fbpx

Gentlemanství za volantem? Ohrožená vlastnost!

Gentlemanství za volantem? Ohrožená vlastnost!

Dneska se z hlediska etikety podíváme do trochu jiného soudku. Nasedneme za volant a sáhneme si do svědomí. Jsme gentlemany jen ve vyšší společnosti, ve firmě a na schůzích, nebo se tak chováme i za volantem, kde je udržení si slušné tváře občas více než náročné?

Troubení a sprostá gesta

Že jsou vulgarismy žalovatelné a přehnané troubení o nás nevypovídá nic dobrého? Ano, to je pravda. Jenže to není ani zdaleka všechno. Jako řidiči jsme totiž takového chování schopni i kvůli naprostým banalitám. Co třeba řidič, který se sune rychlostí třicet kilometrů za hodinu? Je to otrava, že? Nejradši bychom vylítli z auta a pořádně mu to vysvětlili.

A co když je člověk za volantem unavený, nemocný, nachází se v těžké životní situaci nebo se zkrátka bojí, je za volantem nováček nebo veze cizí auto? Nikdy neznáme situaci druhého člověka. Pokud jiným způsobem neomezuje nebo neohrožuje provoz, měli bychom si zachovat gentlemanskou tvář a jiné řidiče respektovat. Nikdy nevíme, kdy se v podobné situaci můžeme nacházet my sami.Nadávky v případě nouze

Kolikrát už jste v autě nadávali tak, že by se i kdejaký dlaždič styděl? Nadávání je svým způsobem přirozené, ale v životě gentlemana by se mělo vyskytovat vzácně nebo vůbec. Kromě toho, že shazujeme jen sami sebe, ani si tím nijak neulevíme. Ba naopak. Rozšiřováním a pitváním se v problému si ještě více škodíme. Vždy vřele doporučuji podívat se na situaci z druhé strany. Co druhý řidič prožívá? Proč se tak zachoval? Jak bych v dané situaci reagoval já?

Prosazování a vnucování své pravdy ostatním lidem není ani slušné, ani gentlemanské. Nikdy nevíme, co kdo prožívá, a proto nemáme žádné právo dotyčnou osobu odsuzovat, pomlouvat, nebo na ni být dokonce sprostí až vulgární. A to ani v případě dopravní nehody, kterou jsme nezavinili. Pokud to odnesly tzv. jenom plechy, chovejme se ke druhému řidiči slušně. Možná, že i on je otřesený, vylekaný.Šovinismus a předsudky

Pánové, sáhněme si do svědomí, jak jste na tom v této oblasti vy? Co si pomyslíte, když uvidíte ženu za volantem? A co teprve mladou ženu v drahém a velkém autě? Nebo muže ve velkém autě? Myslím, že všichni známe typické předsudky a hlášky. A já se ptám: Je to opravdu nutné? Je nutné soudit ostatní lidi a vyjadřovat se o nich, byť jen ve své hlavě, hanlivě?

Nezapomínejme, že podobné chování není ani gentlemanské, ale zároveň nám nijak nepomůže. Zlepší nám náladu? Těžko. Proč tedy vůbec na podobné věci myslíme? Proč máme potřebu útočit na cizí osoby, které neznáme? Odpovědět si musíme každý sám. S hledáním vhodné odpovědi vám může pomoci série článků o vnitřních démonech. Začněme tím prvním.Bezohlednost v každém směru

Pánové, nejsem tu od toho, abych vám opakovala hodiny v autoškole. Ty by si měl pamatovat každý řidič. A když ne ty, tak při nejmenším pravidla silničního provozu. Někdy se však zdá, že pravidla tu jsou skutečně od toho, aby se porušovala.

Mluvím o bezohledném předjíždění, ignorování blinkrů, naprostém nezájmu o poloze vozu při parkování nebo o domněnce, že já se svým BMW můžu všechno. Je vám něco z toho povědomé? Možná podobné kopance nejsou vaše parketa, ale znáte je ze svého okolí. Není to příjemné, že?Zaneřáděné auto

Ne, že by šlo přímo o rys gentlemana, ale pánové, nezapomínejte, že auto je vaší vizitkou! Proto se o něj pečlivě starejme a pravidelně se ho snažme uklízet. Ať už práci svěříme do rukou jiným, nebo se do toho vrhneme sami. Věřte mi, v čistém voze se lépe cestuje, proudí v něm mnohem lepší energie a i naši spolujezdci se budou cítit lépe. Se skládkou se cestuje špatně. Jak se postarat o své auto jsme vám shrnuli v článku úklid na čtyřech kolech.

A co vy, pánové? Jak jste na tom za volantem? Jste stále gentlemani, nebo se měníte ve vystresované a křičící tvory?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články