fbpx

Jak se otevřít novým příležitostem a nalézt smysl života

Smysl života

Každý touží po smysluplném životě a dělání toho, na čem mu záleží. Někteří z nás tohoto stavu ovšem nedosahují. Mnoho lidí naplněný život žije, ale je také spousta lidí, kterým se stále nedaří nalézt smysl života.

Pokud by tomu bylo jinak, nebojovali bychom s krizí identity. Většina světa by nežila ve stresu a úzkosti. Samozřejmě víme, že chceme, aby náš život byl naplněn vzrušením a že si přejeme po sobě na světě něco zanechat, něco vybudovat. Ale ne vždy je snadné to realizovat.

Problém je v tom, že většina lidí tomu nerozumí, jinak by stále neotevírali ty stejné dveře, které nevedou tam, kam by si přáli. Za těmito dvěřmi stojí stereotyp ve formě chození do školy, nabytí titulu, nalezení práci, manželství, děti… Poté si přejeme, abychom za život vydělali dost peněz a mohli si alespoň na stáří užít trochu svobody a vzrušení.

Dveře k novým příležitostem

Ano, máme krizi identity a snažíme se zvítězit v boji proti stresu, ale základní otázka je o tom, kdo jsme jako jednotlivci. Jaký život vlastně chceme žít? A jak v něm najít smysl?

Realita je taková, že pokud chcete ze svého života vymáčknout víc, musíte něco změnit. Musíte změnit obraz, který o sobě máte. Nebojte se změny, beze změny nedojde k žádnému růstu. 

Zde jsou tři kroky, které vám pomohou nalézt smysl života. 

Krok 1: Vize

Nejprve je třeba si definovat a vytvořit živou vizi své budoucnosti. Většina lidí snadno vcucne stereotyp každodenního života, protože nemají mentální představu o tom, co si přejí. Lidé se přizpůsobují pohledu ostatních, jejich životnímu stylu a dokonce i způsobu, jakým se ostatní oblékají, protože si nenašli čas na rozhodnutí, co od života chtějí. 

Když si vytvoříte jasný obraz o své budoucnosti, zvýší se vaše vlastní sebevědomí. Získáte sílu odejít od lidí, míst nebo příležitostí, které neodpovídají vaší budoucnosti. Na druhou stranu vám také bude dávat jistotu oslovit lidi nebo příležitosti, které vás posunou blíže k tomu, kým se chcete stát. 

Mnoho lidí si nikdy neudělá čas si v klidu sednout a popřemýšlet o své budoucnosti a smyslu svého života. Uvízli uvnitř svého zajetého myšlení a myslí si, že to, co mají, je to nejlepší, co mohou od života dostat. Jste však tvůrcem své budoucnosti!

Udělejte si dnes čas a definujte, jak má váš život vypadat, abyste se touto osobou mohli začít stávat. Poté, co vyděláte svůj první milion dolarů, se nestanete milionářem. Stanete se milionářem v letech, měsících a dnech předcházejích tomuto okamžiku. 

„Úspěch bez vnitřního naplnění je naprosté selhání.“ – Tony Robbins

Krok 2: Myšlenky a emoce

Jakmile si vytvoříte obraz svého budoucího já, jaké pocity vám to přinese do života? Přináší vám vaše budoucí já více míru? Možná radost a štěstí? Ještě větší smysl života?

Nyní si začněte psát pocity, které chcete každý den zažívat. Tolik lidí dnes touží po větším klidu a menším stresu. Nemůžete se každý den budit ve smyčce svých stresujících myšlenek a očekávat, že získáte klid. Na jaké věci, které vám přinesou větší pocit uvolnění,  dnes můžete začít myslet?

Začněte žít jako své budoucí já. Jak by ten člověk chodil a mluvil? Co by jedl? Jak by prožil život? Jakmile začnete tyto pocity praktikovat každý den, stane se z nich nový hnací motor a posilovač energie. Stejně jako se můžete stát závislými na pocitech stresu, můžete se také stát závislými na radosti a vzrušení.

Krok 3: Žít smysluplně

Toužíme žít smysluplný život. Míra smyslu je určována našimi činy a každodenním chováním. Které oblasti vašeho života mají největší smysl? Pro některé lidi by to mohla být například dobročinnost nebo pomoc místní komunitě. Pro mnoho dalších lidí spoustu jiných neméně smysluplných věcí.

Zde se musíte rozhodnout, co má smysl pro vás osobně. Jako lidské bytosti všichni toužíme po spojení. Ve světě, kde jsme virtuálně ve spojení neustále, toužíme po smysluplných osobních vztazích. 

S kým byste se dnes mohli spojit, abyste upevnili váš vztah ve svém životě? Nejen telefonát nebo SMS, ale jít si sednout a užít si opravdovou lidskou blízkost. To může znamenat nechat telefon během schůzky v autě a soustředit se na lidi kolem vás. Propojení s lidmi okolo nás je velmi významná součást smysluplného života. 

Nejdůležitější je si uvědomit, že máme možnost volby. My sami si vybíráme životy, které chceme žít. Máme moc vyjasnit si, jak chceme zažít. Nemusíte na nikoho a na nic čekat. Nečekejte, abyste mohli začít. Rozhodněte se dnes, jak bude váš život vypadat za měsíc, rok nebo pět let. Vaše představa o životě se časem změní, protože budete růst jako člověk a větší jasno znamená větší růst. S novým růstem přicházejí úžasné životní zkušenosti. Nenechte je na sebe čekat a pijte z poháru života plnými doušky!

ČTĚTĚ TAKÉ: Žijte tak akorát, budete v pohodě, radí Švédi

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články