fbpx

Jak nakoupit Bitcoin a jiné kryptoměny?

V poslední době se kryptoměny těší velkému zájmu a pozornosti veřejnosti. Stále větší množství lidí se snaží zajistit pro své peníze dobré zhodnocení. S tím kryptoměny rozhodně mohou pomoci. Jak je ale vlastně můžeme získat? 

Nakupte na burze

Nejsnazší možností, jak získat bitcoin, ale i jiné kryptoměny je nákup na burze. Ty nejlepší bitcoin burzy naleznete na webu 5nej.cz. Nejznámější z nich jsou například Coinbase nebo Binance. Po přihlášení v nich budete požádáni o doložení a ofocení osobního dokladu, například občanského průkazu nebo pasu a přidání platební karty. Tím se zajišťuje nejen bezpečnost nákupu, ale také pozdější dohledání transakcí pro doložení například na finančním úřadu. Nákup na burze má výhody v tom, že je snadný a poplatky jsou zde nižší, než u některých jiných možností. Také je zde opravdu velký výběr kryptoměn k dispozici a neustále se přidávají nové. Nákup je rychlý a kryptoměnu můžete okamžitě zobrazit a manipulovat s ní.

Bitcoinmat

V dnešní době je téměř v každém větším městě k dispozici automat na bitcoiny. Zde můžete vložit hotovost a ta se vám připíše na peněženku, kterou si buď vytvoříte předem, nebo si ji necháte vygenerovat přímo z automatu. Automaty obvykle mají vyšší poplatky za převod a často v nich lze pořídit pouze bitcoin, mají ovšem výhodu v tom, že nákupy jsou anonymní. Obvykle zde můžete do výše 25 tisíc nakoupit bez nutnosti skenovat doklad. 

P2P převod, aneb kupte si bitcoin od známého

P2P neboli person to person, jsou převody, kdy si najdete někoho, kdo chce bitcoin prodat, domluvíte se na podmínkách a jednoduše jej od daného člověka odkoupíte. Výhodou zde může být znovu anonymita, ale dejte si pozor, aby vás člověk nepodvedl a obchodujte nejlépe jen s lidmi, kterým důvěřujete.

Existují také weby, které P2P převod zprostředkují a zajistí tak bezpečnost převodu, zde však opět bývají vyšší poplatky a vyplatí se spíše při větších transakcích. Některé z nich jsou například Bisq nebo ShapeShift.

Kam kryptoměny uložit?

Kryptoměna není žádná hmotná věc, jde o digitální majetek. Nemůže vám ho tedy nikdo fyzicky vzít. Je však potřeba ji někam uložit. K tomu slouží kryptoměnové peněženky.

Kryptoměny, které nakoupíte, můžete uchovávat právě v peněžence. Existují základní dva typy, softwarové a hardwarové peněženky. Softwarovou peněženku si jednoduše kdykoliv můžete založit z pohodlí domova. Nejznámější z nich jsou například MetaMask, Exodus, CoinMate a mnoho dalších. Hardwarovou peněženku si musíte koupit, stojí obvykle okolo 4 tisíc Kč. Vyplatí se tedy zejména když to s kryptoměnami myslíte vážně a chcete je dostatečně ochránit. Hardwarová peněženka má výhodu v tom, že na ní kryptoměny uchováváte offline, tedy nehrozí útok hackerů. Při zakládání peněženky se vám vždy vygeneruje několikaslovný kód. Slova si musíte přepsat a bezpečně uchovat, slouží k tomu, abyste se ke svým kryptoměnám dostali.

Pokud však chcete nakoupit jen malé množství kryptoměn, je v pořádku je uchovávat i na burze, můžete s nimi snáze manipulovat.

A daně?

V České republice je povinné zisky z kryptoměn danit 15% daní. Daní se při převod z kryptoměny na běžné peníze, ale pozor, také při převodu z jedné kryptoměny do jiné. Zejména při nákupu na burze, kam jste uvedli své doklady, jsou transakce dohledatelné a vyhýbat se daním, tak není právě nejlepší nápad.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články