost: Revizní dvířka mohou také zajištovat a chránit přístup k citlivým, nebezpečným prostorům, typicky elektrické rozvody nebo ventilační šachty. Brání, aby se do těchto prostor dostaly neoprávněné osoby apod.

Historie revizních dvířek

Je asi zřejmé, že revizní dvířka zde nebyla odjakživa. Samozřejmě se jejich význam a využití postupně zvyšovalo společně s pokrokem stavebních technologií. Ve skutečnosti však už i ve středověku se při stavbě kanalizací a vodovodů počítalo s tím, že bude potřeba tato místa někdy opravovat a je nutné k nim zajistit přístup. V té době se však jednalo pravděpodobně spíše o neumělé otvory a šachty. Dnes už jsme samozřejmě někde jinde a moderní revizní dvířka už jsou malá, nenápadná, ale přesto splňují všechna očekávání.

Materiály revizních dvířek

Revizní dvířka se dnes nabízí v různých typech a provedeních. Mohou být vyrobena z různých materiálů, přičemž volba vhodného materiálu závisí na konkrétních potřebách a požadavcích jednotlivých uživatelů.

Asi nejčastější jsou dnes revizní dvířka plastová, která vynikají svým univerzálním použitím a snadnou instalací i údržbou. Jsou nejčastějším řešením do obytných prostor, protože působí velmi nenápadně. V průmyslových prostorech se pak často využívají dvířka z kovu, která jsou bytelnější a odolnější. Dvířka se také mohou nabízet v různých provedeních, včetně uzamykatelných variant. Existují i typy s ventilačními otvory pro snadné odvětrávání, pokud je to v daném případě žádoucí.

Zdroj náhledové fotografie: primavent.cz

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články