Pravděpodobně vám neunikl termín Barbershop, možná ho znáte, možná ho navštěvujete a možná nemáte ani tušení, o co jde. Co je to vlastně Barber shop, odkud se vzal a proč ho stavíme do ringu proti pánskému holičství?
Vystihnout podstatou toto slovní spojení není vzhledem k jeho anglické minulosti věc nijak složitá. Jedná se o obchod, spíše chápejme místo, kde si mohou nechat pánové upravit buďto vlasy, popřípadě také vousy. Oproti „běžnému“ holičství však Barber shop nabídne monstrózní rozdíl, co se služeb a jejich kvality týče. O těch ale až později. Nyní vás zavedeme na krátkou exkurzi do historie kadeřnictví, resp. holičského řemesla. Zde totiž najdeme hodně vodítek, jenž nás přivedou k největším rozdílům mezi běžným holičstvím a Barber shopem.
Odkud se Barber shop vlastně vzal?
Historie holičského řemesla sahá až do starověkého Egypta. Řemeslo se zde těšilo vysoké úctě, už jen proto, že služby v tomto ohledu vykonávali kněží nebo první doktoři. Počínaje středověkem však toto řemeslo stouplo na popularitě ještě více. V tomto období už prací holiče nebyla jen úprava vlasů a vousů, nýbrž také chirurgické a zubařské zákroky. Rozvoj medicíny však brzy řemeslo připravil o výsady a to se začalo ubírat pouze módním a kosmetickým směrem. V Americe vznikají první Barber shopy, místa kam je ženám vstup zakázán a kam se před nimi mohou muži ukrýt se sklenkou whisky. Tento koncept se těšil velkému rozvoji, přibyla například tolik známá masivní kožená křesla a to už jsme velmi blízko současnosti.
Barber versus klasické holičství. Rozdíl patrný na první pohled!
Od „běžného“ holičství se tedy Barber shop pyšní dost zásadními rozdíly. V tomto ohledu je hodně inspirovaný právě 19. a 20. stoletím. Jde o místo, kde s vámi rádi prodebatují stav politiky nebo nabídnou noviny ke čtení. Zapálí vám také kvalitní doutník vybrané značky nebo s vámi, jak je již zmíněno výše, připijí sklenkou výborné whisky. Důležité je ovšem říci, že toto neplatí o všech Barber shopech. Mnoho z nich však tuto tradici opravdu následuje a to je pak zážitek.
Barber je identický také svým tradičním interiérem. Nahlédneme-li do jednoho z nich, pravděpodobně uvidíme tradiční kožená křesla, dřevěný nábytek, stylovou výzdobu a také sadu luxusních lesknoucích se nástrojů. Se špetkou štěstí mezi nimi bude i klasická břitva, kterou můžete často vidět v amerických filmech.
Do holičství většinou přijdete a během dvaceti minut, po zaplacení pár korun, odcházíte s novým účesem. Barber shopy ovšem zákazníky objednávají nejméně na hodinu, důvodem je nabídka služeb. Uvnitř Barber shopu vám totiž nejen věnují dokonalou péči o vaše vlasy či vousy, myslí se i na pleť, dokonce i na nehty na rukou. Příplatkovou péči velmi často tvoří také masáže, aplikace peelingu nebo různé masky na obličej.
Na kolik to vlastně vyjde?
Již nyní vám musí být jasné, že největším rozdílem mezi holičstvím a Barber shopem je jednoznačně cena. Tento faktor rozhodně ovlivní většinu z vás a pravděpodobně také urychlí volbu, kam to příště bude. Ceny pánského holičství asi každý známe, není to moc, většinou pár kaček. Naopak pokud se rozhodnete pro Barber shop, počítejte s cenou možná i několikanásobně větší. Celková procedura, včetně mytí, pánského střihu, holení, peelingové masáže, zábalu rukou, masáží ramen či hlavy nebo nějaké té sklenky alkoholu se může totiž vyšplhat až ke dvěma tisícům korun. Samotný střih a holení však v tomto ohledu vyjdou většinou levněji. Rozhodnutí tedy zůstává jen na vás.